Справочници, схемотехника, теория > Електротехника
Общи въпроси за Електричеството
Аtos:
Кондензаторът, за разлика от акумулатора може да "поема" и отдава заряд светкавично!
Затова се ползва и при променливотокови вериги-изглажда пиковите стойности в един момент-явява се консуматор, в следващата част от секундата се явява акумулатор и си отдава енергията-това е!
Като краен ефект обира пиковете (искрене) от двигателите и придава "плавност" на синусоидата, оттам и променя "косинус фи".
Maistora52:
Значи ли, че съм заблуден (не се знае от кога и къде), че Кондерите се зареждат БАВНО?
И това БЪРЗО при разреждането, все пак е някакво време!? - ДВГ-то не пали зимата от раз, иска да подкачи, иска да "загрее" (ако е дизел) и въобще каква е схемата с тези ПУСКОВИ кондери?
С какво напрежение ги зареждат, и с какъв капацитет са, за да могат да завъртят за 15-20 секунди ДВГ-то.
Помня какво беше на времето с "Москвича" - особено зимно време.... къл-къл-къл - поне 5 пъти ... и нищо! Тишина!
Сега VWПасата ми врътва за 4-5 секунди и тръгва! - няма къл-къл-Акъл?
Следващият въпрос е: големият Капацитет КАКВО Е? - Явно отива да е Ток за Единица време, щото казвате, че се разрежда светкавично! Ама това "светкавично" ЗАЩО ме кара да увеличавам Капацитета на Кондера, че чак СуперКондери да търся?
По горната логика и СуперКондера ще се разреди Светкавично!...
Обяснете моля просто, като на неандерталец в тоците!
Аtos:
Кондензаторът, за разлика от акумулатора може да "поема" и отдава заряд светкавично...в смисъл-СПОСОБЕН Е да го прави.
Ако подаваш доста по-малко ток, отколкото е разчетен да поеме, ще се зарежда бавно, разбира се!
При даване "накъсо" на зареден кондензатор имаме най-голям ток и най-бързо разреждане - голяма искра.
Най-добрата аналогия е с вода и съдове!
Капацитетът му е като обема на кофа-ако ливнеш с ведрото в нея, пълниш я веднага.Ако пуснеш тънка струйка с маркуч-ще мине време докато се напълни! За изливането-същата работа!
А сега си представи акумулатора като голям бидон с малък отвор...има капацитет (обем), но малък "дебит" - ако го насилиш с голямо налягане да го пълниш, може и да се пръсне!Ако го източиш рязко (с вакуум, например), пак ще се смачка...
Ако кондензаторът ти е кофа, а консуматора-буркан за пълнене, кофата го "пълни от раз".Въпросният буркан (консуматор) обаче преобразува тази енергия в механична и се изпразва с голяма скорост-все едно има дупка отдолу!
Затова "кофата" трябва да е доста по-голяма от буркана, и да го пълни по-бързо,отколкото изтича от буркана, ако искаш да работи! Това продължава докато ти свърши водата (заряда) от кофата!
juliang:
Начи... представи си напрежението като налягане на водата, а тока като дебита й. Проводника е като маркуч - колкото по-тесен е, толкова по-малко вода можеш да пуснеш през него.
Колко вода (т.е. ток) може да мине по маркуча зависи от неговото съпротивление. При определено налягане (напрежение) през маркуч (кабел или резистор) с даден съпротивление може да протече някакъв макс. ток. Просто ... повече от това не може да протече, щото налягането в края на маркуча става 0. По същия начин през даден резистор при дадено напрежение може да мине точно определен ток.
Ако имаш маркуч с диаметър 2", обаче го захранваш през кранче 1/2" ... през маркуча ще минава вода като за 1/2" И изобщо във цялата система от маркучи количеството вода ще се определи от тоя с най-малкия дебит.
При тока нещата са подобни, ма не съвсем. Там съпротивленията по веригата се събират. Тук 5 ома, там още 20... и накрая сумарното съпротивление на всички чудесии ще ти даде колко ток ще може да мине през веригата.
Така ... дано е станало ясно какво е верига и съпроивление. Да минем към източниците на ел. енергия.
Всеки източник на енергия има т.нар. вътрешно съпротивление. Това е величина, която не може да се измери с уред, но може да се изчисли. Както при резистора - ако сложиш 1 ом резистор, той ще свали напрежението с 1 волт, ако през него тече 1 ампер ток (цифрите са примерни). При източника на ел. енергия се следи с колко волта ще "клекне", ако 'дръпнеш" от него еди-колко си ампера ток. Акумулатора - без да теглиш ток от него напрежението му е 13 волта. Кат дръпнеш 20 амера - пада на 12. Кат речеш да запалиш и дръпнеш 100 ампера - "кляка" до 10. Обаче ако вземеш 8 батерийки от волт и половина и ги вържеш последователно за да дават 12 волта, още на 1 ампер те ще "клекнат" до 0 волта. Така че батерийките имат по-голямо вътрешно съпротивление от акумулатора.
Пак примера с водата - акумулатора е варел с 200 литра вода, който има канелка 2". Батерийките (ако са достатъчно количество) пак може да имат обем 200 литра, обаче канелката им ще е колкото лабораторен капкомер....
Кондензатора има вътрешно съпротивление, почти равно на 0. Т.е. той не "кляка". Примера с водата - кондензатора е 200 литров варел без капак. Като го обърнеш - водата изтича като стълб, моментално.
Пусковите кондензатори ... с тях не се пуска ДВГ. Те са за пускане на електродвигатели. Ако ти е интересно, мога да разкажа и за това някои неща, но е малко по-засукано за обясняване.
А не се пуска ДВГ с кондензатори просто защото за такова нещо ще ти трябва кондензатор с размер на камион, или поне на куфар. Кондензатора не може да съхранява енергия толкова сгъстено, като акумулатора, просто защото работи на съвсем различен принцип - конда е електрически, аку-то е химически. Кондензатора също така и не може да да пази енергията толкова дълго като акумулатора - много по-бързо му пада заряда поради ограничения на самата му изработка. Той става да задържи енергия секунди, но не и месеци.
Аtos:
juliang, писали сме заедно, но мисля, че доста добро обяснение се получи:)
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия