Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити
Електромагнитна индукция & Импулсен Ток
Михаил Кузмов:
Правя една корекция на моят горен пост. "Как да дръпнем по голяма МОЩНОСТ, написал съм ТОК", и по нататък, "номиналната МОЩНОСТ, написал съм АМПЕРИ".
Една картинка която достатъчно ясно показва, защо трябва да избягваме импулсен ток в мрежата, и какво губим от това.
Разбира се това е валидно за устройства които ползват грец и кондензатор.
Bat_Vanko:
--- Цитат на: locco в Март 30, 2018, 11:37:35 pm ---За случай с Фб=1;t=0,1 и контролен тест: без импулсен ток Фб=0,1;t=1 , който не го е страх може да каже колко енергия губя ? с тая проста сметка с реципрочни дроби.
--- Край на цитат ---
locco в случая не губиш никаква енергия. Енергията е произведение на напрежение по ток за време на консумация. Т.е E = U * I * t. Говориш за dФ/dt (по закона на Фарадей) което е еквивалент на напрежението, т.е една от компонентите на енергията. За да получиш енергията трябва да умножиш по времето, при което излиза че то не формира крайният резултат (макар това да е свързано с много условности за извършване на математическата операция). В крайна сметка при липса на протичащият ток няма как да определиш загубената енергия. За да определиш загубите е необходимо да сравняваш входа и изхода на една и съща система. Да сравняваш две взаимно несвързани неща е все едно да сравняваш десѐн с дѐсен. Едното е шарка, фигура върху текстил или друга материя. А другото - посока.
П.п. на абсурден въпрос - абсурдно обяснение...
epwpixieq-1:
--- Цитат на: Михаил Кузмов в Март 31, 2018, 02:00:02 pm ---Една картинка която достатъчно ясно показва, защо трябва да избягваме импулсен ток в мрежата, и какво губим от това.
--- Край на цитат ---
Както изразите които използваме, така и "картинките" които предполагаемо "ясно показват" нещата са абстракция, не трябва никога да забравяме това. и в използвания смисъл е доста неточна, защото прави 2 измерена интерпретация на 3 измерен физически процес ( както съм отбелязал тук: http://mazeto.net/index.php/topic,7039.msg88873.html#msg88873 ).
Какво представлява физическия процес на синусоидалната презентация на (по)тока и напрежението аз лично мога да кажа, че знам че не знам, точно защото не мога да видя физическия процес. Изчел съм достатъчно литература но разбирам, че всичко което се пише е интерпретация, и на база на досегашното си понзнаие виждам една непълна картина, а и моите експерименти засягат безкрайно малко нюанси на физическите явления за да мога да допринесат за някаква допълнителна яснота.
Сега ще се опитам да защитя импулсния ток, на база на синусоидалната част на картинката която представяте, при процеси които изискват извършване на полезна работа.
Знаейки че в природата на всички нива има едни и същи физични закони, нека сега да се опитаме да видим нещата с един нагледен физически процес които може да интерпретираме. Вземаме количка с пясък (че даже и да е мокър, предполагам че всеки може да отъждестви случая с личен опит). Започваме да я движим (само) с ръцете и наклон на тялото напред-назад. Безсмислено движение, от гледна точка на свършена работа, но изисква доста енергия от гледна точка на човека които върши работата. Когато си представим че срещуположния край на количката (противоположен на този от където бутаме) е края на ел. трансмисионната верига, "виждаме" как предаваме мощност люшкайки масата на количката (проводника/метала) напред назад. Предаваме мощност, но извършената работа е нулева защото убиваме инерцията на масата на метала в системата.
От гледна точка на извършване на полезна работа виждаме че трябва да запазим инерцията на масата, тоест колкото повече запазваме инерцията толкова повече полезна работа извършваме с по-малко подадена енергия, и такова запазване се получава само когато импулсите на еднопосочно насочени.
Радико:
--- Цитат ---Ел. автомобилите не са от вчера, в началото на 20-ти век са били почти толкова разпространени колкото и ДВГ машините ( а тогава КПД на ДВГ-тата е бил предполагаемо дори и под 15%). Предполагам че се досещате какво е станало, за те да изчезнат.
--- Край на цитат ---
Не предполагай, никой не се досеща дори и ти. Изкзването е много подвеждащо и неточно ДВГ Взима връх над електромобили локомобили и други екзотични напъни които не са липсвали по онова време единствено по вина или по точно благодарение на ралито Париж - Лион Не си спомням вече но още в четвъртото или петото му издание всики ППС които не са с бензинов мотор отпдат от класирането и ДВГ доминира на 100%
Сега за импулсният ток: Как се осмеляваш да се противопоставяш на самия ТЕСЛА Самият той е измислил двигателя който има нужда точно от синусоидален ток и в момента е най големият дял от потребителите на електроенргия. Във всичките ви сметки както на теб така и на останалите има голяма грешка когато става дума за работа извършена от електромагнитно поле. Тя е че не тока извършва работата а онази част на електромагнитното поле породена от ПРОМЯНАТА на големината на тока.
epwpixieq-1:
--- Цитат на: Радико в Март 31, 2018, 08:33:21 pm ---Сега за импулсният ток: Как се осмеляваш да се противопоставяш на самия ТЕСЛА Самият той е измислил двигателя който има нужда точно от синусоидален ток и в момента е най големият дял от потребителите на електроенргия.
--- Край на цитат ---
Няма противопоставяне. Писал съм в по-предения коментар, как Тесла е искал да въведе импулсния режим но е имало противопоставяне от вече утвърдени индустриални интереси. А за това как може един двигател, стандартно управляван със синусоидален ток, да се управлява с импулсен, Тесла представя тези си експерименти, както и други, в лекцията си пред Колумбииския университет от 1892 г.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия