Автор Тема: Разработките на CLaNZeRS  (Прочетена 77214 пъти)

Ctah

  • Гост
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #60 -: Декември 03, 2013, 11:11:58 am »
Момчета не обърквайте Майстора.
На заредена намотка обратния импулс е с обратен поляритет, и без втора батерия или кондензатор няма
как да стане.
А и поради бавния химически процес в акумулатора, не може едновременно заряд/разряд.

Поздрави.

   Съжалявам за теб братко roskoj!
Наистина... направи си пробна установка и ще видиш нещо, което си уж учил, ама не е така както го казваш
Или пък ако си от ония, това ти е простено!

  Аз веднага мога да дам доказателства, а ти?

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #61 -: Декември 03, 2013, 12:27:30 pm »
Ctah, извинявай обаче имам още няколко въпроса и ще спра да те тормозя, но то пък е полезно и за останалите... (не тормозенето, а въпросите и отговорите ти)!
Казваш:
  Диода връща натрупания обратен импулс от бобината (по-корав и бърз), а пък ТЯ си е соленоид-ел.магнит
Ключа се комутира от някаква гърбица около мотовилката (не се вижда добре)
   Успех!
... а аз точно това правя: имам соленоид, имам гърбица с ъглово регулиране на момента на превключване на ключа, и сега най-важното - захранвам с 12 волта прав ток, и имам постоянни обороти. Нямам обаче регулиране честотата на оборотите в тази схема, която даваш. Това регулиране трябва да е с някакъв потенциометър... Може ли да стане? Можеш ли да предложиш решение?
И още, давам линк към фирма доставчик на Шотки диоди http://www.comet.bg/bg/news/view/111/%D0%91%D1%8A%D1%80%D0%B7%D0%B8-%D0%B8-%D0%A8%D0%BE%D1%82%D0%BA%D0%B8-%D0%B4%D0%B8%D0%BE%D0%B4%D0%B8-%D0%BE%D1%82-%D0%9A%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D1%82-%D0%95%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D1%81.html
Кой от показаните Шотки диоди ще ми свърши работа, без да го стопя с тези мои 12 волта и макс. 3-4 А ток (четири соленоида по 1 ампер)?
Казваш и, че става с обикновени диоди - вероятно имаш предвид обикновени изправителни диоди - така ли, защото такива имам, и някои от тях доста мощни - в диапазона са от "пичи въшки" до В200... сори за израза, ама на тия дребните (стъклени) нямам никакви означения, има само цветови код, а това ме праща "в музиката"!
 8) ??? ??? ???
Помагай!
« Последна редакция: Декември 03, 2013, 12:36:57 pm от Maistora52 »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #62 -: Декември 03, 2013, 04:23:32 pm »
Защо ти са шотки диоди ? Най общо казано това са свръх бързи диоди ! За високи честоти ! В повечето случаи са нисковолтови ! Напоследък започнаха да се правят за по високи обратни напрежения ! Което ще рече че бобинен импулс може да го повреди ! Обикновените изправителни диоди ще вършат отлична работа ! Отделни екземпляри съм пробвал на 8 kHz и се справят отлично !?? Стари германски SY210  1A/1000v. !!

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 685
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #63 -: Декември 03, 2013, 05:29:35 pm »
Здравей майсторе! Тази схемка работи по следния начин. Когато ключа е затворен през бобината протича ток, който поражда обратна ЕДС, която се влива през диода в батерията, във следващия момент, когато ключа е отворен. Или с други думи, когато подадеш полужителен импулс на бобината при затворен ключ, тя ти отвръща с импулс в обратна посока, при отворен ключ, който минава през диода и отива в батерията. Обратния импулс според дебелите книги, винаги е с по-малка мощност от подадения на бобината в първия момент, коефициента е някъде около 0,8. Ако подадеш от батерията импулс 10вата, бобината ти отвръща с импулс около 8вата. Според мен не е така, но това е друга тема.
    Комутацията можеш да я направиш с един транзистор и датчик на хол. За целта трябва да сложиш на диска едно малко магнитче, което трябва да минава пред датчика в момента, когато гърбицата комутира механичния ключ. Когато магнитчето мине пред датчика на хол, той генерира импулс, с който можеш да управляваш транзистора, да включва или да изключва захранването на бобината.
    Не съм на ясно точно, какво искаш, затова пиши на лични и ми обясни цялата постановка, кога трябва да се включи ключа, с каква честота искаш да го комутираш, от външен генератор или от честотата на механичния ключ или с датчик на хол, за да не напиша някоя глупост.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #64 -: Декември 03, 2013, 07:57:15 pm »
Правя подробно обяснение на това което виждате всички ! Бобинката която трака е от неизвестна газова автомобилна уредба ! Най вероятно за 12 в. ! Подавам + 35 в. на единия край на бобинката ! Другият край е свързан към дрейна на MOSFET транзистор ! Сорса е на – 35 в. ! На гейта подавам 12 в. правоъгълни импулси с коефициент на запълване 50% от таймер 555 ! Регулирам честотата на импулсите от 20 до 35 Hz ! На дъното на бобинката има пружина ! В Сърцевината съм поставил къс болт м10 чиято глава се вижда ! Така направеното е ограничено от дървената конструкция и притегнато от месингова скоба ! Хода на болта е 2.8 мм. ! Предположих че коментарите в темата търсят именно този принцип ! За 20 мин. това можах да  скалъпя ! Ако са нужни други параметри принципа  може да се експериментира и промени за да се постигне желания резултат ! Ще помагам !
P.S. всеки положителен импулс от високото плато (което се вижда на осцилоскопа) придърпва болта навътре, при ниското плато нямаме захранване на гейта и пружинката удря главата в дървения ограничител !
« Последна редакция: Декември 03, 2013, 08:03:51 pm от Михаил Кузмов »

Ctah

  • Гост
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #65 -: Декември 03, 2013, 08:06:01 pm »
  И аз искам да бъда извинен, но не разбирам защо си усложняваш нещата с
това регулиране на оборотите?
Та нали колкото повече, толкова по-добре ???  Не че не става с Хол-датчик, както добре обяснява
колегата Мито, ама си е чиста загуба според мен :(

  При сравнително голяма индуктивност (няколко милихенри), не може да се развият повече от 5-6000 об/мин.
и разбира се обратното - малка L - много обороти ;D  Това се смята и формулите са относително точни

  Най-добрият начин за регулиране на оборотите е натоварването 8)

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #66 -: Декември 03, 2013, 09:24:03 pm »
Така виждам, че не разбирате какво ми трябва и затова пак ще обясня...
Вижте обаче темата "Разработките на CLanZer" - там обсъждаме моите питания, тук само отново ще поясня...
В повече от десет места в повече от две десетки поста съм обяснил защо ми е зор да мога да регулирам оборотите (честотата), но аз съм търпелив и пак ще обясня, този път по два начина, пък току виж най-сетне сте ми разбрали болката...
Така, първи начин, с "лирично отклонение"...
Имаме мъж и жена които се канят да правят секс!!! ;D ;D ;D - добре, обаче всички знаем, че целият кеф зависи от - какво? - от "регулиране на оборотите" - защото - ако пуснем едни, примерно 200 rpm, и караме само с тях от самото начало до самия край - ами, според мен това не е секс, а чесане!!!  ;) ;) ;) С жените не може така, почва се бавно с един-два Hz , полека, надолу-нагоре, навътре-навън и лека-полека "оборотите" се увеличават... Като докараме до 5-6 Hz (обороти в секунда) започваме да загряваме яко... При 7-8 Hz стигаме максимум и следват фойерверките...
Представете си варианта, да подкараме изведнъж със 7-8 Hz от самото начало - не спорт, не ръгби, ами "заешка работа"... и претриване!!! :( :( :(
Дадох този пример, защото в концепцията на Изтока, и особено в теориите на Мантак Чиа, мъжът и жената се разглеждат като два магнита - и всеки си има своите S и N.
И това не е случайно, но то е за други сайтове.
...
Така, вариант втори, без Отклонение! 8) 8) 8)
В тази моя разработка, наричана досега с работно име "Бекспейс", има заложен ПРИНЦИП. Принципа работи. Особеното му е, че тръгва бавно, ускорява се плавно, и ... може и да не се саморазруши тоя път в "оргазмичен ураган"... т.е. да поддържа едни сериозни, сравнително високи обороти от порядъка на 3-4 000 rpm или 50-70 Hz.
Проблема е точно в началото, не мога да му подам изведнъж тези 50-70 Hz - просто ще седи, и ще чака да се сетя "как се прави добър секс".
При малки по диаметър валове - 20-30 см не се инати много, но пък не дава и висок въртящ момент. При диаметри на вала от 40 см и нагоре, просто е категоричен - иска плавно и постепенно да се подаде импулс от 1 Hz, на следващия 1/2 оборот се засилва и иска 2-3 Hz, и така, полека се ускорява докато му се установи някаква постоянна честота, която му се подава.
Тази честота, тези импулси ги подавам на соленоид, и ускорявам, докато същия може да издържи на честотата. Почне ли да се "лигави" и да "запецва", връщам леко назад и държа обороти.
Това е!
Конструкцията е показана в първия пост на "Тема за размисъл". Там е малкия вал - с фи 20 см.
Той категорично ще се задвижва и управлява само със соленоиди. Не търпи механика. Много е "дребен". Прави обороти, обаче няма никакъв осезаем въртящ момент.
В момента сглобявам вал с фи 40 см. Той ще има механично самозадвижване с регулиране на оборотите пак със соленоиди. Усеща се сериозен въртящ момент и ... вече обмислям вал с фи 80 см.
Такъв е принципа. Колкото по-голям и тежък вал, толкова по сериозен въртящ момент, НО ИСКА УПРАВЛЕНИЕ НА ЧЕСТОТАТА НА ПОДАВАНЕ НА ИМПУЛСИТЕ КЪМ СОЛЕНОИДИТЕ.
ИНАЧЕ РАБОТАТА ИЗЛИЗА ОТ КОНТРОЛ И СТАВА МАЗАЛО!
===
Бях ли ясен!? - ако не - помислете дали правите добър секс?! 8) 8) 8)
ПП... Много благодаря на Бат Мишо, Мито Купонджията и Ctah за обясненията. Обаче, както се разбра преди малко, чакам за още!
Ще налепя схемата с обикновени изправителни диоди. Соленоидите са 4 броя, на 12 волта, по 1 А, 10-12 ома. Индуктивност не мога да меря, че няма с какво - който може и иска - да изчислява - мен тя не ме интересува... Не правя рефлексни или суперхетеродинни приемници...
« Последна редакция: Декември 04, 2013, 08:45:49 am от Maistora52 »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #67 -: Декември 03, 2013, 11:23:33 pm »
Добре имаш електромагнити, захранвани от 12в. Токоизточник има, акумулатор или токоизправител с необходимата мощност.
Тези електромагнити имат ли котва (ядро) и тя се придвижва на необходимото разстояние?
Втора версия електромагнита подава импулс и завърта диск с постоянни магнити.
Трето половината магнити работят в първи режим, другите два във втори режим.
извод: трябват две схеми, първата управлява честотата на въртене, втората възвратно-постъпателно движение на котвата( ако в едната посока се ползва потенциалната енергия на пружина, и разглеждаме само прилепване на котвата, включване на тока.) 
Даваш снимки начертай блокова схема или скица. Това са мисли на глас.
Доколкото разбирам ползваш готови електромагнити (бобини) за 12 В от електроклапани на газова уредба за кола.
« Последна редакция: Декември 04, 2013, 09:04:12 am от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #68 -: Декември 04, 2013, 08:25:34 am »
Не, Ми68! Във втория вариант ти визираш статични електромагнити, а аз визирам линейни соленоиди - в първия според теб вариант. Само това което съм подчертал в поста ти е актуално - другото е за други конструкции.
 Казал съм го повече от десет пъти в по-горни постове.
Ми68 - виж пост 32 по-горе. Има схеми на конструкцията - въртящ се диск и соленоид (отстрани) който движи напред-назад актюаторен магнит.
С тези линейни соленоиди, имащи подвижна котва (плунжер) с ХОД ОКОЛО 20-30 мм ще отклонявам разположението на актюаторния магнит спрямо магнитите на диска. Необходимата за това сила е много малка. Соленоидът (без значение броят им) ТРЯБВА да се ЗАХРАНВА ИМПУЛСНО. Импулсите са със задължително РЕГУЛИРУЕМА ЧЕСТОТА от 1 Hz и нагоре до колкото може да понася соленоидът без да "запецва".
...
Няма две схеми (две версии). Има само една - тя управлява честотата на импулсите които се подават към соленоида - НИЩО ДРУГО.
Няма допълнителни пружини, които да връщат плунжера. Връщането се осъществява - веднъж от собствената пружинка на плунжера (ако има такава), и допълнително от СРЕЩУЛЕЖАЩ НА 180 ГРАДУСА ДРУГ СОЛЕНОИД свързан лостово с първия. Настоящата ми разработка визира четири броя соленоиди през 90 градуса около диска с магнити свързани два по два с отклоняващи рейки (лостове). Допълнителни пружини НЯМА защото те харчат от енергията за захранване на соленоидите.
Ако това не е ясно, моля не спамете.
« Последна редакция: Декември 04, 2013, 09:05:26 am от Maistora52 »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #69 -: Декември 04, 2013, 08:47:22 pm »
Добре би било да се направи малко размисъл в/у написаното в #66 ! И по точно в/у хода от 2.8 мм. ! Прецених че това е допустима гранична честота за да може да се извършва действието ! Прецених и коефициента на запълване на импулсите ! В случая 50/50 беше най добре ! Това ще рече че в 50% от времето има подаден импулс в 50% няма за да може болта да се върне в начално положение ! В случая макс. честота беше 35 Hz ! T.e. 35 пъти в сек. хода преодолява 2.8 мм. навътре и навън ! Или 5.6 мм. ! Мощността която преодолява това колебание се вижда : 35 в. на горен дисплей и 1А на долен дисплей = 35 W ! От тук нататък ще трябва да се направят сметки с каква мощност и с каква честота могат да бъдат преодолени 20-30 мм. ход напред/назад !??

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #70 -: Декември 04, 2013, 09:14:53 pm »
'Напред/назад' не е най-ефективния начин да преобразуваш или направиш движение. Първо имаш влагане на сила да преодолееш (напред) масата на тялото да го ускориш, имаш момент когато не му прилагаш сила и то се движи по инерция, после имаш момент в който трябва да спреш движението на тялото (имаш отрицателно ускорение) и прилагаш сила за това действие. След това имаш пак ускорение в обратна посока (назад), ... инерция ... и пак спиране. И пак загуба на сила т.е. енергия.
Най-доброто е кръговото движение. Там има само прилагане на сила само в една посока за преодоляване на загуби. При 'кръгова'  организация може да се ползва и инерцията на системата докато 'напред/назад' инерцията е само пагубна и вредна.
Мисля че трябва да се мисли в тази посока.
« Последна редакция: Декември 05, 2013, 10:11:30 am от Maistora52 »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #71 -: Декември 04, 2013, 09:33:16 pm »
Здравейте,
  Проектирането на системата е сложно ако няма технически данни. Най-голям проблем е индуктивността. При правоъгълно напрежение, токът е трионобразен в електромагнита. Достигане на максималната стойност зависи от честотата и времеконстантата на бобината, но ние имаме напрежение 12в, може да стане 24в.
  Може се погледне обратната задача. Включват се всички електромагнити през ключ за проточен бойлер10А/220В(Юнга) към 12В и обратен диод примерно Д7Ж( схемата е дадена по горе #54). Прави се гърбица (гърбици) за управление на ключа. Дискът се пуска механично чрез завърта "на ръка", камшично или с бормашина, системата влиза в стационарен режим.
« Последна редакция: Декември 05, 2013, 10:13:35 am от Maistora52 »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #72 -: Декември 04, 2013, 10:25:09 pm »
Аз се фиксирах в това което иска Майстора без да зная подробности по конструкцията му! В #53 той пише че това върши работа ! В случая смятам че приложената мощност трябва да се повишава в съответствие с честотата което е не ефективно ! Няколко човека вече изказаха мнение че някой от видовете датчици позициониран на правилното място на ротора ще дава нужната информация на изпълнително устройство ! Подкрепям тези мнения и показах действащ модел в клип ! P.S. в пост #37
« Последна редакция: Декември 04, 2013, 10:27:19 pm от Михаил Кузмов »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #73 -: Декември 05, 2013, 10:15:51 am »
Valex, много си прав за това
Най-доброто е кръговото движение. Там има прилагане на сила само в една посока за преодоляване на загуби. При 'кръгова'  организация може да се ползва и инерцията на системата докато 'напред/назад' инерцията е само пагубна и вредна.
Мисля че трябва да се мисли в тази посока.
:
 Ще потърся решение и в тази посока.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #74 -: Декември 05, 2013, 12:33:00 pm »
Майсторе,
Мисли кое кръгово движение може да направи същото по форма и разпределено във времето магнитно поле като при онова линейно преместване на магнита. Ето един вариант:
« Последна редакция: Декември 05, 2013, 03:16:49 pm от Maistora52 »