Автор Тема: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР  (Прочетена 204809 пъти)

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #120 -: Август 15, 2015, 08:22:52 pm »
   Виж, процесите наи лесно се асимилират  чрез аналогия. Имаш непознат процес ок но дай да видим до какво познато се доближава и във верността на което всички са убедени. За мен процеса съответсвуващ на това което искаш да постигнеш  е движение на лека кола в градски условия.За чистота на сравнението ще приема че двигателя не е работил нито минута  на светофар а само е следвал скоростта на потока от коли.Тоест ускорявал и е забавял с тях.А сега ми кажи кога ще харчи по малко в градски условия или карайки на Бат Бойковата магистрала?
   Когато машината е на празен ход тя си е двигател, харчещ толкова колкото му трябва за да преодолее вътрешните си загуби.Каква е разликата според теб между ДВГ работещ на празни обороти и  такъв работещ на2000оборота.Всички машини на празен ход са си чисти консуматори.

Неактивен burgas61

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 24
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #121 -: Август 16, 2015, 01:09:32 am »
Здравейте Колеги,
Някой от вас има ли в наличност постояннотоков електро двигател с последователно възбуждане ,за да се опитаме да направим експеримента 'Опростен Ротовертер'.
Нашата работна база се намира в София.
Благодаря :)


Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 786
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #122 -: Август 17, 2015, 10:59:16 am »
Един въпрос към тримата влъхви тук-Юлиан,Радико и Dedo pop:Защо ако имаме два мотора-единия сериен,другия шунтов свързани към съответните товари с ремъчна предавка и тя се скъса,серийния ще се саморазруши,а шунтовия не?Въпроса е съвсем конкретен,надявам се и отговорите да са такива...

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 303
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #123 -: Август 17, 2015, 12:54:59 pm »
Точно заради характеристиката му:

Теоретично серийния мотор има въртящ момент клонящ към безкрайност при обороти клонящи към нула, и обороти клонящи към безкрайност при клонящ към нула въртящ момент.
И за да не говорим глупава теория щото тя само обърква:
Намотките в ротора и статора на тоя мотор са свързани последователно. Тоест тока в двете трябва да е еднакъв - колкото е в ротора, толкова е и в статора. Щото са в една верига.
Докато в другия тип ти имаш някакъв фиксиран ток в статора. Той е заложен от призводителя и не зависи от оборотите на ротора. Защото са в 2 отделни вериги.
И при двата типа имаш намаляване на оборотите при увеличаване на товара И при двата типа имаш увеличаване на тока при увеличаване на товара. Обаче като увеличиш товара (като при това намаляват оборотите) на паралелния мотор, ти увеличаваш тока САМО В РОТОРА. През статора си остава същия ток.

Да, можеш да направиш сериен мотор, който няма да се разруши, катио просто навиеш такъв статор, който да има по-голямо съпротивление. Но това ще ограничи тока И В РОТОРА, и ще се лишиш от предимството на серийния мотор - големия въртящ момент при ниски обороти.
Да, можеш да направиш паралелен мотор, който ще се саморазруши при сваляне на натоварването - правиш статор с ниско съпротивление и съответно голям ток през него. Но такъв мотор ще грее и натоварен и не натоварен, статора му ще изпушва и с товар и без товар.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #124 -: Август 17, 2015, 03:19:50 pm »
kd_dinev
Очевидно е, че нямаш електротехническо образование което затруднява обяснението.
Но ще пробвам за последно:
Има още един тип постояннотокови машини разглеждането на които може да обясни по лесно нещата. Това са машините с независимо възбуждане. Тоест машина която има две отделни регулируеми захранвания едното за ротора "котвата" другото за Статора "индуктора"
На тези машини ясно се вижда при лабораторните експерименти в лелктротрхническите техникуми Каква е зависимостта на машината при промяна на тока през индуктора или през котвата. А именно увеличавайки напрежението върху котвата оборотите на двигателя се увеличават. увеличавайки напрежението върху индуктора оборотите на двигателя намаляват. 
С увеличаване на оборотите на сериината машина, котвата краде напрежението на индуктора.
за да го разбереш е необходимо да си наясно със "спад на напрежение върху последователно свързани резистори" И колкото повече котвата открадва от индуктора толкова при по големи обороти е равновесието но достигаики новите по големи обороти се създава предпоставка котвата да си открадне още малко и така до безкрайност
ГРЕШКА ОБАЧЕ Защото напрежението на източника не е безкрайно. Освен това и съпротивлението на намотките не е равно на нула.
Е и сега ако не си разбрал значи си безнадежден оптимист и не си струва загубата на време от моя страна.

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #125 -: Август 17, 2015, 03:37:52 pm »
    Къде е силната страна на всички видове постоянно токови двигатели-огромния въртящ момент при ниски обороти.Всеки двигател си има типична област на употреба. Има и ограничения при конструиране на различните механизми.Специално за ПТД с последователно задвижване се казва  да се употребяват там където ВЕРОЯТНОСТТА натоварването да отпадне по време на работа е минимално.И какво се получава-ти искаш да извадиш двигателя от областта в която се чувства комфортно и да го пратиш да работи в екстремални условия за които той не е предвиден. На всеки трезвомислещ е ясно че това води до последици.Дали ще се разпадне или не зависи не само това което казват колегите по горе но и от габарита на двигателя.  Стартера на Ладата е с номинални/работни / обороти 1700 но оборотите на празен ход са 5000.  диаметъра на ротора е около 65-70мм. Представи си двигател с тия обороти но с диаметър500-600мм.
Дали ще издържи?
« Последна редакция: Август 18, 2015, 12:15:08 am от atos »

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 786
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #126 -: Август 24, 2015, 06:26:30 pm »
Както упоменах,въпроса беше съвсем конкретен,надявах се отговорите да бъдат също такива,но не би.Нещо от сорта щеше да свърши работа:шунтов двигател-наличие на гранична честота на въртене,  с превишаването на която двигателят автоматично попада в режим на генераторно спиране.Сериен двигател-липса на гранична честота на въртене,с превишаването на която двигателя автоматично да попада в режим на генераторно спиране.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #127 -: Август 24, 2015, 07:06:24 pm »
kd_dinev
във науката наречена физика фактите са такива каквито са. независимо от това дали ти харесват, дали ги приемаш, дали ги разбираш. Да кажем, че като е създавал физичните закони господ не се е съобразил с твоето мнение. Оттук нататък проблема с разбирането им си е само твой, нали се сещаш.
Цитат
с превишаването на която двигателят автоматично попада в режим на генераторно спиране
Това е точно така, но при условие, че външна намеса добавя ускорение към двигателя:
примерно трамвай който се спуска по нанадолно. В нашият случай, в момента в който противоелектродвижещото напрежение се изравни по стойност със захранването тока става равен на нула и двигателя остава без тяга. Ако в този момент тежестта на трамвая добави още обороти ще се случи очакваното от теб.
П.П.
Повече четене, по- малко мазоли от работа по безнадеждни експерименти.
« Последна редакция: Август 25, 2015, 12:31:26 am от atos »

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 786
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #128 -: Август 24, 2015, 07:29:47 pm »
Кой точно физичен закон визираш и за кой точно двигател се отнасят премъдрите ти слова???

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #129 -: Август 24, 2015, 10:53:59 pm »
Във случая "Премъдрите ми слова" се отнасят за всеки сериен постояннотоков двигател. Познати още и като двигатели с последователно възбуждане. Също и като колекторен двигател за променлив ток, тези двигатели дето въртят дрелки, флексове, зегета, перфоратори, въобще всички ръчни електрически инструменти.
П.П. понеже аз съм християнин а в библията пише едни неща за бисерите....
Не очаквай друг отговор от мен преди да ми отговориш  на въпроса:
 Защо при намаляването на статорният ток на двигател с независимо възбуждане оборотите му се повишават. Ще замоля juliang и ДРУГИТЕ като него, да не отговарят вместо kd_dinev

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 786
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #130 -: Август 25, 2015, 08:31:51 pm »
С намалението на големината на тока през статоторната намотка намалява магнитният поток и оттам следва увеличение на честота на въртене на на ротора.Формулата на взаимозависимостта между оборотите на двигателя и магнитният му поток е добре известна и не виждам смисъл да я изписвам тук.----------Изрично те попитах кой двигател имаш предвид,защото за пореден път си привел цитат,който не е пълен и така изваден от контекста на написаното заблуждава хората,които го четат.Или според теб между ЛИПСА и НАЛИЧИЕ няма никаква РАЗЛИКА???Хайде сега ти ми отговори на следните въпроси ама ЯСНО и ЕДНОЗНАЧНО:Кой точно ФИЗИЧЕН ЗАКОН  визираше?Когато трамвая се движи надолу и оборотите на серийния двигател са такива,че противоелектродвижещото напрежение се е изравнило по големина с външното напрежение,ще влезе ли той автоматично в генераторен режим или не,и ако не защо?Когато противоЕДН и ЕДН на външното захранване се изравнят по стойност и тока през двигателя е равен на нула оборотите на празен ход на серийния двигател ще продължат ли да растат и ако да, то откъде се взима увеличаващата се кинетична енергия на неговия ротор? Ако ти не отговориш може Юлиан и ДРУГИТЕ като него да го направят! 

----------------------------------------------------------------------------------------------
Постът е модериран.
Моля спазвайте добрия тон в публичните си изяви.На ЛС разменяйте вашите лични пристрастия и епитети колкото ви сърце иска.Нека запазим нашия форум като място с високи технически и етични норми.
Благодаря предварително!

« Последна редакция: Август 26, 2015, 04:50:36 pm от atos »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 303
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #131 -: Август 25, 2015, 09:10:30 pm »
Можеш ли да дефинираш "противоелетродвижещо напрежение"?  Осъзнаваш ли смисъла на този термин?
Това напрежение е реакция на намотката на това, че тя се движи в магнитно поле. Дали намотката е захранена или не - няма значение, ПЕДН се генерира.
Когато имаш чист генератор, ПЕДН ти е всъщност напрежението, което сваляш. То е реакция на това, че намотката се върти/движи в магнитно поле. Ако не сваляш нищо, ПЕДН най-образно се напомпва, запълва формата и повече не се съпротивлява на движението. Ако източиш нещо, то тази празнота трябва да се запълни, отнемайки от механичната енергия на въртящия се ротор на генератора.

Нещата стават малко по-трудни за разбиране когато имаме мотор. Там имаш ЕДН което генерира магнитно поле и същевременно ПЕДН което се генерира от въртенето подобно на случая с генератора. Когато мотора не е натоварен, ПЕДН и ЕДН почти се изравняват, консумацията на мотора е колкото да покрива триенето. Когато натовариш мотора неговите обороти падат и ПЕДН намалява. Вече равновесието е нарушено, няма кой да се съпротивлява на ЕДН и консумацията се увеличава.

Конкретно на въпросите:
Когато трамвая се движи по нанадолно и оборотите на серийния двигател са такива,че противоелектродвижещото напрежение се е изравнило по големина с външното напрежение,ще влезе ли той автоматично в генераторен режим или не,и ако не защо?
Не, няма да влезе, защото двете намотки са в една верига последователно, тока през тях е еднакъв, в тях циркулира едно и също ЕДН и ПЕДН. Колкото повече ПЕДН се доближава до ЕДН толкова тока през цялата намотка намалява, съответно магнитното поле което генерира ПЕДН намалява. При ЕДН = ПЕДН тока във ДВЕТЕ намотки става нула, и магнитно поле което да генерира ПЕДН няма. В същия този момент няма да има кой да се съпротивлява на ЕДН и тока отново ще текне, което отново ще генерира ПЕДН, което ще свали тока и така до безкрай.

Когато противоЕДН и ЕДН на външното захранване се изравнят по стойност и тока през двигателя е равен на нула оборотите на празен ход на серийния двигател ще продължат ли да растат и ако да, то откъде се взима увеличаващата се кинетична енергия на неговия ротор?
Не могат да се изравнят, защото ако ЕДН = ПЕДН няма да има ток, а липсата на ток води до липса на ПЕДН. Да, колкото по-високи са оборотите толкова по-мощно ПЕДН се генерира, но за да го има трябва да има все пак някакъв ток през веригата (който, да напомня още един път е възможно да протича само ако има разлика между ЕДН и ПЕДН).
Та ... теоретически ако оборотите клонят към безкрайност, тока ще клони към нула. Но и двете променливи са само в сферата на теорията така че реално ток винаги ще протича, защото оборотите са ограничени от механичната якост на елементите на мотора.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 786
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #132 -: Август 25, 2015, 09:56:23 pm »
Юлиане,Юлиане един древен мъдрец е казал,че ако си мислиш,че разбираш от всичко,всъщност не разбираш същността на нито едно нещо!Като си толкова мъдър обясни защо серийният двигател НЯМА ОГРАНИЧЕНИЕ В МАКСИМАЛНИТЕ ОБОРОТИ НА ПРАЗЕН ХОД и как така като няма магнитно поле при нарастващи обороти,двигателя може да бъде превключен в генераторен режим на динамично спиране със самовъзбуждане?И ЛИПСАТА НА ТОК НЕ ВОДИ ДО ЛИПСА НА ПЕДН.И да не би само гении като теб да могат да осъзнаят дълбокия и скрит смисъл на термина ПРОТИВОЕЛЕКТРОДВИЖЕЩО НАПРЕЖЕНИЕ???Вземи пак да четеш,ама този път не го прави като папагал

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 303
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #133 -: Август 25, 2015, 11:33:40 pm »
Добре де, вкопчил си се в тоя мотор, и смяташ че само той няма ограничение в оборотите на празен ход ... Какво искаш да ни убедиш?
Вземи едно моторче с постоянни магнити от детска играчка. И то теоретически няма ограничения в оборотите на празен ход. Практически ограничението е в тока който могат да прекарат четките на колектора. Просто не може да се направи колектор по който четките да не подскачат, а и мотор в който да няма съпротивление. Това са му ограниченията. И той може да се разпадне ако му подадеш достатъчно високо напрежение.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 786
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #134 -: Август 26, 2015, 03:43:27 pm »
Нито съм се вкопчвал в какъвто и да е мотор,нито имам намерение да убеждавам когото и да било,в каквото и да било!Започнах да пиша тук,защото ми станаха интересни твърденията на едни хора как видиш ли те били готови да проявят чудеса от героизъм стига само да видят и едно микроскочно зрънце в някоя идея,което би ни приближило па макар и с една крачка до използването на СЕ.И си викам това са хора с иновативно мислене,отворени за нови идеи и нестандартно приложение на вече съществуващи конструкции,може да се получи интересна дискусия и евентуално някаква практическа реализация... И КО???Обичайните си нашенски препирни от типа ТОВА НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ ЗАЩОТО НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ ЩОМ НЕ СЪМ ГО ИЗМИСЛИЛ АЗ НЯМА КАК ДА Е ВЯРНО и естествено ТЕ ТАКОВА ЖИВОТНО НЕЕЕМА... Юлиане,аз не съм измислил нищо,всяко едно нещо за което съм писал съществува съвсем реално и като доказана теория в електротехниката и реализирано практически в работещи машини.Просто предложих един малко нетрадиционен начин за използване на особените свойства на един тип правотоков двигател и очаквах някакви реални и обективни анализи,посочване на евентуални грешки или принципни противоречия...А то какво-някакви смешни заяждания на дребно какво образование съм имал,защо съм губел времето на хората и съм ги подвеждал умишлено и т.н и т.н....За да не съм голословен ще използвам последния ти пост.Аз през цялото време говоря за ПРАВОТОКОВ ДВИГАТЕЛ С ПОСЛЕДОВАТЕЛНО ВЪЗБУЖДАНЕ,който вследствие на ЕСТЕСТВЕНИТЕ си характеристики,ако бъде включен без товар ще изпадне в т.нар. беглец състояние/series motor run-away/при което без външна намеса и при ток от външния източник клонящ към нула скоростта на ротора му ще достигне такива стойности,които ще доведат до самоунищожението му! Ти ми даваш пример с мотор с постоянни магнити като аналогия!Ако малко от малко се беше напънал щеше да разбереш,че тези мотори по ПРЕЗУМЦИЯ не могат да изпадат в беглец състояния!Всеки път едно и също-аз ви задавам конкретни въпроси,защото ме интересува вашето мнение за тях и отговорите са: всеки мотор може да се разпадне или унищожи ако му подадеш достатъчно напрежение,ако му пуснеш голям ток,ако го ритнеш силно или го пуснеш от висок етаж,и ако и това не помогне и продължава да се инати просто го поливаме с бензин и му драсваме клечката...