Автор Тема: Космология  (Прочетена 203959 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Космология
« Отговор #255 -: Юни 20, 2018, 10:59:53 pm »
Не може да се знае - никой, когото познавам не е бил там :D
Затова разискваме вероятности...

Е, поне двама от пишещите тук са виждали кухината, ако се вярва на думите им, макар и "дистанционно"... а такъв научен подход не трябва да се отхвърля с лека ръка.

Момчета, на мен лично вече ми е смешно. Това Жул Верн, това Айзък Азимов ... са дилетанти някакви в сравнение с нещата които се пишат тук.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #256 -: Юни 20, 2018, 11:12:20 pm »
Може да ти е смешно, но Жул Верн има удивителни попадения!
Според мен е имал достъп до времева информация по един или друг начин, ако щеш - да е сънувал някои неща, това не отменя фактите!
Забележи - не твърдя, че го е осъзнавал даже, това не знаем.

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Космология
« Отговор #257 -: Юни 21, 2018, 12:10:19 am »
"Център на тежестта" и "център на масата" е едно и също!
Ако мислиш, че са различни понятия - обоснови се?
Нали разбираш, че център на тегло, отнасящо се за тяло в безтегловност, звучи някак алогично.

Ще бъда много, много краен в примера (картинката).
Като се има в предвид, че гравитацията отслабва по височина, тази картинка може да я сложим вертикално и съотнесена към геометрията и размерите на Луната, не е изключено да има изместен център на тежестта, но на масата не.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Космология
« Отговор #258 -: Юни 21, 2018, 09:24:43 am »
При цялото ми уважение, но приказките за обитаеми подземни кухини, за долен свят, за горен свят, за вътрешни слънца и прочие е чисто плагиатстване от "Български народни приказки"
https://chitanka.info/text/29393-junakyt-shto-bozal-dvadeset-i-pet-godini

" И той начаса домъкнал планините с мустаците си и ги изтъркалял в дупката.

— Вържете ме сега, братя, през кръста и ме спуснете надолу — рекъл момъкът. — Заклатя ли въжето, спускайте още по-надолу.

Юнаците го вързали и го спускали, спускали, докато момъкът стъпил на долната земя — понеже под морето имало друга земя. Там той видял три много хубави девойки, които седели и плачели. Пред най-голямата стоял стан, който сам тъчал. По-малката държала гергеф, който сам се извезвал, край най-малката пък сновели позлатени пиленца, а тя греела от хубост като слънце.

— Защо плачете, момичета? — попитал ги юнакът.

— Как да не плачем, момко! — отвърнали девойките. — Нашият баща много пъти се изкачваше на горната земя, но пак се връщаше, а сега се качи и не се върна. "
...
"Там има два овена - бял и черен. Паднеш ли върху черния, той ще те отнесе на долната земя. Паднеш ли на белия, той ще те изнесе на белия свят.
...
Тогава земята се разтворила, най-малкият брат пропаднал и възседнал черния овен. Той го понесъл още по-надолу, към долната земя, хвърлил го там и изчезнал. Клетият момък тръгнал накъдето му видят очите. Скоро стигнал до една къщурка накрая на един голям град. В къщурката живеела бабичка, която никого си нямала и го взела да преспи при нея. За вечеря бабичката почнала да меси хляб, но вместо вода, месела го със сълзи:
- Защо плачеш, бабо? Защо месиш хляба със сълзите си? - свило се сърцето на добрия момък.
- Как да не плача, сине. Змей-суховей се е заселил наоколо, не ни дава вода да си налеем, ако не му дадем да изяде някое момиче. Аз имах шест дъщери. Давах, давах - издавах се, нито една не ми остана. Змеят вече цяла година не е пускал водата. Днес царят изпрати дъщеря си - да я глътне змеят, да се насити, да отвори реките. Утре ще имаме вода."
...

Имаме си даже и Карта-Пътеводзител http://mazeto.net/index.php/topic,9183.msg94514.html#msg94514
...
Наскоро ми попаднаха и записките от ИНТРЕВЮ с ВЛЕЧУГОПОДОБЕН  обитател от Долния свят... Уникално! - точно като СЪНОВИДЕНИЕ! - всичко си имат, отглеждат си растения, животни и отдавна са построили Комунизма!
Остава да подпишем Договор за Мирно Съвместно Съществуване и да ги помолим да дойдат да ни оправят "Новия Световен Ред".

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Космология
« Отговор #259 -: Юни 21, 2018, 09:44:08 am »
Да не говорим за Трилогията на Данте Алигиери от 13 век... "Ад, Чистилище, Рай"... и Кръгове, кръгове - Девет надолу и Седем нагоре...
Само не става ясно кой и как ги изброи!
...
Много, ама с много компромиси бих приел нещо подобно, ако изходим от Теорията за Фракталните Клъстери, и не си въобразяваме Светове и Кръгове, които просто така - линейно - са наредени един над друг, и като тръгнем право напред и извървим през цялата Вселена, ще се окажем ПАК НА СЪЩОТО МЯСТО ОТ КОЕТО СМЕ ТРЪГНАЛИ!
И като казвам "същото" имам пред вид - "безмозъчно"!

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #260 -: Юни 21, 2018, 10:43:43 am »
Ние на повърхността на Земята се охлаждаме като отделяме топлината във вид на лъчение към космоса. Известен факт е че температурата във вътрешността се повишава със скорост 1 гр на 100 м дълбочина. Ако някаква куха вътрешност е заобиколена от нагрята повърхност то тя ще придобие температурата на тази повърхност. Като минимум 200 гр (колкото е най високата измерена в сондаж) и като максимум 1000 гр (температурата на разстопената магма). Единствената възможност е да се охлажда чрез циркулация през отворите на двата полюса. Но при отделянето на топлинни мощности от порядъка на милиарди киловатчаса там би следвало да бъдат райски кътчета, а не ледени пустини.

Пещерите също са заобиколени от нагрята (даже лятото силно нагорещена) повърхност, а в много от тях имаме константна едноцифрена температура, което означава, че през лятото е много по-ниска от външната. В най-дълбоката пещера (поне официално - Krubera Cave), температурата на дълбочина 2000м е само 7,2гр.
Ето линк с карта на пещерата и повече инфо, на който му е интересно: http://www.wondermondo.com/Countries/As/Georgia/Abkhazia/KruberaCave.htm
Райските кътчета (т.е. места с комфортна Т и богата растителност), които споменаваш, започват именно от "ръба" на отвора - от там идват и по-топли води, както и въздушни течения. Зиме някои птици мигрират именно там, понеже е топло и годно за живот.
Да, кухините на планетите се охлаждат чрез отворите. Затова около венерианските отвори от време на време се развихрят бурни и дълбоки вихрушки, които задействат циркулацията (точно аналогията на периодично изригващи струи от квазар).

Трупането на маса увеличава гравитацията, но може да се окаже, че има праг на това увеличаване (на гравитацията). Субквантовата кинетика, както и теорията за Soft particles, са стигнали именно до този извод. От един момент нататък, колкото и огромно и масивно да е едно тяло, неговата повърхностна гравитация си остава една и съща. По този начин изчезват всички гравитационни парадокси като сингулярности, черни дупки и т.н.

Майсторе, във фолклора по цял свят могат да се срещнат такива приказки (както и разкази!) за "долните земи" и техните обитатели, та не са само наши тези легенди :) А както знаем, във всяка легенда има зрънце истина. Може и повече...

Неактивен Питър

  • супер трол
  • Наблюдаващ
  • *
  • Публикации: 24
  • Пол: Мъж
  • Бягство към свобода.
Re: Космология
« Отговор #261 -: Юни 21, 2018, 12:20:25 pm »
Ако се търси качествено, врата към долната земя се намира за година време.
Втора година - втора врата. На третата две намерих наведнъж.
...после се оказа , коридора им бил общ , но аз не се разочаровах !

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Космология
« Отговор #262 -: Юни 21, 2018, 12:47:35 pm »
https://www.youtube.com/watch?v=FiLh6sEAySU
Разкошно китайско видео, съчетано с анимация, излитане и кацане на мисията Chang'e 14 декември 2013г. Подробности с висока резолюция, линк към сайт с голям брой снимки. Видео моменти, прашката на земната гравитация, отделянето на модула, корекция на траекторията и т.н. Абе нЕам думи, изкефих се без куха фантазия!!

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Космология
« Отговор #263 -: Юни 21, 2018, 01:07:16 pm »
Защо не се виждат звездите, на снимките на луната? Ей това не разбирам.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Космология
« Отговор #264 -: Юни 21, 2018, 01:15:28 pm »
Защото не ползват руски фотоапарати с ленти с голяма чуствителност. В началото на филма дават Луна 24, там ясно се виждат звездите. Освен това снимките са правени денем, през деня ти виждаш ли звезди, докато руската е правена нощем. А при отдалечените снимки на луната звездите не са във фокус, и при това увеличение няма как да се видят.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #265 -: Юни 21, 2018, 02:25:47 pm »
Дали на снимката ще излязат звезди и колко ще са те, зависи от големината на обектива и от дължината на експонацията. Колкото по-дълга експонация - толкова повече звезди ще се виждат, но пък ярките обекти ще излязат "прегорели". Видимостта на звездите зависи също до голяма степен и от плътността на атмосферата (т.е. материална среда, в която светлината им да се прояви).

Ето една моя снимка на Луната, Венера и Юпитер. Над тях се забелязват Плеядите, както и други звезди.
Втората снимка показва лунният полумесец на малко по-голямо увеличение, като заради дългата експонация стана видима и тъмната област. Всъщност тя винаги е много слабо осветена от отразената от Земята слънчева светлина или т.нар. "earthshine".


Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #266 -: Юни 21, 2018, 06:16:12 pm »
Нали разбираш, че център на тегло, отнасящо се за тяло в безтегловност, звучи някак алогично.

Ще бъда много, много краен в примера (картинката).
Като се има в предвид, че гравитацията отслабва по височина, тази картинка може да я сложим вертикално и съотнесена към геометрията и размерите на Луната, не е изключено да има изместен център на тежестта, но на масата не.
Няма такова нещо!
Питай който искаш? Да не ти казвам, че това твърдение е абсолютна глупост, че пак ще ми се засегнеш...
Център на масата и център на тежестта на тяло е ЕДНА И СЪЩА точка винаги!
Когато тялото е в безтегловност, при поява на каква да е гравитация, в каква да е посока, центъра на масата го наричаме просто...център на тежестта! Но те са ЕДНА И СЪЩА точка (за всяко твърдо тяло), не може да са различни!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #267 -: Юни 21, 2018, 07:20:06 pm »
За Земята не знам...достатъчно уж "разсекретени" документи има от Третия Райх, които свидетелстват за силния интерес на Хитлер към Антарктида и последвалите експедиции, завършили с построяване на нацистка база там.
"Злите езици" говорят, че немците се натъкнали на напреднала цивилизация...
Интересното е, че САЩ по същото време проявяват и те интерес и дори предприемат няколко контра офанзиви...
Това са само малка част от "изплувалите на повърхността" документи (представям си какво е в "дълбокото").

Да, допускам някаква вероятност да има нещо...но в момента съм още на вълна "Луна" ;D

Някой да знае някой кратер на Луната, който да е дълбок поне наполовина на диаметъра си?
Или да има някоя висока планина? Би следвало в условията на слаба гравитация планините да са по-високи и по-стръмни от земните, така е логично!
Още - при разработката на първите луноходи е предвидено те да газят в метри прах, противно на всякаква логика, прахът се оказал не повече от 10 см.?
 А какво е това:

Какъв е този отвор, от който излизат меридианни линии към цялата лунна повърхност?
Отражателната му способност е в пъти по-голяма от всички останали зони!
Да, всеки закостенял скептик би извадил вода от девет кладенеца, за да нагоди всичко до някакви стандартни обяснения, това е ясно!
Но за мен...това е "последният AR", останал повреден от най-голямата космическа битка по нашата система!
А мястото, от което излизат въпросните линии е "дулото" на супермощното лъчево оръдие. Подобно на "Звездата на смъртта" във STAR WARS. Спилбърг е заимствал много неща от легенди, фактология и...Документите Терра, разбира се. Затова и STAR WARS е най-великият фантастичен филм - сага на всички времена, защото се базира на история, колкото и невероятно да ни се струва!

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #268 -: Юни 21, 2018, 07:37:35 pm »
Кратерът Тихо (Tycho) е една от любимите мишени по лунната повърхност за любителите астрономи.
Да ти кажа отблизо никак не прилича на отвор. В центъра има типично възвишение за кратерите, което се образува от противосилата при удара.
"Лъчите", които се образуват около по-големите кратери, представляват ивици прах, който се е вдигнал на много километри височина при удара, след което се е разстлал по този начин.

Повече инфо за Тихо, както и снимка в близък план: https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B8%D1%85%D0%BE

Има и планински възвишения. Мисля някъде поствах моя снимка на една от планинските вериги, но не си спомням в коя тема беше.
Въобще... който погледне Луната при 350х увеличение, остава със зяпнала уста в първите секунди :) Разкриват се страхотни подробности по релефа.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Космология
« Отговор #269 -: Юни 21, 2018, 07:42:48 pm »
Цитат
Пещерите също са заобиколени от нагрята (даже лятото силно нагорещена) повърхност, а в много от тях имаме константна едноцифрена температура, което означава, че през лятото е много по-ниска от външната. В най-дълбоката пещера (поне официално - Krubera Cave), температурата на дълбочина 2000м е само 7,2гр.
Температурата във всяка пещера е равна на средногодишната темперарура за района в който се намира. Освен това няма пещера която да е дълбока 2000 метра. Това е грешен израз на малограмотен журналист.  Още от царско време има водопровод за София който идва от язовир "Бели Искър" Излиза че и той е дълбок 2000 метра.
Това обаче е ДЕНИВЕЛАЦИЯ не дълбочина.

Яааа атос започна да пише неща които си струва да коментира човек. За Спилбърг говоря. А някой от колегите притежаващи телескопи може ли да направи прясна снимка на това странно образувание на луната.