Алтернативни енергоизточници > Други генератори на електрическа енергия

Странен и парадоксален източник на напрежение с неясна природа

<< < (2/5) > >>

dmitarp:
Между два проводника, или в краищата на един проводник винаги ще измериш някаква потенциална разлика, и в това няма нищо странно, нито пък някакъв етер.

Радико:
Добре Димитре тогава махни магнита от постановката в клипа и го замени с някакво парче метал и демонстрирай същият резултат като при клипа. Ама нещо няма да се получи, кой знае защо.

Laic:
Интересно, две метални плочи и между тях диелектрик - ама мноооого много ми прилича на кондензатор, а и се "държи" като кондензатор - видно от клипа е, че потенциала във времето намалява.

Аз бих повторил експеримента, като променям площта на плочите, дебелината на диелектрика, замяна на неодимовия с феритен магнит, последователно свързване на няколко такива "клетки" ..., варианти много. Мисля, че действително за измерванията е по-добре е да се ползва осцилоскоп, ще видим какво ще покаже моята дърта машинка ;D?

kall:
Значи наистина едно от обясненията може да е капацитивен ефект. Т.е. това си е кондензатор. Добре ще е да се направи измерване без магнита, вместо това с друг лист станиол, и да се види какъв ще е резултатът. Според мен тук играе роля и силата на натиск (подобрява се контактът), та затова и при премахване на долния метален лист се измерва по-ниско напрежение и по-голямо при повече магнити. И да, ще е полезен осцилоскоп тука, определено.

Laic:

--- Цитат на: kall в Януари 05, 2016, 12:48:02 pm ---..... Според мен тук играе роля и силата на натиск (подобрява се контактът), та затова и при премахване на долния метален лист се измерва по-ниско напрежение и по-голямо при повече магнити. ...

--- Край на цитат ---

Контакт между кои елементи? Между алуминиевия лист и магнита има диелектрик, за какъв контакт и натиск става въпрос?

По скоро разковничето е в качеството на материала - алуминиев лист, парамагнитен материал поставен в магнитно поле. За това има промяна в потенциала и при поставяне на повече магнити.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия