Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Какво е това сияние?

(1/2) > >>

nizo:
Здравейте, гледах интересно видео с разряд на кондензаторна банка. Ето го видеото с разряда:

https://youtu.be/16VsYaoWFDQ?t=15m40s

Въпроса е какво е това странно лилаво сияние на кондензаторите след разряда? Някой може ли да го обясни?

edin:
Изглежда е йонизация. При мен, някои вакуумни лампи, светят с такъв цвят. Самия стъклен балон свети отвътре. Нямам представа защо.

hyparh:
За първи път виждам такова сияние на материя да се прояви в такава среда, т.е. при нормално атмосферно налягане. Принципно възниква във вакуум, както отбелязва edin, като свети или стъклото на лампата или "електронния газ" (вакуумът сам по себе си няма как да свети).
https://www.youtube.com/watch?v=-kXWyrJACWA - от 40-тата секунда нататък се вижда сиянието при вакуумна лампа. За опитът приложих високо отрицателно напрежение (десетки киловолти), което е достатъчно да дезинтегрира материя дори при студен катод.
А при сиянието от видеото на nizo дори няма високо напрежение (само 400V), което само по себе си не е достатъчно за възникване на такава йонизация. Видно е, че ефектът се получава при самия разряд. Човекът използва накакъв лъскав метален диск за окъсяване... възможно е силният разряд да предизвиква вид ел.магнтна вълна, която се отразява от диска, наслагва си и се връща към кондензаторите, предизвиквайки мощна йонизация на диелектричната им обвивка. Доста интересен механизъм.

Аtos:
Мисля, че не е обикновена йонизация, но по някакъв начин се създава поле. Забележете, че се простира само в дясната част от веригата?
Забележете също и петната по въпросния диск - доста големи са, което навежда на мисълта, че част от материала по него може да се пренася във въпросното поле и по този начин да обогатява с атоми въздушната среда, спомагайки за йонизацията...
Може и да греша...

RUS:
Според мен това е светлинното отражение от нагретия и йонизиран до разтопяване диск.
Забележете че човека отдръпва дясната си ръка назад и нагоре с клещите което води и до частичното отражение в корпуса на кондензаторите.
Мисля че това е най-простото обяснение.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия