Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?

<< < (296/351) > >>

Bat_Vanko:
dinev, тоя клип го пускаш за не знам кой си път и все още не можеш да разбереш че няма нищо необичайно в него. Невероятните неща които се случват са в твоята глава.

kd_dinev:
   Пускам го отново защото нямам отговор на моя въпрос. Атос каза само - прилагаш сила тялото се задвижва, и....

  Да видим какво може да стои за това и....
Можем да използваме опитната постановка от клипа с малко изменение. Дъската е дълга 5 метра, количката е с маса 1 кг, а теглото на гайките е 1кг.с или иначе казано на количката й действа сила на тежестта от 10 Нютона.

   Пускаме количката както в клипа и замерваме. След една секунда количката ще има скорост от 10 м/ сек, ще е изминала разстояние от 5 метра и ще има 50 Джаула кинетична енергия. Работата на силата ще е силата по преместването и също ще е 50 Джаула. За да вдигнем тежестта обратно ще изразходваме точно 50 Джаула енергия. Дотук всички закони са спазени и всичко е наред.

    Има обаче един малък проблем. Скоростта на тежестта нараства със същия темп както тази на количката и в края на секундата тя също ще се движи с 10 м/сек. Което означава, че тя също ще има кинетична енергия от 50 Джаула.

 И тук въпросът е откъде идват тези 50 Джаула енергия?

juliang:
Тоест ти твърдиш че гайките ще падат с една и съща скорост независимо дали към тях има вързана количка или падат свободно? Щото ако просто ги пуснеш, за 1 секунда ще са изминали точно 5 метра и скоростта им ще е точно 10 м/сек...

Bat_Vanko:
dinev, тея 50 J горница от къде дойдоха? Силата си остава 10 N - колкото е силата на теглото, но само на тялото. Масата вече е двойна - тялото плюс количката. Можеш ли да познаеш сега колко ще е скоростта на двете тела, колко ще е тяхната сумарна кинетична енергия и колко път ще изминат за 1 сек.

kd_dinev:
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BC-%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%B0

https://www.youtube.com/watch?v=ljdSgWepkzU

   Бат Ванко виж каква дефиниция са приели някои по учени от нас хора през далечната 1901 год.

Килогра́мм-си́ла (русское обозначение: кгс или кГ; международное: kgf или kgF) — единица силы в системе единиц МКГСС; наряду с метром и секундой является основной единицей этой системы. III Генеральная конференция по мерам и весам (1901) дала этой единице следующее определение: «килограмм-сила равен силе, которая сообщает покоящейся массе, равной массе международного прототипа килограмма, ускорение, равное нормальному ускорению свободного падения (9,80665 м/с2)»[1

Килограмм-сила приблизительно равна силе, с которой тело массой один килограмм давит на весы на поверхности Земли (приблизительно, потому что вес немного зависит от гравитационных аномалий и от географической широты, от которой зависит возникающая из-за вращения Земли центробежная сила).

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия