Начало > Новини от света на технологиите
Технологични новости
VITAN:
Ъпгрейд на Буревестника ... (един стар мультик, сега тeзи със съдействието на EDM)
https://www.youtube.com/v/IK9os8mnnkY
VOSTOK-X
https://www.youtube.com/v/Iy7GoaHDi7U
Тайфун-М6 | Гиперзвуковой Призрак Империи
И да минем от мультиките към реалността - рекорд на Гинес от китайците за синхрон на дронове:
https://www.youtube.com/v/YDeX0ePhEDE
VITAN:
Изобщо не смятам, че това е "торсионно", но пък е оръжие на "нови физически принципи" (справки дядя Вова):
https://vkvideo.ru/video765069085_456248402
Плазменное оружие Зевс испытано в Павлограде
juliang:
Две технологични новости:
Номер 1: https://cosmos.1.bg/space/2025/07/11/deneg-net/
--- Цитат ---Няма да има руски аналог на групировката на СпейсЕкс „Старлинк“, защото Роскосмос няма пари. На 9-ти юли Дмитрий Баканов, който е изпълнителен директор на държавната корпорация, заяви, че Русия се отказва от групировките „Скиф“ и „Марафон“ с цел икономия на средства.
Тук е уместно да напомня, че през 2022 г. се стигна до изстрелване на единичен демонстрационен спътник „Скиф“, но очевидно проектът няма да го бъде.
The Moscow Times, цитирайки думите на Баканов, съобщава, че групировките „Скиф“ и „Марафон“ са били предоставени на бизнеса, но руските частни компании „не проявяват интерес“ към тях.
--- Край на цитат ---
Номер 2:
--- Цитат ---Министерството на отбраната на Руската федерация разглежда възможността за отписване или предаване за скрап на единствения руски самолетоносач „Адмирал Кузнецов“, вместо да бъде възстановен. За това съобщава вестникът „Известия“, позовавайки се на свои източници и мнения на военни експерти.
Бившият командващ на Тихоокеанския флот, адмирал Сергей Авакиян, заяви, че решението за прекратяване на ремонта ще бъде оправдано, тъй като класическите самолетоносачи вече не отговарят на нуждите на руския флот.
„Самолетоносачите в класическия си вид вече не са нужни на руския флот. Самолетоносачът е отминаваща епоха... А „Адмирал Кузнецов“, ако бъде взето решение да не се ремонтира, остава само да бъде нарязан за скрап и унищожен“, отбеляза Авакиян в разговор с „Известия“.
Според информация на изданието, експерти смятат, че морално и физически остарелият кораб няма смисъл да бъде модернизиран, а експлоатацията му е прекалено скъпа, а и техническото му състояние буди сериозно безпокойство сред специалистите. Също така се съобщава, че в условията на ограничено финансиране и нови приоритети за развитието на флота, ресурсите могат да бъдат пренасочени към по-съвременни проекти, свързани с безпилотни технологии и роботизирани системи.
--- Край на цитат ---
VITAN:
Китай тества дрон, който предизвиква дъжд – без химикали и самолети, само с данни и алгоритъм
https://mediamall.info/news/kitai-testva-dron-koito-predizvikva-dazhd-bez-himikali-i-samoleti-samo-s-danni-i-algoritam-46042news.html
В Монголия, насред сушава и прашна равнина, небето притъмнява и след едва 22 минути започва да вали.
Не става въпрос за каприз на природата, а за контролирана климатична интервенция с помощта на автономен дрон, управляван от изкуствен интелект.
Китай официално тества ново поколение технологии за предизвикване на дъжд без химикали, без самолети – само чрез данни и алгоритми.
Какво точно представлява тази технология?
Традиционното „seed“-ване на облаци (cloud seeding) разчита на разпръскване на химикали като сребърен йодид или въглероден диоксид в облаци, обикновено чрез самолети или артилерия.
Новият китайски подход използва дронове, снабдени със сензори и AI, които събират метеорологични данни в реално време и въздействат електрически на микроскопичните частици в облаците, за да ускорят кондензацията и образуването на дъждовни капки.
Любопитен факт: Електрическото зареждане на облаци не е нова идея – още през 20-ти век учени забелязват, че електростатични полета могат да повлияят на микрофизиката на дъждовните капки.
Какво прави дронът?
1. Излита в сух район, където има подходящи, но „неактивни“ облаци.
2. Скенери и камери засичат структурата и влажността.
3. Алгоритъм изчислява най-ефективната точка и време за действие.
4. Чрез високочестотни електрически импулси дронът предизвиква ускорена кондензация – и след минути започва дъжд.
В първите тестове дронът успява да предизвика валежи в зони с почти нулеви шансове за дъжд, според стандартните прогнози.
Защо това има значение и за България?
На фона на засушавания, промени в климата и все по-чести коментари от фермери и граждани, че „нещо пречи на дъжда“, темата за климатично инженерство придобива нова актуалност.
Макар България засега да не използва такива технологии, те може да се окажат важен инструмент в бъдещето на селското стопанство.
Според данни на ЕС, 30% от земеделските площи в Югоизточна Европа страдат от намалени валежи през лятото.
Внезапни суши и загуба на реколта стават все по-чести.
Интересен факт: Китай е вложил над 1.5 милиарда долара в програми за контрол на времето.
Само през 2020 г. е използвал cloud seeding за осигуряване на дъжд над площ над 5 милиона кв. км – почти половината от територията на Европа.
Bonus: Самолёт ТАНГО, беспилотный АУРУС, СП-30 и другие новинки ИННОПРОМ-2025
https://www.youtube.com/watch?v=j3Qjo0_KE8E
VITAN:
Със съдействието на EDM.
Влагаме стотици милиарди, след няколко години да се бием с Русия.
Ообаче това ще ни изпрати в гъз@ на географията...
Запада фатално изостава от Китай!
Гледайте, може да си го пуснете и на български превод:
(и за ториевите реактори има)
https://www.youtube.com/v/1jIU1SNqjxU
New Chinese Technologies That Even Scare America! The World Will Never Be The Same
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия