Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити
Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
juliang:
ОК. Имаш една безкрайно тежка конструкция на релси. На нея има тяло с тегло 1 килограм, на което ти прилагаш сила 1 нютон за 1 секунда. Конструкцията се движи със 100 м/сек спрямо Земята.
С колко ще се е променила кинетичната енергия на тялото спрямо конструкцията и с колко - спрямо Земята?
Как така се случва, че количеството енергия в тялото зависи от отправната точка? :) Уж една и съща сила прилагаш, а енергията - различна...
Такива неща се случват, като почнеш да месиш скалари и вектори...
Bat_Vanko:
--- Цитат на: kd_dinev в Декември 28, 2022, 02:49:21 pm ---Защото формулата по която се изчислява това взаймодеиствие е следната: Vx =Fx .t +m . Vox /m където Vx е крайната скорост на тялото след въздействието на импулсната сила Fx за времето t а Vox e началната му скорост по направление на оста X.
--- Край на цитат ---
kd_dinev я пак погледни тази формула за какви условия е изведена и дали ти я преписваш вярно защото:
1. във вторият член "m . Vox /m" маса с маса се съкращават и остава само скоростта
2. в първият член "Fx .t" - сила по време не дава скорост
kd_dinev:
Бат Ванко първият и вторият член са заедно над чертата, а масата е под нея, съжалявам че съм я изписал не съвсем прегледно. Юлиане когато за скоростта са дадени големина и посока, както в случая тя е векторна величина, къде тук видя смесване на вектори и скалари? Това което давам като пример е просто един умален модел на ефекта на Оберт в земни, а не космически условия. Ако твърдиш, че за ускоряването на велосипедистта от 78 до 88 м/сек са ти небходими 83 000 джаула как ще обясниш включването на двигателя на космическия кораб точно в перихелия на орбитата когато скоростта му е най висока? По твоята логика целия този маньовър се обезсмисля защото където и да запалиш двигателя в която и да е точка ще ти е необходима толкова енергия с колкото ще се увеличи кинетичната енергия на кораба. Всеки който е управлявал автомобил знае, че когато имаш последователни спускания и изкачвания можеш да спестиш гориво стига да знаеш как...
kd_dinev:
Эффект Оберта используется при пролётах тел с включённым двигателем в так называемом манёвре Оберта, при котором импульс двигателя применяется при наибольшем сближении с гравитирующим телом (при низком гравитационном потенциале — низкой потенциальной энергии и высокой скорости — большой кинетической энергии, так как сумма этих энергий в системе, над которой не производится работа, постоянна). В таких условиях включение двигателя даёт большее изменение кинетической энергии и достигаемой в результате манёвра скорости по сравнению с тем же импульсом, применённым вдали от тела. Для получения наибольшего выигрыша от эффекта Оберта требуется, чтобы космический аппарат смог создать максимальный импульс на наименьшей высоте; из-за этого манёвр практически бесполезен при использовании двигателей с относительно низкой тягой, но с высоким удельным импульсом.
juliang:
--- Цитат на: kd_dinev в Декември 29, 2022, 10:57:06 am ---... Юлиане когато за скоростта са дадени големина и посока, както в случая тя е векторна величина, къде тук видя смесване на вектори и скалари?
--- Край на цитат ---
Кинетичната енергия е скаларна величина.
Затова и ти е трудно да разбереш, че можеш с една и съща сила, приложена за едно и също време върху едно и също тяло да получиш различна добавка в кинетичната енергия. Както можеш със същата сила не да увеличиш, ами да намалиш кинетичната енергия на тялото, просто като я приложиш в противоположна на движението посока.
Звучи откачено, нали - влагаш сила, а енергията намалява... но това не те смущава, докато не се замислиш :)
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия