Справочници, схемотехника, теория > Практически опит

Топене на желязо

<< < (4/18) > >>

az_skeleta:

--- Цитат на: az_skeleta в Март 25, 2015, 06:28:36 am --- И като ти е готова формата има ли значение дали ще отлееш бронз или чугун?

--- Край на цитат ---

 Атос, въпроса ми беше дали след като си си приготвил формата има значение какво ще налееш в кухината!!! Разбира се че сплавите са различни по своите характеристики.

Аtos:
Ами има значение от гледна точка на температурната устойчивост на материалите, ползвани за формоване, също така знаем, че при леене на чугун се отделят доста повече газове, отколкото при бронз, те трябва да се отвеждат вън от формата.

Температурната разлика в разтопения чугун и разтопения бронз е над 500 градуса.
Пояснявам - температура на леене и точка на топене не са едно и също!
Ако при бронзите t на леене надвишава тази на топенето с около 150-200 градуса, при стоманите и чугуна тази разлика е двойно по-голяма, защото не са толкова тънколивки.
Ако сме се подготвили за леене на чугун, може да ползваме формата, за да отлеем бронз, но обратното не винаги е удачно.
Също така е важно, колко е изолирана тази форма от външната среда, чугун и стомана застиват добре за около 5-6 часа, докато на бронзът му трябват най-много 2-3. Всяко допълнително ускоряване на охлаждането влошава качеството на отливката и предизвиква "зърнеста" структура на метала, което изцяло променя якостните и показатели. Ако тази форма няма нужната изолация, за да застине бавно чугуна (или стоманата), ще се прецака отливката.
Глините и формовъчните смеси имат обратна пропорционалност на температурната си устойчивост, спрямо гладкостенността и прецизността на получената форма.
Както вече споменах, има специфични технологии, съчетаващи най-добрите параметри, но са страшно скъпи и някои-доста трудоемки.

Но...много, наистина много задълбахме в тази материя и с всеки нов пост - все повече...
Тръгнахме от варианти за "леене в домашни условия", да припомня:)


az_skeleta:
Атос, пиша за последно в темата и ако е възможно изтрий всичките ми постове тука + този. Аз се пробвах, но не става.


--- Цитат на: atos в Март 26, 2015, 10:37:41 am ---
Всяко допълнително ускоряване на охлаждането влошава качеството на отливката и предизвиква "зърнеста" структура на метала, което изцяло променя якостните и показатели. Ако тази форма няма нужната изолация, за да застине бавно чугуна (или стоманата), ще се прецака отливката.

--- Край на цитат ---

 Ако ускориш охлаждането ще промениш размера на зърната само. Тях винаги ще ги има. Могат да се появят пукнатини ако детайла се охлажда много бързо и в него има стени с различна дебелина. Деформации има винаги при изстиването. Ако детайла е с сложен профил трябва да се предвидят и мъртви глави.
 Преди да построят заводите за леене на цветни и черни метали, нещата са се правили в работилници. Така че е напълно възможно и в домашни условия да се лее, при това с добро качество.

Аtos:
Нищо няма да трия.
Преди заводите не е имало нужда от толкова сложни модели за отливане, но...това е друга тема:)

vsl:
Здравеите, развийте темата до край, моля. Обяснете и тея диаграми. Аз трудно прогледнах.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия