Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Термопомпи, земно термични, климатици, хладилни и др.

Как работи буферен съд

<< < (3/3)

juliang:
Има 2 варината:
1. Човека е решил да прави нещата сам. Ако е така - моето предложение за тема, в която да е почне от "А" и "Б" е в сила. В момента човека вече хвърля пари за климатици и топлообменници вода-фреон, но ако няма идея как работи една отоплителна система, предполагам че ще бъде ужасно разочарован от крайния ефект. Не мисля, че човек който ИЗОБЩО не знае как работи една отоплителна система, трябва да почва с изчисляване на топлобменници и обеми за буферни съдове.
2. Човека слуша някой "разбирач", който му помага в начинанието. Дали срещу заплащане, дали безплатно ... нямам идея, но и в двата случая тоя човек трябва да почне с обясненията, а не с оборудването. А и да поеме някаква отговорност за съветите си.

Аз в момента изобщо нямам идея каква е целта на този съд освен че "някъде бил чел че му трябвал"... Аз ако прочета че за колата ми трябва интеркулер и отида да питам как да го изчисля за мотор 1.4 бензин без турбо, без нищо ... ще изпадна в много неловка ситуация. И вината ще е моя, защото не съм прочел увода, подминал съм "първи стъпки в..." а съм скочил направо в главата "за специалисти".

Ма щом си казал - да му обясня :)
Единствената цел на разширителния съд е да компенсира промяната в обема на водата при загряването й. Т.е. да не се спукат тръбите и другите неща в които водата влиза, защото когато я загрееш и няма къде да се разшири, тя може да вдигне налягането до безкрайност. Не говорим за изпарение и че водата като стане пара й трябва повече място. Говорим че водата се разширява дори при загряване от 20 до 50 градуса.
Размера (обема) на разширителния съд се избира въз основа на количеството вода което ще циркулира в системата.
Разширителния съд не е обикновен съд в който чат от обема е пълен с въздух (не че и такова не сме виждали :) ). Ако се сложи такава "конструкция" въздуха бива постепенно поглъщан във водата и след време тоя съд се пълни изцяло с вода и в следващия исторически момент някоя тръба (или по-скъпо оборудване) се пръсва.
В разширителния съд има специална мембрана, която разделя водата от въздуха. Откъм страната на въздуха се създава налягане, което е в зависимост от работното налягане на системата. Прави се предимно с цел да не се натоварва излишно мембраната, а и да може да поддържа константно налягане в системата.

Аtos:
И обикновено във "въздушната част" има предпазен клапан, който се отваря при голямо налягане.
В домашни условия  може да се направи разширител "отворен тип", който представлява варел (или по-малък, метален съд) без капак. На дъното му се прави отвор и самозатварящ се конусен клапан с поплавък, който отпушва при вдигане на нивото (обратно на тоалетното казанче). Другият край на системата (тръба) свободно се излива в горния му край - супер надеждна система, макар и примитивна.
Такъв разширителен съд обаче, трябва да се постави в най-високата част на системата!

juliang:
Във въздушната част има един обикновен автомобилен вентил, с който можеш с обикновена помпа за кола да напомпаш въздуха до желаното от теб налягане - обикновено равно на налягането на водата в системата. При големите системи се помпа с азот от бутилка - за да не се образува конденз вътре над мембраната и защото азота се влияе по-малко от температурата.
Предпазен вентил се слага някъде на самата тръба - възможно по-близо до котела или помпата, и на място където теча няма да направи поразии. Тоест на място, където би се образувало най-голямо налягане, ако забравиш някой кран затворен. Настройва се на налягане по-малко от максимално допустимото за разширителния съд.


--- Цитат ---Разширителен съд WILO - 50л. 10бар. верт. зелен - 94.56 лв.
--- Край на цитат ---
Едва ли това ще го събори като финанси ... :)

ivan74:
Е Майсториииии аз питам за едно, вие ми обяснявате за друго
Благодаря все пак.

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия