Справочници, схемотехника, теория > Практически опит
Топене на желязо
Брадатия:
По последно описаната технология са ми лели детайли от износоустойчива стомана (мисля, че имаше 18 легиращи елемента в нея), именно защото беше необходим сравнително точни размери и дообработката след това беше страшно трудно. Всичко това го направиха в един военен завод в с.Гъбене, Габровско преди 5-6 години.
GreenHulk:
Някой може ли да опише по-подробно процеса на леене със стопяема форма?
Аtos:
Не исках да задълбавам, но ок:)
Леене със стопяеми форми се прилага, когато имаме относително малки детайли със сложна форма, която няма плоскост на сечение-т.е. - не може да се направи изваждане на модела и при други специфични случаи, но това е по-скоро прецедент в леярството, а не обичайна практика, защото доста оскъпява процеса!
Специално обработената леярска глина осигурява висока точност и гладкост на отливката.
Най - важното при формоването е да се направят ОТВЕЖДАЩИ КАНАЛИ, разположени в най-горните (в пространствен аспект) точки на модела! По тях се отвеждат газовете от изпарения (или течността от стопения) модел. В противен случай, ще се получи "газов джоб", който ще заеме място от обема на модела и ще доведе до кухини в отливката!
При недобро изпълнение на формоването, може и до "лек взрив", преди това.
Това се прави ако моделът е още вътре по време на отливането. Има технологии и начини за предварителното стопяване на модела (по химичен или физичен път), тогава обаче няма как да се провери дали не е останало вещество от модела вътре във формата, освен със специална и скъпо струваща апаратура!
Затова тази технология е немислима в домашни условия, освен ако не леете метали с ниска температура на топене, както вече споменах.
Кое е различното в леенето на чугун и бронз ли?
Точката на топене, естествено:)
az_skeleta:
--- Цитат на: atos в Март 25, 2015, 05:22:45 pm ---
Кое е различното в леенето на чугун и бронз ли?
Точката на топене, естествено:)
--- Край на цитат ---
Изкриви въпроса. На моя въпрос отговора е че няма голяма разлика, а в тоя на който си отговорил е така. Даже ще те допълня че и тънколивкостта има значение за леенето.
Аtos:
Е как да няма разлика? Точка на топене, температура на втвърдяване, време на застиване, хидравлично налягане в стопено състояние... Сам го казваш - и тънколивкостта не е без значение, само че поясни тук на колегите какво означава този термин?
Аз за това не исках толкова да задълбаваме, защото всичко тръгна от варианти за евентуално домашно (гаражно) изпълнение!
Тънколивкост е вискозитетът на втечнения метал - неговата способност за проникване в тесни отвори и изпълване на най-финни кухини.
За сравнение - ако консистенцията на стопен метал е сходна с тази на пчелен мед, би имал ниска тънколивкост, а ако е сходна с тази на живака - висока.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия