Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити
Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
dmitarp:
Добре след 100 страници най сетне доказа очевидното, че с постоянна сила можеш да постигнеш различни енергии, но не осъзнаваш все още най-важното, в първият случай за да подържаш тази сила ти трябва много по-голяма мощност от колкото във вторият.
kd_dinev:
--- Цитат на: kd_dinev в Януари 31, 2023, 10:11:43 pm ---https://www.youtube.com/watch?v=nQaJloZD-xY
--- Край на цитат ---
И защо Димитре силата трябва да е постоянна? Както виждаш при резонанс на махало силата се прилага периодично, може да не е голяма по величина, но скоростта на тялото е по висока при всяко нейно следващо прилагане. Оттам расте и нейната мощност т.е енергията, която се добавя към системата за единица време. Амплитудата на махалото в резултат на резонанса расте неограничено и то може да се саморазруши.
За мен поне това, което трябваше да си изясня като теория вече е факт. Сега трябва просто да се реализира практически чрез подходящ експеримент.
dmitarp:
Защото, ако силата не е постоянна няма да важат изводите до които си стигнал по горе. Амплитудата при резонанса не расте неограничено, а нараства до определена стойност и с определена скорост в зависимост от приложената сила и от качественият фактор на системата. Няма такъв експеримент, който да показва че силата е изразходила по-малко работа от придобитата от тялото енергия, всъщност може да има такива експерименти, но при положение че се променя вътрешно тялото или средата около него, например при достатъчно бързо ускорение на барут, той ще се запали и в крайна сметка получената енергия ще е повече от вложената.
Аtos:
Динев...обърквацията става пълна!
Освен енергия и сила, замесваме и мощност вече...
Мощността е...способността на енергията да генерира големина на силата за единица време, (или на устройството, черпещо от тази енергия, превръщайки я в сила)!
Какво искаш да кажеш, че ако изключим гравитацията от уравнението, ЗЗЕ се нарушава? Или нещо друго?
Димитре, "с постоянна сила можеш да постигнеш различни енергии"...Ами, не е вярно!
По-точно - с постоянно ускорение може да се предаде различно количество енергия, да, но това е...известно и на децата!
Силата "G" е постоянна (константна) като ускорение, нали? И оттам идва объркването!
Ускорението е постоянно, но силата - не!
Да вземем следният пример:
Имаме 2 еднородни тела (чугун), едно - 1 кг и друго - 100кг. Издигнати са на 10 метра. Пускаме ги да падат. Те получават различно количество енергия, въпреки, че им действа еднакво земно ускорение и ще предадат при падането си различна енергия на повърхността.
Повечето хора погрешно тълкуват проявата на гравитационата енергия, наричайки я просто "сила". Всъщност...действат еднакви сили, но на всяка молекула, така, че в случая масата на тялото е решаваща за количеството получена енергия!
Динев, кое те кара да мислиш, че приложен хоризонтално, подобен импулс ще предаде различна енергия? Да, при разлика в масите, скоростта е различна, но това не означава различна енергия!
Дали ще удари снаряд с маса 1кг. и скорост 1000м/с или 10 тонен валяк с 10 см/с, енергията ще е еднаква.
kd_dinev:
Атос и ти допускаш същата грешка като Пикси. Силата е G=m.g и е постоянна по големина както и ускорението g е постоянно по големина. Объркването ти идва от това, че примерно тяло с маса 1 кг издигнато на някаква височина и след това оставено да пада свободно първата секунда ще има скорост от 10 м/сек, след края на втората секунда 20м/сек и т.н. А като кинетична енергия съответно 50 Джаула и 200 Джаула...И веднага възниква въпросът как така една и съща сила за едно и също време пък тялото получава различна по големина енергия? Ами защото:
P=F.V
Където P е механичната мощност F e приложената сила, а V е скоростта на тялото в момента на прилагането на силата. Вижда се, че една и съща сила приложена при по висока скорост води до по голяма мощност. Но от друга страна P=A/t или мощността е работата извършена от силата за единица време. Следователно силата приложена върху тялото ще му предава различна по големина енергия за един и същ период от време в зависимост от това каква е скоростта на тялото. И това е валидно за всяка сила не само за гравитационната.
Колкото до разликата при приложението на силата във хоризонтално и вертикално направление ти сам каза, че силата е векторен сбор от всички сили действащи на тялото. В хоризонтално направление гравитационната сила се уравновесява от реакцията на опората и тя става равна на нула. Т.е. по презумпция ти прилагаш по голяма сила в това направление отколкото във вертикално защото там вече изваждаш от силата, която прилагаш силата на гравитацията и резултата няма как да е същият.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия