Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Системи за обработка на въздуха и горивото

Повторно използване на отработени газове?

<< < (5/6) > >>

Nicolov:
emm, имаш ли възможност да повториш опита с PANTONE и да вземеш проба от газовете постъпващи повторно в ДВГ, за да се изследват? Кажи коя поляна, то в София малко останаха незастроени, пък към скаричката и биричка ще върви ;D

grebo:

--- Цитат на: Nicolov в Февруари 01, 2009, 09:16:43 pm ---Здравейте, онзи ден докато разглеждах реактора на PANTONE, ми хрумна следната идея! Както знаете, има известна част от ГВС, която се изхвърля заедно с изгорелите газове без да е оползотворена.
Ако тази газова смес, която съдържа подходящи за синтез на метан или метанол продукти се порпусне през PANTONE в противоток на подходящо загрята водна пара( например идваща от радиатора); при подходящо налягне и катализатор- то тогава би трябвало да се синтезира достатъчно количество нова горивна смес, която да влезе в двигателя. Това ще е смес от метан/метанол, водород, кислород, неизгоряло гориво.


--- Край на цитат ---

--- Цитат на: triceratopsoff в Февруари 02, 2009, 11:44:01 am ---Nikolov, грабнахте ме с вашата идея! Като се замисля, има резон в нея. Въртят ми се някои идеи в главата, от гледна точка на конструктивното изпълнение. Преди да дам, каквито и да било идеи, бих искал, разбиращите от химия, да определят -до колко е възможно по този начин да се получи горивна смес и тя да премине през ДВГ-то, и какво КПД би извадило?
С нетърпение, следя развитието на темата!

--- Край на цитат ---

Браво момци! На прав път сте!
ами по грубите ми сметки ДВГ със "стандартен" реактор на понтон при първонач. КПД - 20% след конверсията отива на 57%
Ако реактора на понтон работи (така както си мисля), то би трябвало да има молек. разпад на съставни атоми на всеки флуид, попаднал в "работната зона". А от др. страна каквото влезе, такова трябва и да излезе, значи все пак според мен би имало необходимия "атомен/материален ресурс" за "сглабянето" на горивна молекула. Идеята си я мислих, ама нямах идея за конструктивно изпълнение. Така де - идеята е че реактора превръща в работа топлинната емисия само в изпуск. с-ма. та съм си мислел как да оползотворим и топлинната емисия на водния и масления радиатор?? Така бихме решили проблема с охлаждането на ДВГ, което пък би позволило един бууст с чист кислород от изпускателната система. Поне според тестовете има бая кислородна емисия там! Това би подобрило процентното разширение на сместа което пък значи по-високо кпд, и конструктивно "олекотява" проблема с пълненето - т.е. намалява нуждата от високодебитен газоразпределителен механизъм. ..при това елиминираме частично нуждата от температурно буфериране с азот от атмосферата..  Абе геет е гениално решение за ДВГ (е*аси!!!!)
...Предлоложение...???

момчо:
не мога да разбера защо трябва толко много главоболия след като КОЛЕЛОТО вече е измислено..

система за рециркулация на изгорелите газове ( http://en.wikipedia.org/wiki/Exhaust_gas_recirculation ) използвана от СААВ в моделът СААБ 90 от 1987. Напоследък АУДИ много го използват като добавка към системите за намаляване на вредните емисии, както и за намаляване на разхода на гориво. Принципно нищо ново под слънцето.

както съм писал и преди, ГЕЕТ реактора е абсолютна репликация на рефикационна колона,
от нефтокомбината ( http://en.wikipedia.org/wiki/Oil_refinery).

дизелът се рафинира при 300оС , а бензинът при 150оС. няма нищо общо с молекулярен разпад и тем подобни.

успех в работите.  :)

Nicolov:
Момчо, тук не става въпрос за рафиниране, а за синтез на допълнително гориво. Понеже нямам условията и възможностите да експериментирам, пуснах поста. Ако на някой му е интересно нека пробва, но моля просто после да обяви резултата.   

grebo:

--- Цитат на: момчо в Октомври 27, 2009, 03:52:37 pm ---не мога да разбера защо трябва толко много главоболия след като КОЛЕЛОТО вече е измислено..

система за рециркулация на изгорелите газове ( http://en.wikipedia.org/wiki/Exhaust_gas_recirculation ) използвана от СААВ в моделът СААБ 90 от 1987. Напоследък АУДИ много го използват като добавка към системите за намаляване на вредните емисии, както и за намаляване на разхода на гориво. Принципно нищо ново под слънцето.

както съм писал и преди, ГЕЕТ реактора е абсолютна репликация на рефикационна колона,
от нефтокомбината ( http://en.wikipedia.org/wiki/Oil_refinery).

дизелът се рафинира при 300оС , а бензинът при 150оС. няма нищо общо с молекулярен разпад и тем подобни.

успех в работите.  :)

--- Край на цитат ---

EGR не е ГЕЕТ който НЕ е рафинерия. А как ще обясниш ролята на водата? Ако НЕ ставаше синтез на гориво, водата щеше да отиде право в цилиндрите и да се отрази на маслото. Маслото е И индикатор за теч от охладителната с-ма в картера. Ако имаше контакт на водни пари и загрято масло, то маслото щеше да се пресече. Да стане на гняс. Боза. Със сигурност! Питай който искаш (занимавал се с поддържка на ДВГ). Още повече че част от газовете "излазят" през хлабината м/у сегментите на буталото и отиват право в картера (особено на износени мотори). Затуй конструкторите са направили и един отвор на блока и към него вързано едно маркуче. Това е т.нар. "система за картерна вентилация". Но пресичане НЕ се наблюдава, следователно НЯМА голямо кол-во водни пари преминаващи през горивната камера. Още повече че темата за състоянието на маслото е засегнато в описанието на работата на мотор с монтиран реактор. А щом е засегната следователно на това е обърнато внимание (все пак). Тогава къде отиват тия водни пари? Може би си минават ей-така - ни лук яли, ни лук мирисали - през цилиндрите без да окажат влияние на нищо?
А и ще ми е много интересно да ми покажеш 5-цилиндрово 136к.с. Ауди, тежащо тон и шестотин да минава 100 км с 3 литра бензин?
Ще ми е интересно и да видя EGR който намалява емисиите с 90%???

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия