Автор Тема: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?  (Прочетена 589038 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1470 -: Април 21, 2023, 08:55:56 pm »
1KN е недостатъчна сила за да се издигне тяло с маса 100kg на височиан 1m за 1s. Отново повтарям, замислете се защо е недостатъчна и каква сила трябва за това, и ще започнете да осъзнавате къде са несъответствията които получавате.
Аз се опитах завоалирано да му го кажа, ама не вдява. По неговата логика 100 нютона ще дигнат тежестта не за 1, а за 10 секунди. 10 нютона - за 100 секунди...  А реално няма да мръдне от пода... :)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1471 -: Април 21, 2023, 10:57:27 pm »
Динев, запази постановката, само силата да е 100 нютона. Тогава какви ще са резултатите? :)

Моментна безтегловност????  ;D

Юлиане, не задълбавай в конкретика, тук нещата са принципни!

Динев, едно ще ти кажа...няма ли човек прекогнитивно схващане на механиката и простата физика, формулите само биха го объркали.
Нищо лично!
« Последна редакция: Април 21, 2023, 11:13:14 pm от Аtos »

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1472 -: Април 22, 2023, 02:23:20 am »
kd_dinev, изобщо не ви попитах за конска сила, мощност или киловат. Вижте какво съм взел от коментара ви, отностно издигане на тялото с определена сила, за определено време, на определена височина и точно към него е въпроса:За да ви стане ясно, понеже явно някакси не е, овново посочвам проблема: 1KN е недостатъчна сила за да се издигне тяло с маса 100kg на височиан 1m за 1s. Отново повтарям, замислете се защо е недостатъчна и каква сила трябва за това, и ще започнете да осъзнавате къде са несъответствията които получавате.


   Добре Пикси не е достатъчна тази сила. Ето и такъв корифей в механиката като Юлиан даже се е опитал да ми го каже завоалирано ама такъв прост селянин като мен без прекогнитивни  схващания за механиката как да вдене?

 Н
    Опитвам се да разбера тези с прекогнитивни схващания какво мислят по въпроса с прилагането на силата от 1000  Нютона за 1 секунда спрямо тяло с маса 100 кг в хоризонтално направление?

   И там ли силата няма да е достатъчна да придаде импулс на тялото?   И какъв ще е импулса по големина?

   Ама не ми обръщайте внимание аз съм момче от село и просто случайно минавам оттук....

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1473 -: Април 22, 2023, 06:25:27 pm »
Динев, казах - нищо лично!
А ти се цупиш като ущипана мома...

Какво да мислим? Прилагаш сила - тялото се задвижва, и...?

Импулсът не е за 1 секунда по принцип, а за стотни (дори хилядни) от нея. Представи си го като взрив - изстрелване на куршум или снаряд. Може и удар на билярдна топка.

И сега...искаш да ми кажеш, че за изстрелване на куршум с 10 пъти по-голяма маса, няма да ни е нужна (принципно)10 пъти повече енергия ли?
Или аз не съм те разбрал пак правилно?

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1475 -: Април 23, 2023, 02:44:05 pm »
dinev, тоя клип го пускаш за не знам кой си път и все още не можеш да разбереш че няма нищо необичайно в него. Невероятните неща които се случват са в твоята глава.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1476 -: Април 23, 2023, 03:39:16 pm »
   Пускам го отново защото нямам отговор на моя въпрос. Атос каза само - прилагаш сила тялото се задвижва, и....

  Да видим какво може да стои за това и....
Можем да използваме опитната постановка от клипа с малко изменение. Дъската е дълга 5 метра, количката е с маса 1 кг, а теглото на гайките е 1кг.с или иначе казано на количката й действа сила на тежестта от 10 Нютона.

   Пускаме количката както в клипа и замерваме. След една секунда количката ще има скорост от 10 м/ сек, ще е изминала разстояние от 5 метра и ще има 50 Джаула кинетична енергия. Работата на силата ще е силата по преместването и също ще е 50 Джаула. За да вдигнем тежестта обратно ще изразходваме точно 50 Джаула енергия. Дотук всички закони са спазени и всичко е наред.

    Има обаче един малък проблем. Скоростта на тежестта нараства със същия темп както тази на количката и в края на секундата тя също ще се движи с 10 м/сек. Което означава, че тя също ще има кинетична енергия от 50 Джаула.

 И тук въпросът е откъде идват тези 50 Джаула енергия?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1477 -: Април 23, 2023, 06:59:44 pm »
Тоест ти твърдиш че гайките ще падат с една и съща скорост независимо дали към тях има вързана количка или падат свободно? Щото ако просто ги пуснеш, за 1 секунда ще са изминали точно 5 метра и скоростта им ще е точно 10 м/сек...

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1478 -: Април 23, 2023, 08:45:44 pm »
dinev, тея 50 J горница от къде дойдоха? Силата си остава 10 N - колкото е силата на теглото, но само на тялото. Масата вече е двойна - тялото плюс количката. Можеш ли да познаеш сега колко ще е скоростта на двете тела, колко ще е тяхната сумарна кинетична енергия и колко път ще изминат за 1 сек.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1479 -: Април 24, 2023, 10:55:02 am »
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BC-%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%B0

https://www.youtube.com/watch?v=ljdSgWepkzU

   Бат Ванко виж каква дефиниция са приели някои по учени от нас хора през далечната 1901 год.

Килогра́мм-си́ла (русское обозначение: кгс или кГ; международное: kgf или kgF) — единица силы в системе единиц МКГСС; наряду с метром и секундой является основной единицей этой системы. III Генеральная конференция по мерам и весам (1901) дала этой единице следующее определение: «килограмм-сила равен силе, которая сообщает покоящейся массе, равной массе международного прототипа килограмма, ускорение, равное нормальному ускорению свободного падения (9,80665 м/с2)»[1

Килограмм-сила приблизительно равна силе, с которой тело массой один килограмм давит на весы на поверхности Земли (приблизительно, потому что вес немного зависит от гравитационных аномалий и от географической широты, от которой зависит возникающая из-за вращения Земли центробежная сила).

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1480 -: Април 24, 2023, 06:04:25 pm »
Е и...
Като сме почнали да правим ретроспекция дай да въведем "лакът" и "крина" като мерки за дължина и тегло.
Само не мога да разбера това с какво подкрепя твоята теза???

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1481 -: Април 25, 2023, 01:51:11 pm »
dinev ти продължаваш да бъркаш импулса с енергията: Когато ускоряваш едно тяло с маса 1 кг със сила 10 N, ти му придаваш ускорение 10 м/сек2. За 1 сек това тяло е придобило импулс 10 N.сек и скорост - 10 м/сек, но е изминало 5 м и вложената енергия е 50 J. Вложената енергия от силата е - сила по преместване. А импулса е сила по време. Двете не са идентични и не могат да бъдат приравнени.

dinev, тея 50 J горница от къде дойдоха? Силата си остава 10 N - колкото е силата на теглото, но само на тялото. Масата вече е двойна - тялото плюс количката. Можеш ли да познаеш сега колко ще е скоростта на двете тела, колко ще е тяхната сумарна кинетична енергия и колко път ще изминат за 1 сек.

  Както виждаш първото ти твърдение е в абсолютен унисон със дефиницията за килограм-сила. Това е сила, която придава на тяло с маса 1 килограм намиращо се в покой ускорение равно на нормалното ускорение при свободно падане-9.806 м/сек^2. Килограм -сила е приблизително равна на сила с големина 10 Нютона.

 Та сам казваш, че след 1сек тялото ще има скорост 10 м/сек а вложената енергия от силата ще е 50 Джаула. Но гайките, които са с маса 1 килограм също ще имат скорост от 10м/сек и кинетична енергия от 50 Джаула.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1482 -: Април 25, 2023, 06:40:01 pm »
dinev що си мислиш че и другите хора са толкова наивни.
  Както виждаш първото ти твърдение е в абсолютен унисон със дефиницията за килограм-сила. Това е сила, която придава на тяло с маса 1 килограм намиращо се в покой ускорение равно на нормалното ускорение при свободно падане-9.806 м/сек^2. Килограм -сила е приблизително равна на сила с големина 10 Нютона.
Забележи, дебело съм ти го подчертал - свободно падане. В първият случай имаш свободно падане а във вторият свободно падащо тяло тегли друго, хоризонтално движещо се. Не знам дали ще имаш достатъчно акъл за да можеш сам да прецениш дали въжето свързващо двете тела няма да предава някаква сила. И дали свободно падащото ще бъде свободно падащо или нещо ще го спира.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1483 -: Април 25, 2023, 11:19:58 pm »
  Бат Ванко ти една дефиниция не можеш да разчетеш правилно, а си тръгнал да се притесняваш за акъла на други

  Въпроса е за дефиниция на физическита величина килограм-сила. Ето какво пише за нея:

     Килограм -сила е единица за сила, която придава на тяло с маса 1 килограм намиращо се в покой ускорение равно на нормалното ускорение при свободно падане.

  Забелязваш ли, че тук става въпрос за СИЛА а не за това, че свободно падащо тяло, дърпа някакво друго тяло .
 
  Тази сила е G=m.g . Колкото по голяма е масата на тялото толкова по голямо е ускорението на тялото върху което е приложена.

  Ако беше изгледал внимателно клипа който толкова те дразни, че съм го поствал няколко пъти щеше да видиш графиката след опита как много добре обяснява всичко това.


  Ако масата на гайките е 102 гр силата която ще приложат върху тялото  с маса 1 килограм ще е равна на 1 Нютон тялото ще получи ускорение от 1м/сек^2.

  Ако масата им е 1020 гр силата приложена върху тялото ще е 10 Нютона и ускорението ще е 10 м/сек.^2

« Последна редакция: Април 25, 2023, 11:44:29 pm от kd_dinev »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #1484 -: Април 26, 2023, 08:23:23 am »
... Колкото по голяма е масата на тялото толкова по голямо е ускорението на тялото върху което е приложена.
Добре че изгледах клипа, щото ако става въпрос за свободно падащо тяло това което си написал изобщо не е вярно. При свободно падане силата е по-голяма, но ускорението е едно и също.

  Ако масата на гайките е 102 гр силата която ще приложат върху тялото  с маса 1 килограм ще е равна на 1 Нютон тялото ще получи ускорение от 1м/сек^2.
  Ако масата им е 1020 гр силата приложена върху тялото ще е 10 Нютона и ускорението ще е 10 м/сек.^2
Да, но забелязваш ли че и точно толкова е и ускорението на падащите гайки? То не винаги е равно на земното.
А ако екстраполираме данните, при маса от 10 200 грама силата ще е 100 нютона и ускорението ще е...? Дали ще е 100 м/сек^2 ? :) Колко в този случай ще е приложената сила към движещото се хоризонтално тяло, вързано за канапа?