Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 494792 пъти)

Активен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #870 -: Април 12, 2022, 11:41:29 am »
https://hightech.fm/2022/04/11/solar-saving-many-years
....
Шш има да чакаме :)
VITAN, при положение че "Шш има да чакаме " ви е приноса към статииката, ще има да чакамеgoogleplex ( може и да не го разберете ). Най-малото направете услия да намерите пъровизточника на информация а не да пускате само линкове към мижави статиики. Добре поне че са посочили научния журнал та от там с малко проучване излезе публикацията:
https://www.cell.com/cell-reports-physical-science/fulltext/S2666-3864(22)00056-X
и още няколко интерсни пуликации ето 2 от тях:
https://www.cell.com/cell-reports-physical-science/fulltext/S2666-3864(21)00244-7
https://www.cell.com/cell-reports-physical-science/fulltext/S2666-3864(20)30233-2
За тези които не са свикнали да четат научни публикации забележете че навсякъе се използва Joule ( а не W или KW ), понеже това е единствения точен начин в които се получава анализ на енергиините зависимости особенно когато се говори и за съхранение на енергия.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #871 -: Април 12, 2022, 01:01:25 pm »
epwpixieq-1
Ставаш вече досаден с тази маниакалност. Един Джаул е ДРУГОТО ИМЕ на единицата ватсекунда. Това твойто е все едно аз да твърдя, че километър е по точна единица от миля. Баси смехориите.

Активен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #872 -: Април 13, 2022, 10:13:56 am »
epwpixieq-1
Ставаш вече досаден с тази маниакалност. Един Джаул е ДРУГОТО ИМЕ на единицата ватсекунда. Това твойто е все едно аз да твърдя, че километър е по точна единица от миля. Баси смехориите.
Радико, няма нишо семшно в това, а по-скоро трагично, че има нужда да се повтаря. Джаул въобще не е ДРУГОТО ИМЕ на ватсекунда. Ват е дефиниран като разход на Джаул за една секудна, а не обратното, най-малкото научете това. По вашата интересна "логика" можем да кажем че лева се дефинира като покупка (разход) на 1 хлаб за 1 час ( надявам се да виждате абсурдността ).

Най-малкото вие, и всички други на които това се вижда странно, трябва да се замислите защо научните публикации основно използват Джаул а не ватсекунда. Или може  би си мислите че всички тези които публикуват научни статии са смешници. В тази връзка ето ви практическа задача за решаване; Имате 10 килограма дърва, 5 килограма въглища, 3 литъра бензин и 3 литра газ ( в бутилка ), съответно при тяхното стехиометрично оксидиране колко топлинна енергия се отделя при всеки процес? И при положение че всяко от тези горива се оксидира в съответна за тази цел камера (контрол на процеса), за 10 минути, каква е мощността на съответните камери, и ги сравнете с ел. реотан с мощност 1KW? Решавайки тази задача ще разберете защо ви трябва да разбирате Джаулите и техните разходи за единица време.

Много хора, понеже нямат такова разбиране, правят големи грешки отностно ефективност на процесите, и пишат какви ли не глупости по интернет и правят продукти ( които,  както се вижда, се купуват ) а всъщност консумират повече енергия (от мрежата) отколкото ни дават като топлина. Нали не казваме че тези хора са смешни, понеже правят "нещо" ново, въпреки че продуктите им са абсолютно смешни, от енергиина гледна точка, но виждате ли статии се пишат за тях, и хората им се възхищават че са използват "зелена" енергия.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #873 -: Април 13, 2022, 03:28:16 pm »
epwpixieq-1 нещо много си в грешка. Ти изобщо правиш ли разлика между понятията мощност и енергия? Вярно те са вързани помежду си чрез времето, но въпреки това са съвсем различни. Все едно да говорим за скорост и изминато разстояние - те също са вързани помежду си чрез времето но на практика са две съвсем различни понятия. Мерната единица за мощност е ВАТ (W), а мерната единица за енергия е ДЖАУЛ (J), също така и другото име за ват секунда (или киловатчас) за твое най голямо съжаление. Я вземи та се поограмоти малко!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #874 -: Април 13, 2022, 06:30:40 pm »
На мен напъните му да измерва с Джаули ми изглеждат като да измерваш растоянията във инчове примерно от София до Лондон колко инча са??? Може би по скоро гигаинча.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #875 -: Април 13, 2022, 06:36:28 pm »
76602240 инча демек 76,6 мегаинча. Много удобно точно като да мериш във Джаули

Активен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #876 -: Април 14, 2022, 10:34:59 am »
epwpixieq-1 нещо много си в грешка.  Ти изобщо правиш ли разлика между понятията мощност и енергия?
 Вярно те са вързани помежду си чрез времето, но въпреки това са съвсем различни. Все едно да говорим за скорост и изминато разстояние - те също са вързани помежду си чрез времето но на практика са две съвсем различни понятия. Мерната единица за мощност е ВАТ (W), а мерната единица за енергия е ДЖАУЛ (J), също така и другото име за ват секунда (или киловатчас) за твое най голямо съжаление. Я вземи та се поограмоти малко!
Bat_Vanko, най-накрая и вие да се обадите. Много добре павя разлика, точно и затова пиша тези коментари. На мен ми е пределно ясно че са физически взаимно всързани но съответно различни понятие. в противен случай W (мошност) нямаше да се дефинира като РАЗХОД на единица енергия Джаул за еденица време секунда (а не обратното). За грамотността не се притеснявайте, достатъчно съм се ограмотил, даже мога да измервам капацитет в см2 и да правя връзката с Фаради :), но грамотността не е най-важното, по-важното е взаимовръзките да могат да се осмислят а това не става с грамотност.
76602240 инча демек 76,6 мегаинча. Много удобно точно като да мериш във Джаули
Радико, зададох интересен практически въпрос за сравнение, отговора на който би образовал (това което е важно за Bat_Vanko) доста участници във форума, съдейки по много от коментарите, това ли представяте като отговор? И при полежение че ви е лесен върпроса може като бонус да сравните и с това колко енергия ( зажележете Bat_Vanko, не мошност ), вкарвам в къщата с такива прозорци 4х2 метра ( от тях имам два боря на етаж) за 8 часа сънчегреене.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #877 -: Април 14, 2022, 10:56:01 am »
Отоплението с такива прозорци става много-добре ако са в подходящото направление, троен стъклопакет, без К-стъкло и отпред има козирка или сенник за засенчване през лятото.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #878 -: Април 14, 2022, 11:07:34 am »
Проблема на прозорците е че пропускат енергията двупосочно... Ако ще и 5 слоен стъклопакет да сложите загубите през прозорците пак ще са по-големи от тези през стените.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #879 -: Април 14, 2022, 11:31:07 am »
Проблема на прозорците е че пропускат енергията двупосочно... Ако ще и 5 слоен стъклопакет да сложите загубите през прозорците пак ще са по-големи от тези през стените.
Не е така Юлияне К-стъклото има полуогледален ефект за инфрачервените лъчи. Тоест от едната посока е прозрачно за тях а от другата е огледално. Има такива огледала и за видимия спектър. Дето се оглеждаш в него и се бръснеш пък отзад някой те гледа през огледалото.
Абсолютно същото само,че при К-стъклото упените са се постарали да сведат ефекта само до инфрачервения спектър. И ефекта е удивителен. Мой клиент строи къща в Гурмазово и към нея има зимна градина "доста голяма" цялата в такива огромни орозорци като на Пикси.
През февруари сега като беше студа с него влизаме в зимната градина и той заявява:
А какво става тука бе? Някой да не е пускал калорифер тука. Такъв е ефекта от тия стткла. Като термодиод действат.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #880 -: Април 14, 2022, 12:18:32 pm »
Аз ти говоря за времето когато няма слънце. Съгласен съм, че когато има дори и слабо слънце, тези стъкла правят чудеса. И аз на южните стаи съм с такива в стъклопакета. Въпроса е че нощно време през тоя огромен джам бягат такива огромни количества енергия, че ти е бедна фантазията. И не само нощем - когато вали сняг или е мъгливо пак нещата са плачевни.
Квото и да го правиш, коефициента на топлопреминаване на стъклопакета на прозореца трудно пада под 1 W/m²K. А за стена с 10 см топлоизолация това число е 0.3. Тоест през 1 кв.м джам бяга 3 пъти повече топлина отколкото през топлоизолирана стена.

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #881 -: Април 14, 2022, 01:04:30 pm »
Тотално о...акахте темата на ЕЛПУНТО. Защо?

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 522
  • Невежеството ражда химери...
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #882 -: Април 14, 2022, 04:54:23 pm »
Тотално о...акахте темата на ЕЛПУНТО. Защо?
Защото са тъмни балкански субекти. За N-ти път го казвам.

Активен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #883 -: Април 16, 2022, 12:02:49 pm »
Въпроса е че нощно време през тоя огромен джам бягат такива огромни количества енергия, че ти е бедна фантазията. И не само нощем - когато вали сняг или е мъгливо пак нещата са плачевни.
точно така juliang, споменах го и преди че на давата етажа губя по 28KWh ( 100MJ) на 24 часа, затова през зимата, технически откъм средата на Ноември до към кая на Март, на същите тези прозорци им слагам (вътрешен) прозрачен зимен кужух (позволяващ на топлия въздух, когато слънцето го нагрее, да се движи но ограничава циркулирането на студения :) ) който ми намалява "бягащата" енергия, когато няма слънце и студените нощи, двойно! От поселедната седмица на Март, от когато започнаха силните слънчеви дни, технически не ползвм друго отопление, овсен слънчевото, понеже вкарвам и топъл въздух от зиманта градина, която в допълнение има още 10 м2 стъклопаткети, но разположени под 45о. Както казах има много начини човек да хване енергиата "заливаща" една къща, особенно в топлинна форма, но се изисква мислене и елментарни сметки, а не само купуване на говотви продукти.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #884 -: Април 23, 2022, 12:30:12 pm »
                     
                                                                        ДОМАШНА  Ел. ЦЕНТРАЛА – 2

Моята ДЕлЦ – 2 работи и отоплява къщата със слънчева ЕКОчиста и FREE енергия.
Припомням, че на 28 март, 2022 г. монтирах 8 бр. нови ФВ панели със сумарна мощност 3,6 кВт/пик.
Енергията на тези ФВ панели използвам само за ОТОПЛЕНИЕ.

ДЕлЦ – 2 не е завършена, трябва да монтирам още 2 бр. ФВ панели, това ще направя след Великденските празници.
Лошото време през м. април, попречи да монтирам носещата конструкция и да кача ФВ панели на покрива.
Така общият брой на панелите ще стане 10, или 4,5 кВт/пик мощност. По късно ще добавя още 2 панели.

Работя върху устройство за оптимизиране на товара включен към ДЕлЦ т.е. оптимизатор който ще направи ефективно използването на ел. енергия добита от ДЕлЦ – 2.По точно работим аз и IT специалиста Евгений.
Работата напредва бързо, вероятно до 10 май оптимизаторът ще бъде готов.

Евгений е специалистът, който направи системата МОНИТОРИНГ & КОНТРОЛ за Слънчевото парно.
Системата работи БЕЗОТКАЗНО повече от 3 години, тя поддържа Температурата в стаите 22* – 23* C през отоплителния сезон.
Благодарение на тази система, разходът на газ спадна много под 1 000 куб. м.

Работата на системата може да се види в сайта THING SPEAK.com в реално време 24/365, Solar Gas Heating.

Вчера монтирах цифров електромер за постоянен ток, към моята ДЕлЦ – 2. Опитвам се да измеря реално добива на ел. енергия
от ДЕлЦ – 2.Замерванията които правя с волтметъра и токовия шунт са епизодични, не ми дават точна информация.
Най прецизно и точно е, да се мери с електромер за прав ток.Така мислех но . . . . .

Електромерчето е китайско, но се оказа, че то "заспива" на някакви измервания и "спи" без да променя показанията си.
Не знам , аз ли не мога да го "събудя" или уредчето е някаква нескопосана изработка ?
Моля, ако някой от ФОРУМА е ползвал подобен електромер за прав ток, да ми даде насоки, как да накарам този електромер
да прави реални измервания на правото напрежение и ток получени от ДЕлЦ – 2.

Прилагам снимки на електромера и указанията за свързване, дадени от производителя.