Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Колеги имам нужда от помощ със закона за скачените съдове.

(1/3) > >>

rosenmvr:
Колеги искам да направя доливане от първия съд във втория, но до определено ниво. Да кажем, че в горния имаме 2л. а в долния трябва да имаме постоянно 0.5л. Направих няколко практически опита, но така и не можах да се оправя. Нямам си и представа къде бъркам. 
Прикачам схематично обяснение на опитите които съм реализирал.

1. Вариант А вода не преминава от горния в долния съд.
2. Вариант B вода не преминава от горния в долния съд.
3. Вариант C вода от горния съд се източва цялата и долния прелива.
4. Вариант D на практика не съм го изпълнил но предполагам резултата ще бъде както при вариант B .

ПС. Двата съда - горния и долния - да с еднакъв диаметър, разлика има само във височината им.

Радико:
При вариант "А" вакуума който се образува на тавана на горният съд пречи да се реализира преливането. При вариант "В" в момента в който нивото на течността  закрие тръбата от ляво и схемата е вече същата. По късно ще го начертая, ако не можеш да ме разбереш, но ако поставиш същата тази тръба до нивото на регулиране запушването й от течността може да се използва за регулатор. На този принцип работят поилките за птички. 

rosenmvr:
И аз така си мислех колега, но се оказва, че когато водата достигне тръбата спира да се допълва, да така е, но когато водата спадне, източвам я със спринцовка и системата не иска да допълни пак.  Може би защото когато водата се покачи до тръбата в нея влиза вода, която после остава там и не иска да се източи от там защото вакума, който е от горния съд я държи.

Радико:
Да, така е, когато има хоризонтална част или още по-зле обратен наклон. "Ако си използвал някакво маркуче" тръбичката за вентилация на горният съд трябва да е достатъчно широка, за да не пречат капилярните сили за оттичането и да бъде достатъчно стръмна за да се източи течността от нея без да се получи водна тапа. 

rosenmvr:
Значи съм на прав път, не съм толкова тъп за колкото бях започнал да се мисля вече. Истината е че ниворегулища тръбичка в опитите беше сламка с отвор около 3 мм а и имаше хоризонтална част.
Така би трябвало да няма проблем. Дали 6 мм ще бъде достатъчно.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия