Автор Тема: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?  (Прочетена 613706 пъти)

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #630 -: Юни 01, 2019, 12:38:34 am »
А ти как би дефинирал сила?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 453
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #631 -: Юни 01, 2019, 12:39:07 am »
... Юлиане стегни се моля те,в момента влизаш съвсем официално в противоречие с официалната физика на която си такъв голям фен
Да, числата са в лека грешка. На Луната ускорението на свободно падащо тяло ще е 1,62 m/s2, или 0,1654 пъти земното. На Юпитер пък ще е само 24,9 m/s2 или 2,528 пъти земното. Надялвам се сами ще се сетите защот при маса над 300 пъти змената ускорението е само 2.2 пъти по-голямо ... или да ви го нарисувам? :)
Специално за НДМ - за Слънцето стойностите са 273,95 m/s2 или 27,9255861 пъти земното.

...Някой може ли да даде дефиниция за сила?
Силата е мярка за взаимодействие. Както метъра е мярак за дължина а лукса - мярка за осветеност.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 792
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #632 -: Юни 01, 2019, 12:44:34 am »
juliang
Гравитационната сила се прилага от Земята. И тая сила е точно 1 килограм за всеки килограм. На Луната на тяло с маса 1 килограм ще се прилага гравитационна сила от Луната около 120 грама. Юпитер ще дърпа със сила 20 килограма всяко кило дет е на "повърхността" му.
Не може Земната гравитация да "приложи" само 100 грама сила към тяло с маса 1 килограм. Няма как, по никакъв начин. Ако имаше как - да, телата щяха да получават различни ускорения. Но няма.
Да, на Луната гравитационното ускорение е друго. На Юпитер е друго.
И как да не може бе Юлиане,весиш 100грама спрямо свободно тяло от 1килограм-нали това е дефиницията за сила от 1Нютон.Монти устройва ли те?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 453
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #633 -: Юни 01, 2019, 12:48:23 am »
Ако тялото от 1 килограм е свободно, то ще пада заедно с тялото от 100 грама и между тях няма да има никаква сила.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #634 -: Юни 01, 2019, 12:50:55 am »
kd_dinev Гравитацията мили е поле не е сила ;)
Щото коя е тая сила де ще ускорява еднакво различни маси? :) Или и това го оспорваш?
И дефиницията ти за сила така и не я видях.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 792
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #635 -: Юни 01, 2019, 01:03:50 am »
Ами гравитационната сила Монти приложена към свободно падащи тела.Независимо от масата им падат с едно и също ускорение-може вече и в предучилищна да го учат.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #636 -: Юни 01, 2019, 01:08:48 am »
Дефиницията ти за сила?
Цитат
Независимо от масата
- с 1 нютон какво ускорение ш постигнеш към 1 кило и към 1000 кила? С това се характеризира полето

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #637 -: Юни 01, 2019, 01:11:45 am »
Ми то затова спора се изражда в говорилня...Някой може ли да даде дефиниция за сила?

Дефиниция за сила съм ви давал не един път! Само...да има кой да чете, разбира и помни.
Сила е резултатът от взаимодействието на енергия с материя!
В случая със земната гравитация, това е енергийното налягане върху всяка молекула материя, което гравитационната енергия упражнява при своето движение!
Това енергийно налягане, някои от вас наричат поле (за едно и също нещо става дума).

.Говорим за гравитационна сила приложена спрямо свободна маса от един килограм примерно.Има огромна разлика дали спрямо тази маса ще приложиш гравитационна сила от 100грама или 1тон,нали СЕ сещаш,че става дума за различните ускорения,които ще получи тази маса...В този ред на мисли Юлиане разбираш ли колко олекваш с безсмислените си твърдения?
Абсурдни глупости!!!
1.Гравитационната сила,  приложена спрямо свободна маса от един килограм е точно 1 килограм, ни повече, ни по-малко (говорим за земни условия)!

2.Не можеш да "приложиш" различна гравитационна сила за една и съща маса, това не е компот от джанки!
Един тон си "дърпа" точно 1 тон сила от полето...1 грам си дърпа точно 1 грам...затова ускорението е еднакво!

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #638 -: Юни 01, 2019, 01:24:25 am »
Сила е резултатът от взаимодействието на енергия с материя!
В случая със земната гравитация, това е енергийното налягане върху всяка молекула материя, което гравитационната енергия упражнява при своето движение!
Това енергийно налягане, някои от вас наричат поле (за едно и също нещо става дума).

Само това в червено баш не ми харесва иначе е супер определението.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 792
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #639 -: Юни 01, 2019, 01:28:08 am »
juliang
Ако тялото от 1 килограм е свободно, то ще пада заедно с тялото от 100 грама и между тях няма да има никаква сила.
Май нямаш въображение да си го представиш?То си е в дефиницията за сила от 1Нютон-какво да ти обяснявам повече?Изпадам в глуповата ситуация да обяснявам,че нямам сестра...Виж atos това не е никаква дефиниция защото материята е компресирана енергия или структурирана енергия или енергия заловена по някакъв начин в някаква форма и веднъж образувала се такава тя се стреми да улавя още енергия,но не толкова че да разруши структурата й...Ама вие наистина сте трагедия,ако  не можете такива тривиални истини да осъзнете аз къде съм тръгнал в А група боже,боже...

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #640 -: Юни 01, 2019, 01:33:18 am »
Цитат
Виж atos това не е никаква дефиниция защото материята е компресирана енергия или структурирана енергия или енергия заловена по някакъв начин в някаква форма и веднъж образувала се такава тя се стреми да улавя още енергия,но не толкова че да разруши структурата й...
Не съм съгласен особено с последното - не мисля че материята сама по себеси на квантово ниво поглъща каквато и да е енергия - даже точно обратното.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #641 -: Юни 01, 2019, 01:37:52 am »
материята е компресирана енергия или структурирана енергия или енергия заловена по някакъв начин в някаква форма и веднъж образувала се такава тя се стреми да улавя още енергия,но не толкова че да разруши структурата й...
Да, това е вярно! Но не компресирана, а "забавена".
Материята е "информирана" енергия (принудена да изпълнява движение по шаблон).
Но тук говорим за различимите от нас форми на енергията, все пак...
Смущението (препъването) на енергия без информация (поле), която е с векторно направление (не торсионно) при опита за преминаването и през "изпълняваща шаблон" енергия (материя) се определя като сила!
Малко сложно като израз, но е достатъчно точно!

Монти, дали ти харесва или не...на енергията не и пука особено :D

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #642 -: Юни 01, 2019, 01:41:42 am »
 ;D верно не и пука на кучката.
Лека ви - добре се разприказвахме.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 792
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #643 -: Юни 01, 2019, 01:50:43 am »
Абе Монти утре съм рано на работа-ти за тази формула не си ли чувал-Е=М.Cна квадрат.Тя какво ти говори?atos енергията е същността на всичко в този свят и докато не я разберем как точно се превъплащава все едно нищо не сме разбра ли...лека и на вас-да не беше зле приказката...

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #644 -: Юни 01, 2019, 01:55:53 am »
Тук стигаме и до дефинирането на поле - енергия, движеща се в определено/и векторно/и направление/я.
Както има различни видове полета, така има и различни видове енергии.
Някои материи, поставени в определен вид поле създават взаимодействие - сила, други - не!
Ако не съществуваше информация, няма как да съществува материя и съответно - сила!