Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 495553 пъти)

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #480 -: Декември 05, 2016, 09:06:38 am »
Лошо е за тези които нямат двор ...

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #481 -: Декември 05, 2016, 03:54:52 pm »
За избиване на Дец ???Няма как да стане..Кефа е че си независим..Панели ,инвертор и акумулатори са скъпа инвестиция!Аз до финала за 1kw-Дец съм инвестирал-3100лв.със всичко добавки и др.тотал -4000лв.Ако сметна възвръщаемост след 10-15'г.Това изобщо не го смятам :)Целта е да си малко по независим..А целта на властите е да си зависим. 8)

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #482 -: Декември 05, 2016, 05:42:11 pm »
Кефа си е кеф мерака си е мерак,но 4000 лева за 1кw си е сериьозна сума както казва ВЕЛКО.Евала на Велко, че се е постарал не е много но от сърце кефа си е негов.Аз силно подкрепям тези хора и се възхищавам на техния хъс да направят така,че поне малко да си помогнат.Привет на всички и успех в начинанията.

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #483 -: Декември 05, 2016, 05:58:14 pm »
Соларни системи избиват "производителите"които точат от еврофондове плащаме им в пъти цена по висока от реалната...изобщо измама в особено големи размери.. 8)

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #484 -: Декември 05, 2016, 06:35:33 pm »
Значи 4к лева за 1KW FV. Ако разделим тези 4000 лева на 0.20лв. (приблизително цена дневна/нощна от ЕРП) се получават 20 000 kWh предплатени. Една FV 1KW може да произвежда не повече от 6-8kWh за денонощие. От тук следва че срокът за избиване на същата е 20 000 / 8 = 2500 дни (в идеалния случай) или приблизително 7 години.
Принципно не звучи зле. Повечето панели ги дават с експлоатационен период 20 години, но акумулаторите дори и най-добрите не издържат повече от пет години и именно тук сметките се чупят. Най-вече защото акумулаторите са половината от инвестицията посочена по-горе.

П.П. FV според мен на този етап е малко, като да се смени една зависимост с друга. Само, че едната зависимост е от монопол, докато другата е доста по-конкурентна, а и цените непрекъснато падат за разлика от цената на тока при монополите. Извод: Струва си инвестицията особено ако имаш парите налични.

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #485 -: Декември 05, 2016, 08:57:30 pm »
dymelsoft   Струва си инвестицията особено ако имаш парите налични.Това е проблема иначе няма проблем.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #486 -: Декември 05, 2016, 09:24:07 pm »
ДЕЦ - измислен термин.
ФЕЦ - Фотоволтаична електроцентрала (ДЕЦ-а на ELPUNTO е домашен ФЕЦ).
ВяЕЦ - Вятърна електроцентрала.
PV - PhotoVoltaic - PV панел - фотоволтаичен панел.

Не сейте измислена терминология, щото се излагаме.

По темата - ако не се търси пълна независимост акумулаторите могат да се спестят / минимизират.
Например акумулатори само за аварийно осветление или някакви слаби мощности.

През деня ФЕЦ произвежда ток комбинирано с ел. мрежата и спестява от цената на дневния ток.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #487 -: Декември 05, 2016, 09:49:00 pm »
За избиване на Дец ???Няма как да стане..Кефа е че си независим..Панели ,инвертор и акумулатори са скъпа инвестиция!Аз до финала за 1kw-Дец съм инвестирал-3100лв.със всичко добавки и др.тотал -4000лв.Ако сметна възвръщаемост след 10-15'г.Това изобщо не го смятам :)Целта е да си малко по независим..А целта на властите е да си зависим. 8)

Малко скъпичко ти е излязло, да опиша и аз моята инвестиция:

Купих 4 бр. за 750 лв.  една монокристална 245W и три поликристални 240 W  ( за сега се дъжат добре ) закачил съм само 3 защото Диспечера е по 3 панела, предстои да си купя и още два за да вържа и другата да станат 2х3 панела.
Диспечера го купих по интернет от Германия за 1263 лв. с безплатна  доставка  - 5kva 4000w 48v pure sine wave off grid solar inverter MPPT 80A charger
Акумулатори тягови от olx за 4х35 лв 26 АЧ, но двата излязоха несполочиливи и момента са сменени с акумулатори от кола ( целта ми е не да имам ток 24  часа а да ползвам колкото се по малко дневна тарифа.

Инвестицията ми засега е около: 2350 лв, имам да купувам още 2 панела и спирам засега.
За напред ще купувам тягови акумулатори нови

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #488 -: Декември 05, 2016, 10:48:47 pm »
Sasma,ти си намерил панели на много ниска цена!Аз за 2 бр.полисилиций *200w дадох 500лв.И още 3бр.моносилицйй -840лв..но тази цена ми включва всичко от начало до края.Имам като начало един панел 100w и един мрежов инвертор ,които продадох  на по ниска цена и то се събира добра сума.Инверторът също е завишен понеже е от БГ със гаранция 2 години и табло с предпазители..но аз също съм във финал и няма да купувам повече неща.

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #489 -: Декември 06, 2016, 05:43:51 am »
 :oЕдин въпрос за ъгъла на панелите -зимно -лятно,как определяме градуса на слънцестоене понеже незнам как се мери ?Хубав ден на всички. :)

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 416
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #490 -: Декември 06, 2016, 06:00:26 am »
Да хубаво имаш някаква независимост от енергото ма на каква цена, пък и много са малко хората с такива централки че да им направи впечатление. Е аз примерно имам UPS на помпите за парно и имам бензинов генератор ако има по-голяма авария по трасето и няма ток, ся за час два без ток малко романтика на свещи е хубаво нещо.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #491 -: Декември 06, 2016, 08:40:48 am »
dymelsoft, има решение на въпроса, и то се нарича йонистори!
Бях го замислил за системата на ELPUNTO, водих преговори с китайски производители даже, но животът е непредвидим тетър и плануваните разходи заминаха към по-спешно нуждаещи се хора...
Та супер-кондензаторите имат живот няколко милиона цикъла заряд-разряд, много по-"пъргави" са от акумулаторите, не се влияят от околната температура и т.н. Могат да се направят големи батерии на 12V. Контрол върху волтажа на всеки един кондензатор. При това - не излиза много по-скъпо от един бач хубави оловни акумулатори!
Та който е планувал да си прави ДЕЦ - да мисли в тази насока. При интерес, мога да разровя кореспонденцията си отпреди година-година и половина. Сигурно нещата са дръпнали в още по-положителна посока (и като цени, и като качество).

ppipilica,  "цената" ти я сметна dymelsoft - 7 години предплатено електричество. Да не говорим, че през тези 7 години ще има поне 2-3 поскъпвания на тока, демек сумарно годините могат да излязат и 5, че и по-малко... Но след това и 10 пъти да вдигнат цената на тока - на теб не ти пука. Но виж, ако вдигнат рязко цената, и всички се юрнат да си правят ДЕЦ-ове, тогава и цената на консумативите ще се вдигне рязко, поради повишеното търсене. Следователно - сега е момента! Който има условия (двор, покрив, фин. средства) - да действа!

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #492 -: Декември 06, 2016, 09:14:40 am »
dymelsoft, има решение на въпроса, и то се нарича йонистори!
При това - не излиза много по-скъпо от един бач хубави оловни акумулатори!
Та който е планувал да си прави ДЕЦ - да мисли в тази насока. При интерес, мога да разровя кореспонденцията

А може ли да пуснеш една примерна сметка? Остави баланса на заряда и конверторите настрана.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #493 -: Декември 06, 2016, 10:37:08 am »
Veiko, ъгъла на панелите за лятно време е 30 градуса, това е съобразено с това че при 45 градуса не се произвежда повече ток но панелите се загряват повече от слънцето, а това намалява произведената енергия от панелите. За зимно време ъгъла е около 60 градуса, това зависи и от географската ширина, най добре е да настроиш панелите при слънчево време така че да отдават максимална мощност. Малко ще си поиграеш докато намериш ъгъла но после си отбелязваш там където работят най добре и занапред ще знаеш точно къде да ги позиционираш.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #494 -: Декември 06, 2016, 11:28:08 am »
PyroVeso, аз се подготвям сам да си правя оловните акумулатори, не е трудно да се изработят качествено и в домашни условия. А след като намалее капацитета им ще мога да ги рециклирам. Що се отнася до йонисторите за мен ще е удоволствие да разбера мнението ти като най добър химик във форума, относно това можем ли да си направим сами качествени йонистори.