Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Соларни източници - фотоволтаици, нагревателни и др.

Колко ни струва осветлението у дома?

<< < (2/6) > >>

juliang:

--- Цитат на: atos в Септември 16, 2016, 08:34:12 pm ---Битовите удобства не трябва да се разглеждат като инвестиция!
Като си купуваш миксер, след колко време си връщаш инвестицията? Или микровълнова/индукционни котлони/бойлер...телевизор ...?
А като се жениш?
А като правиш деца...? Мислиш ли за "възвръщаемост" ?

"ВЪЗВРЪЩАЕМОСТ на инвестицията" се търси само, когато се влагат средства в ПРОИЗВОДСТВЕНИ МОЩНОСТИ или в нещо, с което си "вадиш хляба" - автомобил такси (примерно)...машина, с която работиш и т.н.

--- Край на цитат ---

Не си прав. Покупката на битови уреди е сведена до "колко съм готов да платя заради мързела си/удобството си/мерака си"...
Вместо миксер можеш да биеш с вилица, ма си е чанч. На цената на една прахосмукачка можеш да си купиш около 50 метли, които ще ти вършат работа по-дълго време от нея, а и няма да консумират ток. Вместо кола можеш да си купиш колело или каручка, или да носиш нещата на гръб.
Но да си купиш една крушка, която харчи по-малко но струва повече за да замениш друга крушка, която свети по почти същия начин ... според мен трябва да се направи сметката, освен ако ти е все тая за парите. Моята сметка показва, че при цена на LED крушките от 5 лева и доста спорна дълговечност все още покупката им е неоправдана. Смислени са само ако се слагат в кенефа, коридора или банята, където имаш често включване/изключване и обикновените крушки не издържат дълго. Или да заменят дежурно осветление което свети по 12 и повече часа - тогава икономията от тях е осезаема.

EDM electronics:
Направата на домашна соларна система какво удобство е?
Да оставим икономическата страна на въпроса, та това си е ангажимент. Иска грижи. Иска време и ако се поврежда и инвертора /особено ако е китайски/ или пък ако се случи дефектен акумулатор е разход на нервни клетки.
За мен по-удобно е токът ми да идва по жицата и да не се грижа за него. Никакво удобство не е да поддържаш соларна система, още повече когато ти излиза по-скъпо от ток в мрежата. Оправдано е според мен само там, където няма ток, по вили и коначета.  ;)

caduceus:
Съгласен съм с последните постове. На който не му растат ръцете откъм г.за и има малко от малко мозък, /макар че това си е рядкост напоследък :)/, нека спре да трака по клавиатурата и да измисли нещо полезно. После:
1. Да го направи практично и с голям потенциален пазар.
2. Да го докара до прототип, с добър дизайн и ТТ качества
3. Да създаде технология за производството, с налична техника.
4. Да сведе себестойността на продукта до възможния минимум, за да е конкурентен.
5. Да го произведе в достатъчно големи серии
6. Да го продаде успешно и клиентите му да са доволни
7. Да има план за развитие и поне малка представа от маркетинг, планиране и предприемачески подход - а ако няма, да си подтисне егото, седне на задника и да попита хора които знаят  ;D
8. Да е честен с клиентите и да не се крие зад секретарки и прес-аташета
9. Да има визия за развитието на бизнеса и продуктите за поне пет години напред и да не спира да работи по осъществяването и.

Тогава няма да имате нужда от тънки сметки кое колко гори и кога ще се изплати - просто ще можете да си го позволите. А и хората ще имат полза от вашето съществуване.

Поздрави!

plcsoft:
caduceus  :) :)  тези девет препоръки са като деветте нива на сексуалност при жената!? Никога не можеш ги постигна! И супермен ще види баяджа зор докато ги удовлетвори!?  ;) ;)

EDM electronics:
От известно време правя сметки за една литиева батерия, която ще поръчвам - 1 400 Втч, която ще струва с всичките й салтанати около 1 100 - 1 200 лв. Взимам я, да си правя кефа с нея, инак не е никак икономически изгодна, ама нямам друг вариант, та давам следния пример по темата, само с батерията, другите неща не ги коментирам въобще:

Батерията има около 500 цикъла. Ако се кара леко, с да речем 10-20% от максимално допустимия си ток, може да изкара и до 1 000 цикъла, ама не с този капацитет. И сега 1 400 Втч умножено по броя цикли - 500, прави 700 000 Втч или това е 700 кВтч. Т.е. с тази батерия мога да пренеса енергия от 700 кВт/ч или пък да я зареда безплатно от слънчев панел. И какво излиза? - 700 кВт по 0,18 лв. за 1 кВт = 126 лв.

Т.е. аз с една такава батерия ще получа безплатно ток на стойност от 126 лв., после я хвърлям на боклука и купувам нова. Иначе, ако не се занимавам с глупости си купувам тоя ток от 126 лв. от жицата, но ще спестя 1 200 лв.  :D

Сметките каза някой били тънки.  :D Не бих казал така. Ако 1 200 лв. е тънка сметка, моля приемам всякакви дарения.  :D Сметката не е тънка, но пък за сметка на това елементарна...

Ако някой на това му вика удобство...не знам... :D ...на мен би ми било доста неудобно и домашно неуютно при такава сметка.  :D  ;D

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия