Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Електромобили
Главния Проблем при Електромобила
juliang:
Съвсем най-грубо световният добив на петрол е 100 милиона барела дневно. Това са около 16 милиарда литра. Толкова потребяват всички автомобили, кораби, самолети и влакове по света за един ден.
Ако приемем че от тия 16 милиарда литра петрол излизат 10 милиарда литра гориво (щот имате битум, масла, още една камара неща дет не са гориво, но се добиват от петрола), и съвсем ориентировъчно приемем че по света има 1.5 милиарда превозни средства, оставям на вас да сметнете колко е средния разход на гориво на един автомобил. Имайте предвид че в тия 10 милиарда литра гориво е горивото на самолетите (един голям самолет харчи 3-5 тона на час), на корабите (идея си нямам колко харчи един кораб за час, но предполагам че е поне колкото самолета :) ), на камионите (които вървят по 8-12 часа на денонощие и харчат по 30-40/100).
Моето съвсем ориентировъчно предположение е, че на един автомобил на ден се падат 3-5 литра гориво. Тоест един автомобил средно в световен мащаб изминава под 50 км на денонощие.
Малко по-различна сметка. Аз смятам, че карам кола (лична, не по работа) доста. Минавам по 10-12 000 км на година. като го разделя на 350 дни ... абе пада се под 40 км на ден. Колко от вас правят с личната си кола над 12-15 000 на година?
Ако приемем че една кола минава по 40 км на ден, то Тесла модел С с нейния пробег от 320 км и 85 киловатова батерия с едно зареждане ще се налага да се зарежда ... веднъж седмично. Малките колички като Нисан Лийф или VW E-up с 20-30 киловатови батерии и пробег от 110-120 км ще се зареждат веднъж на 3 дни. Не знам защо приехте че всички коли ще се зареждат всеки ден.
технократ:
--- Цитат ---Ако приемем че една кола минава по 40 км на ден, то Тесла модел С с нейния пробег от 320 км и 85 киловатова батерия с едно зареждане ще се налага да се зарежда ... веднъж седмично. Малките колички като Нисан Лийф или VW E-up с 20-30 киловатови батерии и пробег от 110-120 км ще се зареждат веднъж на 3 дни. Не знам защо приехте че всички коли ще се зареждат всеки ден.
--- Край на цитат ---
Юлиане, така е но само за малка част от провинциалните граждани, и за селяците, то и последните вече надминаха 40 километра на ден, щото ходят на работа от село до града и навъртат по 100 и отгоре. Да не говорим и че се отнема досадно време за заряд на батерията, не е като на бензиностанцията, вливат и готово.
juliang:
--- Цитат на: технократ в Април 29, 2019, 07:16:56 pm ---Юлиане, така е но само за малка част от провинциалните граждани, и за селяците, то и последните вече надминаха 40 километра на ден, щото ходят на работа от село до града и навъртат по 100 и отгоре.
--- Край на цитат ---
100 и отгоре прави 30 000 на година. Пак питам - кой от вас лично минава с личния си автомобил над 15 000? Защото аз много добре знам, че губя всеки ден по 3 часа от живота си в колата, пътувайки. Средната ми скорост е под 25 км/ч по борд компютъра за последните 5 000 км.
За пътуването от село до града - за това си има коли на фосилни горива. Електромобила не е за тази цел. Неразумно е да возиш 1/2 тон батерии ако не ползваш най-големите предимства на електромобила - регенеративното спиране и нулевия разход при престой на светофар.
Радико:
--- Цитат --- Регистрираните автомобили в БГ са 4 130 195 умножено по 30 kw/h, прави 123 905 850 kw/h.
--- Край на цитат ---
Това означава, че за да заредиме всичките тия 4130195 автомобила ЕДНОВРЕМЕННО И ЗА ЕДИН ЧАС са нужни посочените от теб 123хххххх но забележи киловати мощност ако се зареждат колите за един час само всички едновременно. Ако ги разделиш на две половинки едната да се зарежда от 8 до 9 другата от 12 до 13 часа ще имаш нужда от два пъти по малка мощност. Енергията "киловатчасове" си остава пак толкова но я осигуряваш с два пъти по малко инсталирана мощност мощността се мери в киловати. Е сега като РАЗДЕЛИИШ наличните електромобили на 24 групи ще видиш от каква инсталирана мощност има нужда за да бъдат зареждани.
Аре сега вече се стегни и почни да мислиш да не стигаме пак до сарказъм.
П.П. epwpixieq-1 Понеже знам че обичаш разни изчанчени научнк измерителни единици и за да спестя излишни спорове те подсещам, че в България според БДС и европеиското
EN-ISO xxxx Мощността, консумираната или отдавана електрическа мощност се измерва във киловати не Джаули не Британски Термични Едибици, киловати Особенно след прословутия
BRизход.
Радико:
Юлияне приех тези 30 киловатчаса дневно на Ксурнев като много усреднена стойност въпреки, че съм наясно че е завишена. Но на места в определени региони може дори да бъде прескочена. Примерно Перник, защото повечето пътуват до София на работа. Мисля че все пак е реалистичен среден разход и макар и завишен е лесен за обезпечаване
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия