Справочници, схемотехника, теория > Практически опит

Топене на желязо

<< < (2/18) > >>

петков:
Можеш да използваш ел магнитна индукция като използваш подобно на намотките на бързовар медно устройство по което пускаш ток. Так няма да замърсиш и природата, пробвай над формата за изливане направо.Формата може да е от огнеупорна пръст като нещото което ще отливаш може да го моделираш от восък ..парафин... стиропор.Да обвиеш формата в пръстта, да оставиш малак отвор, през които да излееш разтопеният метал.   

Аtos:
Петков, явно темата е изчерпана дотук за колегите, но ще те поправя малко - "ФОРМАТА" (макетът, който служи за пространствен шаблон) не може да е нито от стиропор, нито от восък!
Той трябва да издържи на трамбовъчните усилия без да се деформира!
Разбирам идеята ти разтопеният метал да стопи (изпари) формата и по този начин да се избегне самото разделяне на касата, т.е -да не се вади формата, но ако няма добро трамбоване, налягането от разтопения метал лесно ще разруши границите и, защото няма да е плътна!
Ако говориш пък за директно и постепенно омазване с глина, методът е подходящ, но само за метали с ниска температура на топене - до около 600 градуса!
Това е така, защото при леене на стомана се отделят газове, които трябва да могат да избият през формовъчната пръст, иначе стават газови "джобове". При глината няма "дишане" на разтопения метал.
Подходящо е да се отлее (моделира/стругова и т.н.) от полимерни материали, които имат известна твърдост след "застиване". Разни епоксидни и полиестерни смоли стават за целта, че и обикновено дърво:)
Иначе, за подобно устройство в домашни условия те подкрепям - може да се направи от стар електрожен, стига да удържиш на сметките за ток:)

Радико:
atos
В грешка си, сложните отливки се правят точно от восък, ето тук някои съвети как се прави:
http://larp-bg.org/forum/index.php?topic=2477.5;wap2
А тук цени и картинки на различни видове восък за леярски цели:
http://jmo-ru.all.biz/bg/modelen-zlatarski-vosyk-gg1064820
И когато се използва сърце от восък не се използва огнеупорна пръст, използва се нещо наречено леярски гипс въпреки че е по близко до цимента. Всъщност това не го ли писах вече по горе.

Аtos:
Радико, не съм в грешка, това съм го изучавал и практикувал години, просто трябва да четеш внимателно какво пиша!
В постнатите линкове от теб се говори точно за метали с ниска температура на топене:

..."С восъчни модели се правят прецизни отливки точно в леярска пръст (пясък)! Ние не разбираме и правим това в една "матрица". Не се правят 2 полуформи. (както е показано на филмчето с дървени модели). Отделно това не ни е нужно, поради факта, че не се нуждаем от изваждане на модела. Леем върху него, а той се стапя и изтича навън.
Този абзац е съмнителен и не ти препоръчвам да му вярваш!

На всичкото отгоре се случва да четем как се лее от учебници по леярство, а не от статии в списания и интернет.
По някога, макар и рядко, при нас поръчват и леярски форми да изработваме. Нито една не е станала както трябва."...
Всичко това е точен цитат от твоя постнат линк! Съществени са маркираните в зелено абзац'и...

И изобщо, всичко писано в този сайт (форум) е от профани-аматьори, не искам да ги засегна момчетата, но си е факт! Да вземам съвет от този форум е все едно пилот от формула 1 да взема съвети от курсисти в автошкола!

Леенето на бижутерски тип метали и сплави доста се различава от промишленото леене на стомана!

az_skeleta:
3.1.1. Леене със стопяем восъчен модел

При леенето по стопяеми модели за изработването на формата се използват модели от материали, които след покриване с огнеупорно покритие се стопяват (разтварят или изгарят), без да се разрушава формата. След допълнителна обработка в тази форма се налива разтопеният метал, а след втвърдяването му формата се разрушава и отливките се изваждат. Поради това, че формата е цяла и гладка, тя осигурява голяма точност в размерите и гладкост на повърхността на отливките. По този начин могат да се произведат отливки със сложна форма, от различни стомани, трудно обработваеми сплави, сплави с особени свойства на базата на никел, кобалт, молибден и титан, както и от медни и алуминиеви сплави.

 линк:http://www.castingarea.com/education/nt/tm04.htm

 Ако държиш да е от учебник, ще  трябва да си ровя учебниците от даскалото за да ти го сканирам. На всичкото отгоре по дискавъри са давали как се лее със стопяем модел. И като ти е готова формата има ли значение дали ще отлееш бронз или чугун?

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия