Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?

<< < (293/351) > >>

Аtos:
Динев...одъртя и не поумня!

Грешката я допускаш ТИ, не аз...Прочети ми внимателно (ама мноооого внимателно) последните два поста!

G не е сила, разбираш ли? G е ускорение!
Започвам да се повтарям вече и...скоро ще вдигна ръце от теб...


--- Цитат на: kd_dinev в Април 20, 2023, 02:59:26 pm --- 
              Следователно силата приложена върху тялото ще му предава различна по големина енергия за един и същ период от време в зависимост от това каква е скоростта на тялото.

--- Край на цитат ---

Силата, казваш? Това да не са ти "Междузвездни войни" ?
Как да ти се обясни, че силата е различна?

Имаш сила на гравитацията, която действа на тяло 1кг., да я приемем за "1х". Ако подложиш тяло 100 кг. на същата гравитация, на него ще му действа вече сила "100х".
Кое не е ясно?

За още по-добра нагледност, ще ти дам следния пример:
Имаш ел. двигател 1квт. и друг - 5 квт. И двата са включени в мрежата. Мислиш ли, че "ползват" една и съща сила? Не, просто всеки от тях черпи различно количество от енергията на мрежата, затова силата им (въртящият момент) е различна!

По същия начин, тялото с по-голяма маса, черпи повече енергия от гравитацията! И въпреки, че добиват еднаква скорост при падане, придобитата им енергия е различна!
Просто гледай на всяко тяло с маса, като на "уред" (двигател), който използва гравитационната енергия и нещата стават по-ясни!

И понеже...ти нямаш подобен океан от енергия, като гравитацията, (дори няма метод как да я измерим тази енергия, освен косвен - "потенциална енергия" и то в конкретен случай само), когато приложиш хоризонтално сила върху тяло, какво ще се случи?
За тела с разлика маса 1:10, за да упражниш еднаква сила за единица моларна маса, ще трябва да изразходиш за по-голямото енергия х10.

kd_dinev:
Атос, прочетох внимателно и трите ти поста. Признавам си, че не съм доразбрал как точно интерпретираш нещата в първите два. Според мен ние ги разглеждаме от различен ъгъл и затова не ни се получава спора.

   Тъй като ти даваш примери ще си позволя и аз да дам един такъв, който според мен доста точна отразява моята позиция по въпроса.
   Имаме количка с четири колела, която може да се движи в хоризонтална равнина без сили на триене и съпротивление. Общата маса на количката и товара е 100 кг. Прилагаме сила от 1000 Нютона за една секунда и измерваме скоростта, която има количката след тази една секунда. След това прилагаме същата тази сила от 1000 Нютона за една секунда  но сега през неподвижна макара опитвайки се да я вдигнем вертикално нагоре. Какви според теб ще са резултатите в двата случая?

 

juliang:
Динев, запази постановката, само силата да е 100 нютона. Тогава какви ще са резултатите? :)

Bat_Vanko:
dinev забелязваш ли каква е каша в главата ти. Не разбираш какво сам пишеш.

--- Цитат на: kd_dinev в Март 30, 2023, 11:41:05 am ---Промяната на импулса на едно тяло е резултат от векторната сума на всички действащи върху тялото сили за определен период от време. Физически е невъзможно Пикси да получите една и съща промяна на импулса на тялото ако в единия случай упражнявате сила, която няма противодействаща сила спрямо тялото, а в другия такава сила е налична като посоката й е противоположна на посоката на действащата сила и периода от времето на действие е един същ.

--- Край на цитат ---
Другият път казваш:

--- Цитат на: kd_dinev в Април 21, 2023, 01:55:16 am ---Имаме количка с четири колела, която може да се движи в хоризонтална равнина без сили на триене и съпротивление. Общата маса на количката и товара е 100 кг. Прилагаме сила от 1000 Нютона за една секунда и измерваме скоростта, която има количката след тази една секунда. След това прилагаме същата тази сила от 1000 Нютона за една секунда  но сега през неподвижна макара опитвайки се да я вдигнем вертикално нагоре. Какви според теб ще са резултатите в двата случая?

--- Край на цитат ---
Я нарисувай векторната сума от действащите върху количката сили за двата случая и сам ще разбереш (надявам се) къде ти е грешката.

Иван Димов:
   Динев е на път да напредне в механиката понеже е упорит. Значи, силата по времето, през което действа на тялото, ще ни даде промяната на импулса му. Вярно е това, че една и съща сила по една секунда действие ще ни даде един и същ прираст на импулс независимо каква е моментната скорост на тялото. Но при различни моментни скорости този един и същ прираст на импулс ще ни донесе различна промяна на кинетичната енергия. Това сме го коментирали и друг път. Ако скоростта от 10 стане 11 е едно, а ако от 100 стане 101 е съвсем друго. Промяната на скоростта е все с единица, но в първия случай ако енергията нарасне с 21, то във втория ще нарасне с 201. Съвсем друг е въпросът от къде ще вземем тази еднаква сила да действа по 1 секунда на две тела с различни скорости (10 и 100 съответно).
   Иначе за вертикалните ускорения казах вече - трябва да се отчита и потенциалната енергия. Ако ритнеш една топка хоризонтално, тя ще придобие определена кинетична енергия. Ако я ритнеш вертикално по същия начин, пак ще придобие същата кинетична енергия, но само в началото. Колкото повече топката се издига във височина, толкова повече ще нараства нейната потенциална енергия и именно тази потенциална енергия трябва да извадим от първоначалната кинетична за да намерим кинетичната на дадената височина.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия