Автор Тема: Автомобилът на Chobi  (Прочетена 434949 пъти)

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #630 -: Април 14, 2020, 08:58:53 pm »
Пикси не се излагай, очевидно не си запознат с основния закон на динамиката, а само за динамика приказваш, толкова и разбираш от динамика. Та от мен да мине един урок. Основното уравнение на динамиката е:
 F = -mа. Това уравнение изразява, вторият и третият закони на Нютон а е потъмнено защото означава вектор. В диференциална форма това уравнение се записва така: dF = -mdV/dt, Имайки предвид този запис и факта, че мощността се изразява с  P=FV, ще получиш израза с който Бат Иван ти демонстрира верният резултат. Г-н Димов смята като теб и се чуди къде му е СЕ-то, като всичко уж излизало по сметки.
Знаеш ли къде бъркаш, това Бат Иван ти го каза но ти е минало покрай очите, ти не интегрираш, оп забравих че използвате израза сумираш, сега сумирай всички енергии, които ще получиш при всяко ускорение с по един метър и воала ще получиш желания резултат. Но все пак когато смяташ отделните времена, не забравяй формулата, която ти даде Бат Ванко, защото е едно да ускориш от 0 до 1 m/s, съвсем друго е да ускориш от 32 до 33 m/s

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #631 -: Април 14, 2020, 09:01:33 pm »
Явно трябва да се внесе яснота по мерки и теглилки.....
Пикси се е запънал с тия джаули като магаре на мост а нещата стоят по следния начин....
Нютони Джаули Ватове и прочее при тях не се взима фактора време ......





Имаме количество енергия когато имаме свършена работа за период от време а не моментна измерена стойност.

Щото един ват измерен в безкрайно каратък момент не е един ват измерен за един час.

Един двигател като се опоменава че е 1кв се има предвид че тоя двигатИл може да работи един час и в всеки един момент ако мерим ще отчитаме 1кв. а работата която ще извърши за тоя един час измерена в килограм метър секунда е - виждате таблицата.

Неактивен Altium

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 172
  • Неведоми са пътищата на глупака.
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #632 -: Април 14, 2020, 09:27:04 pm »
В колата са използвани чeтири / 4 / ел. двигателя по осем / 8 / киловата или общо 32 киловата.
А той защо пише тогава че с 225 вата подържал скорост 120 км/ч, малоумник ли е??

epwpixieq-1, можеш ли да ми обясниш КАКВА е връзката на електромобилите с твоята задача по ускорение на тяло в космоса?


Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #633 -: Април 14, 2020, 09:50:32 pm »
epwpixieq-1 винаги съм казвал че 99% от устройстваза за СЕ се дължат на грешка в измерванията или изчисленията. Е честито ти току що откри поредното "СЕ". Твоята грешка идва от факта че ти приравняваш измерителните единици от системата SI на формулите. Да ти дам един пример: енергията може да бъде изразена по 3 различни начина:
1. Е = P . t;
2. E = A = F . L;
3. E = (m . V2)/2
Означава ли това че мощността (Р) е равна на силата (F), или че преместването (L)  е равно на скоростта на квадрат (V2), защото според твоята логика е точно така???
П.п. интелегентните хора признават грешката си, а простите се запъват като кокичка на г...з.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #634 -: Април 15, 2020, 04:08:47 am »
При толкова коментари един не показа грешката ми, въпреки че dmitarp спомена нещо което ме накара да се замисля върху логиката която изложих:
защото е едно да ускориш от 0 до 1 m/s, съвсем друго е да ускориш от 32 до 33 m/s
това е правилно но не защото се казва че е така, и не защото формулите показвате, а понеже излиза точно от дефиницията на Нютон, която аз не съм приложил правилно: N = kg*m/s2
Да се ускори едно тяло от 1 до 1 m/s са необходими 1 J/s или N*m, но за ускоряване до 2 m/s са необходими 2*N*m и така до 33 m/s където имаме 33*N*m. Сумата на това тази редица е 561 (J) за един kg, и така за 2250 имаме 1262250 J.

Трябва да отбележа че никой не посочи директно тази грешка ( а тя би трябвало да се вижда от (все)знаещите ). Тук трябва да отбележа откъде идва думата интегриране та и Bat_Vanko да научи нещо:
От друга страна енергията е равна на интеграл (или сумата за някои англоговорящи)
Ще отбележа че интеграл идва "integration" като стария знак за интеграл е бил просто английската буква "S" което е значило "Sum" или сума. Така че точно английската дума е интеграл (а и диференциране "differentiation") а българската е "сума".

Сега като изяснихме това да преминем към сумирането на времето, което е малко по-трудничко, понеже трябва да се съобрази, което не го бях направил, постоянното нарастване на времето, за набиране на определена скорост, при константна сила. И понеже задачата беше за достигане на скорост от 33 m/s от 2250 kg при подаване на 225 J всяка секунда. За представяне на решението вземам 1 J подавани на 10 kg, което е абсолютно еквивалентно. Времето за достигне на скоростта v е t, а n е периодичността. Делта във времето, между два периода, показва, константното забавяне (като то се трупа от период на период) за достигането на определената скорост:
n=1, t=1,    v=0.1 m/s
n=2, t=1.095, v=0.2 m/s
n=3, t=1.19, v=0.3 m/s
n=4, t=1.285, v=0.4 m/s
...
n=11, t=1.95,  v=1 m/s
...
n=21, t=2.9, v= 2 m/s
...
n=101, t=10.5, v= 10 m/s
...
n=201, t=20, v= 20 m/s
...
n=301, t=29.5, v= 30 m/s
...
n = 330, t=32.255 v=32.9 m/s
Ясно е че това е аритметична прогресия, и като заместим във формулата за сума на такава получаваме Т=330**(32.255+1)/2=5487 секунди, което е предполагаемо достатъчно близко за целта на упражнението.

Сега Bat_Vanko, както виждаме от по горе показано, моята грешка не произлиза от приравняване на измерителните единици, както вие коментирате, а от непроследяване на деривативните (производните) изменения в процеса (и тук дериватив е също английска дума "derivative"), така че там ми е била грешката, а не както вие казвате погрешно казвате тук:
Твоята грешка идва от факта че ти приравняваш измерителните единици от системата SI на формулите. Да ти дам един пример: енергията може да бъде изразена по 3 различни начина:
1. Е = P . t;
2. E = A = F . L;
3. E = (m . V2)/2
Означава ли това че мощността (Р) е равна на силата (F), или че преместването (L)  е равно на скоростта на квадрат (V2), защото според твоята логика е точно така???
П.п. интелегентните хора признават грешката си, а простите се запъват като кокичка на г...з.
Аз, както е очевидно, признавам грешките си, но и правя усилия да я разбера и сам за себе си да си я обясня, понеже най-важното за мен е да разбера къде логически съм сгрешил, а не само да слушам и някой да ми цитира форуми без изобщо да осъзнава къде е грешката в представения процес. Понеже нещо което е много неправилно е когато някой казва на друг как греши (както вие правите), без изобщо да разбира къде всъщност му е грешката, а и не само това, но и да дава друга, грешна причина която той си мисли че е причината за грешката.

И хайде сега да видим идеята за интелигентността и за грешките, понеже нещата винаги са като махало и както отиват в едната посока така отиват и в другата.

Оставям на страна че в предишния си коментар бях започнал да усещам че има някъде натрупване на грешка:
и така след 2-рата секунда, този 1 kg има скорост от 2 m/s (при положение че има натрупване на грешка тя е възможно да е тук)

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #635 -: Април 15, 2020, 11:22:02 am »
А Пикси какво стана бре, нали верният резултат беше 330 sec. Сега се оказа че в 330 итерации се е натрупала 1650 % грешка. Разбирам, не си ти виновен - физическите константи са "мръднали" малко. Какво се случи та в крайна сметка да достигна ПОЧТИ до моят резултат - 5445 sec. Казвам "почти" защото в крайна сметка не можа да достигнеш до зададената по условие стойност на скоростта - 33 m/sec.
Очакваш някой да ти посочи грешката - как да стане това като ти даваш само краен резултат. И едва сега като гледам тази цяла една тетрадка сметки тя (грешката) може да се изрази само в едно изречение - "На ахмак глава - краката му теглят".
Какъв е смисъла да знаеш (по точно да си чувал) такива сложни понятия като "диференциал" и "интеграл" като губиш по един ден в бакалски сметки за едно елементарно уравнение  ;D.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #636 -: Април 15, 2020, 12:12:10 pm »
Bat_Vanko все пак е научил сумата на аритметичната прогресия как се изчислява. Пиша само да вметна, че нито думата интеграл нито диференциал са английска, а са латински, и още нещо знакът за интеграл не е взет от английската азбука, а от немската, същото така няма английски букви, всички те са латински. Всичко това го уточнявам някой да не си помисли, че науката е измислена в Англия или САЩ, както Пикси се опитва да внуши. И още нещо, тази задача се свежда до намирането на лицето на правоъгален триъгълник, с известни катети, но това няма значение, и аз искам да знам какво общо има това с Автомобилът на Chobi.

Неактивен Altium

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 172
  • Неведоми са пътищата на глупака.
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #637 -: Април 15, 2020, 01:40:51 pm »
epwpixieq-1, би ли ми обяснил нещо много просто: заради какъв чеп в темата за електромобили (които се движат по планетата земя и съответно изпитват съпротивление на въздуха и на гумите), ти въобще си пуснал задача за ускорение на тяло в космическото пространство?

Къде е връзката с темата за електромобили че нещо не я схващам?

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #638 -: Април 15, 2020, 07:12:43 pm »
Пиша само да вметна, че нито думата интеграл нито диференциал са английска, а са латински, и още нещо знакът за интеграл не е взет от английската азбука, а от немската, същото така няма английски букви, всички те са латински.
Съгласен съм за латинския, но дайте някакви препратки за произхода на знака за от "немската" азбука, което трябва да е вероятно преди времето на Нютон, та ако имам погрешно виждане да си го коригирам.
Какъв е смисъла да знаеш (по точно да си чувал) такива сложни понятия като "диференциал" и "интеграл" като губиш по един ден в бакалски сметки за едно елементарно уравнение  ;D.
Смисъла е Bat_Vanko, както се казва е същия както да отидете да си купите зеленчуци от магазина, и да си ги произведете сам. Всеки има процес на мислене, за хора на които процеса на мислене е тежък прилагането на формули дава огромни облекчения. Надявам се не си мислите че като в една програма се заложи определена формулировка ( формула ) и тя изплюе правилния отговор, "програма" може да мисли. Тя е научена да следва формулировките и да изчисли отговора, но не и да "разбере" какво прави.

И както вие казахте:
Очакваш някой да ти посочи грешката - как да стане това като ти даваш само краен резултат.
а се оказва че в предния коментар "посочвате" грешката:
Твоята грешка идва от факта че ти приравняваш измерителните единици от системата SI на формулите.
Доста е очевидно, след посочения анализ, че не приравняването на измерителните единици е грешката:
И отново както вие казахте:
интелегентните хора признават грешката си ...
Останалото от цитата не го помествам понеже явно е повече въпрос на култура отколкото на интелигентност.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #639 -: Април 15, 2020, 08:03:38 pm »
Смисъла е Bat_Vanko, както се казва е същия както да отидете да си купите зеленчуци от магазина, и да си ги произведете сам. Всеки има процес на мислене, за хора на които процеса на мислене е тежък прилагането на формули дава огромни облекчения. Надявам се не си мислите че като в една програма се заложи определена формулировка ( формула ) и тя изплюе правилния отговор, "програма" може да мисли. Тя е научена да следва формулировките и да изчисли отговора, но не и да "разбере" какво прави.
Драги ми Пикси, всички видяхме че Вашата програма не "изплю" правилният отговор. Предполагам че само Вие не разбрахте че за това е виновно единствено "задклавиатурното" устройство. Смисъла на ученето е да създаде възможност за мислене а не хаотична база данни. Целта на придобиване на знания е да се улесни нашата работа а не да губим по един ден в бакалски сметки, които иначе могат да бъдат направени за 1 минута.
Останалото от цитата не го помествам понеже явно е повече въпрос на култура отколкото на интелигентност.
В реда на по горе посоченото не разбирам как точно Вие можете да говорите за "интелегентност", но като виждам нивото на наглост изобщо не се учудвам. И пак Ви казвам - извинете се и се покрийте в дупката от която сте изпълзели за известно време!

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #640 -: Април 16, 2020, 10:16:58 am »
Съгласен съм за латинския, но дайте някакви препратки за произхода на знака за от "немската" азбука, което трябва да е вероятно преди времето на Нютон, та ако имам погрешно виждане да си го коригирам.
Не е от преди времето на Нютон, негов съвременик е. За този човек ако не си чул, е добре поне от малко да се запознаеш, https://en.wikipedia.org/wiki/Gottfried_Wilhelm_Leibniz
Негова е почти цялата съвременна нотация в математиката. Германец, знаещ много езици, в това число латински, древно гръцки, арабски, но не е знаел английски, а и не му е трябвало. Той въвежда знака за интеграл като директно взима удължената буква s, с която по негово време на латински се изписва думата сума.

Неактивен Altium

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 172
  • Неведоми са пътищата на глупака.
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #641 -: Април 16, 2020, 02:36:07 pm »
epwpixieq-1, би ли ми обяснил следното: заради какъв чеп в темата за електромобили ти въобще беше пуснал задача за свободно ускорение на тяло в космическото пространство?

Къде е връзката с темата за електромобили изобщо?

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #642 -: Април 16, 2020, 08:29:06 pm »
Не е от преди времето на Нютон, негов съвременик е. За този човек ако не си чул, е добре поне от малко да се запознаеш, https://en.wikipedia.org/wiki/Gottfried_Wilhelm_Leibniz
Блгодаря, за човека съм чувал, въпреки че не съм чел нещо директно публикувано от него, всъщност не съм чел нещо директно побликуванот от Нютон също.
Но за целта на познанитето този линк е по-информационнен: https://en.wikipedia.org/wiki/Calculus
и по точно тази му част:
Цитат
Today, Leibniz and Newton are usually both given credit for independently inventing and developing calculus. Newton was the first to apply calculus to general physics and Leibniz developed much of the notation used in calculus today. The basic insights that both Newton and Leibniz provided were the laws of differentiation and integration, second and higher derivatives, and the notion of an approximating polynomial series. By Newton's time, the fundamental theorem of calculus was known.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #643 -: Април 16, 2020, 08:43:21 pm »
epwpixieq-1, би ли ми обяснил следното: заради какъв чеп в темата за електромобили ти въобще беше пуснал задача за свободно ускорение на тяло в космическото пространство?

Къде е връзката с темата за електромобили изобщо?
Altium, вместо да настоявате със своя въпрос, върнете се и прочетете точно как възникна аргумента. Един мисловен експеримент, което беше целта на въпроса, както се прави постоянно във физиката, не предполага експеримент в "космическото пространство". Мисловния модел и експеримент е важна част, ако не и най-важната, в целия мисловен процес когато се разглежда определен проблем било той физически или не.

Неактивен Altium

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 172
  • Неведоми са пътищата на глупака.
Re: Автомобилът на Chobi
« Отговор #644 -: Април 16, 2020, 09:44:17 pm »
Върнах се и прочетох, но пак ти задавам същия въпрос - откъде накъде ти пускаш задача за ускорение на тяло в безвъздушна и безгравитационна среда??

Защото КЪДЕ на земята ще има такива условия че да няма въздух и гравитация, дебил????????????????
И темата е за електромобили, които се движат на ЗЕМЯТА!

Все още няма създадени електромобили, които се движат в космоса че да пускаш такива малоумни задачи в тази тема!
И 10 пъти ти пращах графиката на нужната мощност на един автомобил в зависимост от скоростта му, ама явно като си толкова кух явно няма и да я погледнеш изобщо.

Слагам те на първо място по дебилизъм, надминаваш всички останали.
То бива неадекватен тип но ти просто разбиваш отвсякъде, дори такива като Vitan, Van, Juliang, Радико, Технократ не могат да ти се опрат.
« Последна редакция: Април 16, 2020, 10:11:48 pm от Altium »