Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?

<< < (267/351) > >>

epwpixieq-1:

--- Цитат на: kd_dinev в Февруари 01, 2023, 11:26:54 pm ---Резонанс във физиката (на френски: résonance) е явление, което настъпва при изравняване на честотата на външната сила с честотата на собствените трептения на системата и се изразява в рязко нарастване на амплитудата на принудените трептения.

--- Край на цитат ---
точно и затова попитах понеже виждам че има неразбиране на резонанса, който е много по комплексно поятие то това което  което описвате ( или цитирате, но при цитат трябва да покажете източника ), като изравняване на честоти и нарастване на амплитуда. Интересно че при това което вие пишете никаде не се посочва така наречения Q-фактор https://en.wikipedia.org/wiki/Q_factor . Този фактор който е отношение между енергията постъпваща във ситемата отнесена към енергията излъчвана от системата и е фундаментален за разбирането на понятието резонанс.

Също така в релация на Q-фактора, във всяка динамична система (а една механично осилационнна система е такава) имаме понятието за импеданс, понеже всяка динамична система си има присъща импедансна динамика, която показва постоянно променящата се съпротива на самата система, към преминаващата (вливащата и изливащата) по нея енергия.

Сега елементарен пример на тези концепции. Вземете една метална тръба за предпочитане тънкостенна, закъчете я на връв и я ударете с друг метал като същевременно и замерите резонантната честота ( с  програмка на телефона е най-удобно ). Това което замервате е точно резонансната честотата която се явява фунция на Q-фактора и импеданса на системата ( тръба - въздух ) визирайки горе посочените характеристики. Подобен пример и с чупенето на кристална чаша със звукови вибрации, където така наречената резонатна честотата вибрациите, когато чашата се чупи, правят Q-фактора, в сравнение с други честоти, много висок за системата на вибриращата чаша (въздух-стъкло). Тоест чашата, при поределена честота, на база на своята геометрия, динамично задържа все повече и повече от постъпващата отвън енегия, докато механичните характеристики на стъклото не издъжат на тази постоянно натрупващи се осилации.

Така че виждате ли нещата не са така простички като това което вие посочвате, което е всъщност е частична проява на посочените динамични характериситики, и не помага изобщо за разбирането на резонанса като динамично явление.

kd_dinev:
Така наречения от вас Q фактор в българската терминология се нарича доброкачественост на колебателната система и е в пряка зависимост от коефициента на затихване на тази система. Също така се приема, че за да се получи механичен резонанс коефициента на затихване трябва да е пренебрежимо малък или да е равен на нула. Което означава, че енергия не се отдава т.е. липсват сили на триене и съпротивление. И поради тази причина доброкачествеността на системата няма смисъл да се разглежда. И в такъв случай амплитудата зависи само от разликата между собствената честота и честотата на външната сила.

Ksurnev:
kd_dinev, в колко теми ще дъфчиш едно и също. :'(

epwpixieq-1:

--- Цитат на: kd_dinev в Февруари 02, 2023, 06:01:05 pm ---Така наречения от вас Q фактор в българската терминология се нарича доброкачественост на колебателната система и е в пряка зависимост от коефициента на затихване на тази система.

--- Край на цитат ---
kd_dinev, първо Q-фактора не е наречен така от мен, а се е основал в науката като такъв още преди в България да е имало някаква сериозна физика ( с това не искам да умаловажавам приноса на някои остри умове на родната земя ), второ и което всъщност е по-важното, няма никакво значение как се нарича а какво означава за една динамична система. И разбира се ще бъде в пряка зависимост от коефициента на затихване на систата, просто защото отношението на входящата към изходящата енергия съвместно  с импеданса при отдаване на тази енергия към обкръжаващата среда, всъщност определят този коефициент на затихване. Или си мислите че този коефициент е измислен ей така от нищото  ;D

--- Цитат на: kd_dinev в Февруари 02, 2023, 06:01:05 pm ---Също така се приема, че за да се получи механичен резонанс коефициента на затихване трябва да е пренебрежимо малък или да е равен на нула. Което означава, че енергия не се отдава т.е. липсват сили на триене и съпротивление.
И поради тази причина доброкачествеността на системата няма смисъл да се разглежда.

--- Край на цитат ---
Дайте да видиме къде се приема това (източници та да им напиша как неразбират физиката), понеже който го приема, или го е заучил така, не осъзнава процеса на резонанса, и точно затова зададох въпроса за дефиницията. И този коефициент ( както и да го наричаме ) не че няма смисъл да се разглежда, а е в основата на понятието за резонанс.

Помислете си само какво означава "коефициента на затихване трябва да е пренебрежимо малък или да е равен на нула" (сега трябва да използвате Q-фактора, като дефиниця на този коефициент) - като това означава, че почти нямаме хизходяща енергия от системата. Тоест системата, от енергиина гледна точка, се явява (идеален) акумулатор на енергия (при определана честота) и единствения начин по който допълнително енергия може да се поеме ( при достигане на енергиино акумулиращите граници на самата система ) е тя веднага да излезе от системата, което е практически невъзможно поради импеданса които е присъщ на такава система, или самата система да се разпадне, понеже физически стурктурата на материалите не могат да поемат тази допълнителна енергия.

Така че вижате ли Q-фактора  (доброкачествеността или както си искайте го наречете, важно е разбирането а не термина) има огромен смисъл да се разглежда, както и вътрешния (в самата система) и външен (между системата и обркъжаващата среда) импеданс. Понеже когато не се разглеждат тежи неща, се правят фундаментални грешки в разбирането на динамичните системи, каквито вие правите, и да си мислите че енергията ненадейно се появява от незнам къде си, без да осъзнавате че тя, при такъв вид резонантни системи, първо трябва да се акумулира.

kd_dinev:
Не не си въобразявам, че енергията се взема от нищото. Въпроса е да се види механизма по който тя се акумулира в системата когато нямаме енергия която излиза от нея и честотата на външната сила съвпада със собствената честота на тази система. Ще ми е интересно вашето разбиране относно този механизъм.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия