Автор Тема: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?  (Прочетена 617369 пъти)

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 338
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #660 -: Юни 01, 2019, 03:50:07 pm »
 Да твоята теза ми е ясна - гравитацията не е енергия, и не е сила - тя е поле.

Активен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 482
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #661 -: Юни 01, 2019, 04:54:48 pm »
Юлиане,сетих се за един пример,който може би ще онагледи моята идея.Електромобил може да стартира от място с ускорение 9.81м/сек и след това всяка секунда скоростта му се увеличава с 9.81м/сек.Това са му възможностите на двигателя.Ако този електромобил дръпне друг такъв със същата маса от място ще му предаде ускорение от 9.81м/сек.До първият автомобил поставяме още един такъв и сега двата дръпват едновременно задният.Той вече ще получи ускорение от 19.62м/сек.Можем да дърпаме и с три автомобила-тогава ускорението ще е тройно...Е ще изразходват и три пъти повече енергия.Но при гравитационната сила това не е валидно.
Имаш една ютия, хвърляш я от Айфеловата кула. Тя пада с ускорение 9.81. Взимаш 2 ютии и им връзваш кабелите на възел. Хвърляш ги заедно от кулата. Да не очакваш че ще падат с по-голямо ускорение?

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 792
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #662 -: Юни 01, 2019, 05:21:47 pm »
Не бе Юлиане,не си ме разбрал.Естествено,че и две и три ютии да хвърлиш,те ще си падат с 9,81 ускорение.Въпросът е друг-две ютии свързани с ластик,едната я държиш ти,другата я весиш през парапета на кулата.Да кажем,че ще разстегне ластика с метър.Върху ютията,която държиш ще действа сила на теглото и когато я пуснеш тя ще е получила ускорение от 9.81м/сек на квадрат.Ако весиш две ютии то ускорението на твоята ще е вече двойно 19,62м/сек.При това няма как падащите ютии да продължат да въздействат със сила върху твоята поради простата причина,че ще имат по малко ускорение.Същото е както при дърпащите се коли,колкото по голяма сила приложиш толкова по голямо ускорение ще получиш.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #663 -: Юни 01, 2019, 05:41:15 pm »
Към Технократ - Поредния блювоч който след хилавите напъни може да роди празно канче.

Бълвоч е за неразбиращ и пънещ се да разбере, но неуспяващ, поради малък умствен багаж ;D

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #664 -: Юни 01, 2019, 05:44:56 pm »
Да твоята теза ми е ясна - гравитацията не е енергия, и не е сила - тя е поле.
Изглежда че на него не му е ясно, ама взел да се прави на разбиращ. ;D

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #665 -: Юни 01, 2019, 05:54:00 pm »
Цитат
Това е точно така - въпросният вакуум е...етерът. За полетата обаче не съм съгласен. Полето не е енергия на веществото, а енергия въпреки веществото. Някои вещества са "конвертори" и успяват да насочват тези енергии, създавайки насоченост (поле), като магнита например. Наивно е да смятаме, че енергията създаваща едно магнитно поле е складирана вътре, в самия магнит и той я излъчва
Може и така да е, въпросът обаче остава висящ, дали енергията е пряко проявление на празното пространство, или на материята в него. Понеже няма как да проверим това, в празно пространство досега не е наблюдавано то да бълва енергия, материята обаче от своя страна става на чиста енергия, след процесът на анихилация установен емпирично, но след процеса, материята липсва, или не съм прав, превръща се във фотони, а те материя ли са, и ако не са какво са, чиста енергия. Ако е така, и хипотетично си представим че всичката материя на вселената анхилира, тогава ще остане чиста енергия и пространство, тоест пространството ще бъде заредено с колосална енергия, и може да стане първоизсточник на материята. Но така кръгът се затваря, материя > енергия на пространството > материя. Тогава кое е първичното, материята или енергията на пространството?

Активен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 482
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #666 -: Юни 01, 2019, 06:05:41 pm »
Върху ютията,която държиш ще действа сила на теглото и когато я пуснеш тя ще е получила ускорение от 9.81м/сек на квадрат.
Не, повече ще е. Нейното ускорение от свободното падане плюс ускорението което ще й придава ластика.

Ако весиш две ютии то ускорението на твоята ще е вече двойно 19,62м/сек.
Не, обясних защо.

При това няма как падащите ютии да продължат да въздействат със сила върху твоята поради простата причина,че ще имат по малко ускорение.
Грешиш. Докато не се компенсира този метър разлика с който се е разтегнал ластика, двете ютии макар и косвено ще продъжат да действат на тази която съм пуснал. Реално акумулираната в разтегнатия ластик енергия ше доускорява ютията която съм пуснал докато ластика не се свие до нормалната си дължина. И тъй кат овсяко действи си има противодействие - докато ластика не се свие до нормалните си размери, двете висящи отдолу под него ютии няма да падат с 9.81, а с по-малко.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #667 -: Юни 01, 2019, 06:38:28 pm »
технократ Bat_Vanko стига с тая амбиция бре момци - единия ми пуска миризливки другия мрънка несъстоятелно ..... и за чи хуй тая история - че някой съм го настъпил по мазолите и съм му посочил несъстоятелността на глупостите които му се въртят в главата ли - е случва се - и мойто канче се набивано най редовно но едно е да си признаваш грешки и да се учиш от тях и друго е да не се развиваш.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 792
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #668 -: Юни 01, 2019, 07:03:46 pm »
Тази ютия,която държиш няма да пада.Тя се движи свободно по хоризонтална повърхнина без триене.Тогава за нея ще е в сила формулата G=m.g и колкото по голяма маса весиш толкова по голяма сила ще й действа ,а оттам и по голямото ускорение.

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #669 -: Юни 01, 2019, 07:54:59 pm »
Но така кръгът се затваря, материя > енергия на пространството > материя. Тогава кое е първичното, материята или енергията на пространството?
Кокошката е първо, не яйцето. Защото кокошката снася яйцето.
Не може да е първо яйцето, защото няма кокошка да го измъти.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #670 -: Юни 01, 2019, 08:08:48 pm »
Кокошката е първо, не яйцето. Защото кокошката снася яйцето.
Не може да е първо яйцето, защото няма кокошка да го измъти.
Всяка кокошка е излюпена от яйце. Въобще обаче не е задължително яйцето на първата койошка да бъде снесено от кокошка. Само като пример щъркелица оплодена от пингвин и ето ти яйце на кокошка. Та кое викаш е първото.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #671 -: Юни 01, 2019, 08:57:22 pm »
Всяка кокошка е излюпена от яйце. Въобще обаче не е задължително яйцето на първата койошка да бъде снесено от кокошка. Само като пример щъркелица оплодена от пингвин и ето ти яйце на кокошка. Та кое викаш е първото.

Според мен нито едно от двете е първопричина, по скоро всяко едно от двете е част от взаимосвързана верига, чието начало не е известно. Така че въпросът кое е първичното, кокошката или яйцето, е по скоро апотеоз, неразрешима енигма, в обсега на досегашното знание.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #672 -: Юни 01, 2019, 08:59:26 pm »
технократ Bat_Vanko стига с тая амбиция бре момци - единия ми пуска миризливки другия мрънка несъстоятелно ..... и за чи хуй тая история - че някой съм го настъпил по мазолите и съм му посочил несъстоятелността на глупостите които му се въртят в главата ли - е случва се - и мойто канче се набивано най редовно но едно е да си признаваш грешки и да се учиш от тях и друго е да не се развиваш.

Ами обоснови се научно, по какви мазоли стъпваш. ;D

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #673 -: Юни 01, 2019, 09:02:04 pm »
Технократ ти тъп ли си или на тъп се правиш :)
Има достатъчно случай де съм ти посочвал в тоя форум какви глупости пишеш - последната ти щуротия за бе гравитацията.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #674 -: Юни 01, 2019, 09:30:28 pm »
Технократ ти тъп ли си или на тъп се правиш :)
Има достатъчно случай де съм ти посочвал в тоя форум какви глупости пишеш - последната ти щуротия за бе гравитацията.

Тъп си ти, защото не осъзнаваш че нищо не си ми посочвал, само плещиш обиди и квалификации. Айде върви да спиш щото ще се побъркаш от злоба. ;D