Алтернативни енергоизточници > NEG, импулсни, трансформаторни и резонансни генератори, скаларни вълни

Ту-Ту резонансен генератор без управление

<< < (7/18) > >>

Иван Димов:
   Векторе, най-вляво на трансформатора се навива още една трета намотка, от която може да се ползва мощност - примерно за осветление, а дори и за по-големи товари. Може също тази трета намотка да е с много навивки и така на нея ще се получи много високо напрежение, което може да се ползва за всякакви нужди. По същество този трансформатор в схемата Ту-Ту-2Т работи като стандартен трансформатор, т. е. въпреки че е с 2 намотки, те правят променливо магнитно поле, защото в единия такт едната работи наляво, а в другия такт другата работи надясно. Един вид тези две намотки всъщност са все едно първичната намотка на стандартен трансформатор. И остава да се навие вторичната на този трансформатор, на която ще закачаме товар (всякакви лампи, реотани и т. н.) Хитрото на този трансформатор е, че можем да му променяме честотата чрез промяна на капацитета на кондензатор С1. Схемата е толкова стабилна при работа, че може да се използва дори за музикални цели - примерно като се променя капацитета на С1 скокообразно, скокообразно ще се променя и честотата на трептене в резонансния кръг. Трансформаторът е част от резонансния кръг и ако на неговата трета намотка закачим високоговорител, ще получим различни тонове - може направо да се свири с тази схема. Скоро ще направя видео, в което ще покажа как се променя честотата при промяна на С1. Честотата може да се променя и чрез бобината, която е на базите на транзисторите, но в по-малка степен, защото тази бобина трябва да е оразмерена така, че да дава достатъчно базов ток за транзисторите и в същото време не трябва да пуска по-голям ток от допустимия за базите на транзисторите за да не се повредят.
   Не изключвам възможността тази схема да може да се ползва и при захранване на някакъв вид електродвигатели като честотата на тока ще определя скоростта на въртене на електродвигателя. Отделно може да се ползва като най-обикновен инвертор, който преобразува постоянното напрежение в променливо.
   Преимуществата на схемата Ту-Ту-2Т са следните:
1. Схемата няма сложно управление - бобината в базите на транзисторите е също част от резонансния кръг.
2. Върху транзисторите пада само напрежението на захранването, което е изключително важно и повечето досегашни схеми не са такива и затова транзисторите често дефектират от пренапрежение.
3. Схемата може да генерира много високо напрежение на кондензатора С1, на бобината в базите на транзисторите и разбира се на трансформатора, където с трета намотка напрежението може да се вдигне до колосални размери.
4. Може да се използва за музикални и изследователски цели.
5. Схемата е стабилна при работа, не се разцентрова при промяна на параметрите и транзисторите не прегряват.
   Друго важно, което трябва да се отбележи - въпреки че върху транзисторите няма високо напрежение, там електрическият потенциал е висок и следователно трябва да се вземат мерки за изолиране в пластмасова кутия. Ако някой се чуди как така напрежението е ниско, а потенциалът висок - пояснявам: Ако от едната страна на транзистора имаме да речем потенциал 5000 волта, а от другата му страна имаме потенциал 5100 волта, то напрежението на транзистора ще е само 100 волта. И така се получава ниско напрежение (100 волта) и висок потенциал в киловолти. Затова не трябва да се пипат с ръце транзисторите при работа на генератора особено, когато потенциалът е киловолтов.

lpoik:
Иване евала за схемата, уважавам труда ти.Може ли по-подробни данни за транзисторите, трансформатора и дросела, трябва ми за инвертор за 220v 500W. Благодаря.

Иван Димов:
   Транзисторите са биполярни - единият е NPN 2SC5200, а другият е PNP SA1294. По-горе в темата също ги споменахме. Бобините са експериментални - използвал съм ги и преди за други схеми. Сърцевината е цилиндър, направен от феритни пръстени. Трансформаторът е навит с две еднакво дълги жици в паралел. Не съм броил навивките, че даже и дължината на жицата - може да е някъде към 30 метра примерно. Бобината в базите също съм използвал за други цели преди. Принципно е важно базовата бобина да е с по-голяма индуктивност от тази на трансформатора. Така токът в базите на транзисторите ще е по-малък от тока в колекторите им. Когато експериментирам аз процедирам така: Правя принципно едната бобина по-голяма от другата (трансформатора) и после включвам схемата на минимално напрежение - примерно 10 волта захранване. И меря тока в базите на транзисторите и съответно тока в колекторите. Внимавам да не презскоча максимално допустимата стойност на базовия ток - мисля че за тези транзистори беше 4А максимум. Също и колекторният ток не бива да превишава 15А май беше. Отделно от това тези транзистори май се повреждат при по-висока честота - примерно 20 килохерца. Не знам за инвертор дали ще станат, трябва да се пробва. Аз в момента търся някакви по-мощни транзистори от рода на BUT100, но не мога да намеря PNP с подобни на BUT100 показатели. Трансформаторът и базовата бобина може да се направят и с друг феритен магнитопровод и така да станат по-компактни, но май ще трябват по-високочестотни транзистори. Гледах разни схеми за инвертори, които използват подобна схема, само че при тях има сложно управление. Аз затова съм дал принципната схема за да може големите специалисти да я пробват и да видят нейните предимства. На мен също ще ми е интересно в какви приложения ще се използва за в бъдеще. Повече информация нямам - още не съм я пробвал с други транзистори. Днес направих едно видео за да се види колко устойчиво работи - направо музика може да се прави с тази схема: https://www.youtube.com/watch?v=BAqY-fq33nQ

Аtos:
Димов, може ли да пуснеш едно видео с поредна тоналност от по-ниско към по-високо (или обратно), без да се опитваш да "свириш" мелодия?
И да ми кажеш - дали кондензаторната "касетка" е с еднакви по стойност кондери?

lpoik:
Иване благодаря за информацията, но мен ме интересува магнитопровод, сечение на проводник, първична, вторична намотки. Все пак е "направи си сам", с всички подробности. Магнитопроводът може ли да се ползва от ТХО на телевизор например.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия