Начало > Новини от света на технологиите
Технологични новости
juliang:
--- Цитат на: EDM electronics в Януари 30, 2025, 08:55:41 am ---Виждам тука крайна некомпетентност, да не кажа простотия.
--- Край на цитат ---
Мисля че е време да вземеш мерки относно простотията.
--- Цитат на: EDM electronics в Януари 30, 2025, 08:55:41 am ---AI може да отговори на даден въпрос, ако бъде обучен за това.
--- Край на цитат ---
Тоест е една база данни - каквото сложиш в нея, това и ще излезе. Да, доста сложна база данни с много релации, но все пак - база данни. И от тези, които въвеждат данните зависи какво ще има в нея.
--- Цитат на: EDM electronics в Януари 30, 2025, 08:55:41 am ---... Основно ги обучават за програмиране...
--- Край на цитат ---
Те щото китайските програмисти се хвалят с изключително високо качество на кода който пишат... :)
--- Цитат на: EDM electronics в Януари 30, 2025, 08:55:41 am ---... писане на текст, езиково обучение поне на 30 езика /граматика, пунктуация/
--- Край на цитат ---
Виж тук вече си в грешка. В тази си част алгоритъма е направен да се самообучава чрез анализ на огромни количества текст. Точно затова всички тия AI-та не са "изкустевн интелект" а са LLM (large language models или "големи ЕЗИКОВИ модели"). Покрай обучението в четене и писане те трупат и знания в другите сфери, точно както го прави търсачката. Те са точно като едни деца, които се учат да четат. И е изключтелно важно какви детски книжки ще им дадеш да се учат. Защото те не само се учат да четат, ами и запомнят текста от който са се учили. Теб примерно явно са ти пробутвали и разни книжки на турски като си се учил да четеш, затуй и като пораснал все още ползваш някои турски думички :)
И тук точно е големия проблем - какво са му разрешили да чете на тоя ИИ докато се обучава. Ами ако са му давали неправилните книжки? Ако се е учил да чете само от трудовете на другаря Ленин и другаря Си? :) Ако са му давали да чете "спагети" програмен код на разни индийци и пакистанци? Ако езиковия модел на българския език му се е изградил въз основа на това, което пишат хора като магоьсника?
--- Цитат на: EDM electronics в Януари 30, 2025, 08:55:41 am ---Когато не си обучавал AI в история, когато си му поставил ограничения за политически контекст във въпросите, като на ChatGPT, той ще ти даде отговор, като търсачка. Ще открие всички ярки предложения в интернет и на неговия си принцип проба-грешка, ще ти даде един от отговорите.
По същият начин, ако ти не знаеш нещо, го търсиш в Гугал. Получаваш някакъв отговор, но доколко той е верен или напротив - политкоректен е друга бира.
--- Край на цитат ---
Тук отново си в грешка. Търсачката ще ти даде ВСИЧКИ гледни точки и ще те остави сам да избереш този, който смяташ за правилен, докато ИИ ще ти пробута ЕДИН отговор, който според него е верен. А как той е решил че това е верния за хората остава загадка. И точно както пробутва спорни отговори по политически теми, по същия начин трябва да се подлага под съмнение верността във всяка друга сфера - физика, химия, програмиране...
--- Цитат на: EDM electronics в Януари 30, 2025, 08:55:41 am ---... А той е обучен предимно в програмирането.
--- Край на цитат ---
Ами нито един ИИ не е обучаван конкретно в програмирането. От програмирането няма да изградиш ЕЗИКОВ МОДЕЛ, а именно това е смисъла на всички тези проекти. ИИ е добър в програмирането точно колкото сайта StackOverflow... с малката разлика че в StackOverflow можеш да намериш десетки начини да си свършиш работата, докато ИИ ще ти даде един... макс. два ако се примолиш.
P.S. И както казах - хубава работа, ама китайска... https://cybersecuritynews.com/deepseek-database-leaked/
merlinbg:
--- Цитат на: Радико в Януари 30, 2025, 07:08:57 am ---merlinbg
Недей да скачаш като петле порода джинка.
--- Край на цитат ---
Това не го разбрах, я ми го преведи на български.
Радико:
--- Цитат на: merlinbg в Януари 30, 2025, 11:18:46 am --- Това не го разбрах, я ми го преведи на български.
--- Край на цитат ---
Джинките са порода дребни декоративни кокошки петлите им са известни освен с красота си и най вече със войнствения си нрав. Бият много по големи от тях петли.
merlinbg
h2motor:
juliang, не са точно само езиков модел, имат елемент на мислене и той е слабото им място. Имитират мислене и въпреки идеалния правопис прозира че мисленето им е най елементарно. Няма я тази многовариантност като при нас, 99% от това което прехвърляме като мисли са несъществуващи и невъзможни варианти - погрешни, но ние си го правим, защото така ни върви - работи мисълта, когато се сблъскаме с нещо непознато за нас.
epwpixieq-1:
--- Цитат на: juliang в Януари 29, 2025, 11:06:07 pm ---Да ми говориш за икономия на ток от суперкомпютър... това си мислех че само в нашата академия на науките може да го мислят... :)
--- Край на цитат ---
Съвсем е ясно че не разбирате какво всъщност е съвременен суперкомпютър ;D Но за да съм коректен много малко хора разбират затова ви е простено :) Имайки в предвид че повече от 20 години работя в тази насоченост при информационните технологии, мисля че назнайвам нещо. Няма да ви преподавам лекция какво са съвременните супер компютри (има определени институции, и групи от хора, които ми плащат за такива лекции), но най-елементарно вижте реакцията на пазара ( както вече споменах ) на всичките тези енергиино ориентирани компании които се надяват да продават електричество на енергиино-гладните AI дата-изчислителни центрове, всичките те се срутиха между 15-25% само при новината че има мнооооого по енергиино-ефективни алгоритми които решават същия проблем.
И при положение че не сте схванали ще допълня (за да ви стане пределно ясно), че преди 20-тина години бях архитект на и потдъжах клъстарна система (стотици масивни сърварни единици, на ракове, свързани във високоскоростна LAN мрежа, точно както ги дават по филмите) в един изследователски университет на източното крайбрежие в САЩ (като част от моята докторска програма по изчислителни науки), та само на база на работата на климатиците в подземието (в кето се помещаваше системата) можех да определя какъв тип изчсления са пуснати :D, понеже различния софтуер който правеше изчисленията (изчислителна физика и химия) натоварваше различно всичките тези свързани машини, и така те консумираха различна мощност от мрежата, на база на "тежестта" на тези изчисления, а както предполагам на всички е ясно, крайния резултат на тази енергия, вкарана в изчисления, е расеена топлина. При изчислителните центрове обаче потдъжането на определена температура е абсолютно задължително (за да се потдъжат определени технически характеристики на системите) и така (охлажджащите) климатици/термопоми играят огромна роля за оптималното функциониране на цялта инфраструктура.
Така че виждате ли, кой да си помисли че при по-ефективни алгоритми, даващи едно и също решение на определен проблем, натоварването на сървърните единици, и така черпената мощност от межата, е по-малко ;D Вие съвсем нещо започнахте да излизате от реалността явно. Я всемете да се посъветвате с DeepSeek въхру този въпрос ;D ;D ;D
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия