Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Електромобили
Да преоткрием електродвигателя
EDM electronics:
В момента руснаците /и не само те, още 2-3 държави/ развиват технология за свръхпроводници. При нея през проводник с диаметър колкото един човешки косъм ще минават 100А. Предполагам първоначално ще се прилага за военни цели, но така или иначе, рано или късно ще стигне и до цивилните.
Тогава може да се предположи, колко ще се намали размера на ел. двигателите, трансформатори и т.н. ;)
kd_dinev:
Можеш да постигнеш нещо подобно с правотоков двигател с последователно възбуждане на полюсите,доколкото при него въртящия момент не зависи от напрежението а само от големината на тока на квадрат.Но ако двигателя работи под товар това се отразява на оборотите,които ще развие.Ако го пуснеш без товар ще развие обороти,които ще унищожат механически двигателя.При това за управлението му не ти трябва никаква електроника-той се саморегулира,като скоростта му зависи само от големината на товара!Говоря за естествената му скоростна характеристика,без включване на допълнителни съпротивления.
Коев:
Правотоковите двигатели със серийно свързани възбудител и котва, наистина се използват за машини, имащи нужда от голям въртящ момент.Доколкото знам с такива мотори се движат тролейбуси, трамваи, жп мотриси.С последователно възбуждане са и стартерите на 12 и 24 волта за различните ДВГ.
Според мене за електрокар, или електромобил, използването на напрежение под 24 волта не е изгодно, точно заради неудобството от дебелите, масивни проводници нужни за преминаване на голям ток при по-ниско напрежение.Дори 6 волтовата електроуредба на автомобилите с двг,от близкото минало, вече е отпаднала по същата причина.
Освен тези неудобства, батерията нужна за доставяне на такъв ток трябва да е с огромен капацитет, а това предполага големи размери и тегло.
Радико:
Значи идеята на x_name41 явно е, че понеже силата на магнитното поле зависи от тока а не от напрежението и идеята му е да използва същият ток при ниско напрежение и да получи същата мощност но при много по ниско напрежение. Проблема който пропуска според мен е, че силата на магнитното поле е равна на тока ПО ДЪЛЖИНАТА НА ПРОВОДНИКА
x_name41:
но момент сега, вие всъщност твърдите, че даже технологията на "Тесла моторс" при производство на електродвигатели е неизгодна, поради това, че се използват "прекалено дебели и масивни проводници и свързаното с тях неудобство" (все пак се касае за токове от порядъка на 800 ампера) въпреки напрежението от около 400 волта, което логично според вас създава още по голямо неудобство поради необходимостта от навиването на няколко такива намотки и натикването и побирането им в съответните места във конструкцията на електродвигателя. Дали ще е ниско или средно напрежението неудобството е налице и в двата случая, между прочем при ниско напрежение вместо намотки вероятно по добре би било изпълнението с множество широки и тънки медни ленти конфигурирани върху платка или друга основа, обхващащи ротора.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия