Начало > Новини от света на технологиите
10 киловата ядрен реактор.
juliang:
Във вакуум цялото охлаждане е радиационно - няма топлообмен. Полупроводниците не обичат температури над 100 градуса, така че пелтието яко ще прегрява, когато е "на слънце". Докато Стърлинга при правилна конструкция може да работи и с течен натрий, изобщо с почти всичко, което биха издържали детайлите на буталото и цилиндъра.
Другия проблем е теглото. Всеки килограм струва десетки хиляди долари да се изкара горе. 10 киловата Пелтиета ... не знам ... стотина кила са поне, колкото и да ги оптимизират.
Соларните панели имат бонуса, че за тях не трябва да качваш реактора. А той тежи бая. Докато 10 киловата Стърлинг + генератора мисля че могат да се съберат в 20-30-50 килограма. Оттам нататък не те интересува дали е слънчево или не.
Аtos:
--- Цитат на: juliang в Май 08, 2018, 01:21:02 pm ---Във вакуум цялото охлаждане е радиационно - няма топлообмен. Полупроводниците не обичат температури над 100 градуса, така че пелтието яко ще прегрява, когато е "на слънце".
--- Край на цитат ---
Да, за охлаждане трябва да се разчита само на инфрачервеното излъчване. Но няма да прегрява на слънце, тук грешиш. Ако външните стени на спътници и станции (в космическия студ) прегряваха на слънце, представи си какво щеше да стане, понеже има и такива орбити на сателити, които почти не влизат в земната сянка!
--- Цитат на: juliang в Май 08, 2018, 01:21:02 pm --- Докато Стърлинга при правилна конструкция може да работи и с течен натрий, изобщо с почти всичко, което биха издържали детайлите на буталото и цилиндъра.
--- Край на цитат ---
Може, но самата идея за стърлинг-двигател в космически апарат е...абе, идиотска си е откъдето и да го погледнеш! Приближава чуждопланетен кораб, а от нашият апарат се чува - "така-така-така-така" и руска песен "Вышел Ванка с трактором, погулять на воле..." ;D ;D ;D
Но тук вече си в грешка:
--- Цитат на: juliang в Май 08, 2018, 01:21:02 pm ---Докато 10 киловата Стърлинг + генератора мисля че могат да се съберат в 20-30-50 килограма. Оттам нататък не те интересува дали е слънчево или не.
--- Край на цитат ---
Колко мислиш, че тежи това:
(а то е само един от модулите на генератора)
За да работи стърлинг-двигател в орбитални условия, трябва да му осигуриш флуидна среда! За предпочитане - газова, иначе вискозитетът на течната няма да даде никакви обороти! И колкото е по-високо налягането в тази среда-"камера", толкова би бил по-ефективен!
Та...забрави за тия 50 килограма...
juliang:
--- Цитат на: atos в Май 08, 2018, 01:44:18 pm ---Да, за охлаждане трябва да се разчита само на инфрачервеното излъчване. Но няма да прегрява на слънце, тук грешиш. Ако външните стени на спътници и станции (в космическия студ) прегряваха на слънце, представи си какво щеше да стане, понеже има и такива орбити на сателити, които почти не влизат в земната сянка!
--- Край на цитат ---
Има много начини да се охлади спътника, като някои са пасивни, други - активни, като в списъка с активните (о, чудо) фигурира цикъла на Стърлинг ... :)
http://www.eng.ox.ac.uk/cryogenics/research/cryocoolers-for-space-applications
--- Цитат на: atos в Май 08, 2018, 01:44:18 pm ---За да работи стърлинг-двигател в орбитални условия, трябва да му осигуриш флуидна среда! За предпочитане - газова, иначе вискозитетът на течната няма да даде никакви обороти! И колкото е по-високо налягането в тази среда-"камера", толкова би бил по-ефективен!
--- Край на цитат ---
Както казах - когато не си обременен от температурата на околната среда или вида гориво имаш цялото разнообразие от течен водород до газообразен натрий (той кипи при малко под 900 градуса).
--- Цитат на: atos в Май 08, 2018, 01:44:18 pm ---Но тук вече си в грешка:Колко мислиш, че тежи това:
(а то е само един от модулите на генератора)
--- Край на цитат ---
Цитат от статията:
--- Цитат ---Металната тръба отгоре не е част от реактора, а елемент от конструкцията на вакуумната тръба, в която са провеждани изпитанията.
--- Край на цитат ---
juliang:
Ето и как се оказа че изглежда самото устройство:
А тежката обвивка:
вероятно е само за да се имитира космическа среда около самия реактор.
Нали се сещате, че това с мебелните колелца няма да лети в космоса :)
dymelsoft:
Най-много ме кефи оператора на електрокара :P ;D ;D
Иначе, като недостатък на цялата система е наличието на механика. Ще е голямо предизвикателство тази механика
да работи 24x7x365x10. При това без абсолютно никаква поддръжка. Смазочните материали и въобще всичко свързано с движещите се части ??? Ама знам ли, механиката не ми е силна страна :-[ .
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия