Автор Тема: Разработките на CLaNZeRS  (Прочетена 77127 пъти)

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #45 -: Ноември 28, 2013, 08:30:31 pm »
Много добре ми го обясни, Velektra. Разбрах. Но ти разглеждаш съвсем друга конструкция - с електромагнити.
А това, което правя аз е със соленоиди, механично свързани с актюаторните магнити, и "нема мръдане" нито преди, нито след магнита на диска. Всичко е предвидено като позиция при мен и затова търся и настоявам за схема по моите изисквания.
Това, което предлагаш, Velektra, и ще правиш, е почти идентично с това с което в момента се занимава Бат Мишо.
Ще се радвам много, да направите вашия вариант като достоен брат близнак на моята версия.
 ;D ;D ;D
Обявявам ВИ съревнование и на двамата!
« Последна редакция: Ноември 28, 2013, 08:42:02 pm от Maistora52 »

Velektra

  • Гост
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #46 -: Ноември 28, 2013, 08:52:15 pm »
;D ;D ;D
Обявявам ВИ съревнование и на двамата!

Аз още сега се предавам, защото нямам времева възможност. Не защото имам много работа, но не искам да ви занимавам с мен. То и затова само филосоствам във форума за което се извинявам на теб и колегите. Засега се вижда светлина в тунела, но ако не е от идващия насреща влак, тогава ще се включа в съревнованието  :).

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #47 -: Ноември 28, 2013, 09:59:24 pm »
Е-е-е! Най-после! Хиляди благодарности на колегата Христо Д Христов.
Значи имало и можело! Братко "Ицене" - включвам те в Дружината!
Не че и аз не се ровя в сайта на Пчелар, и може и тази схема да съм я гледал някога, но предвид заданието - не съм бил в състояние да осмисля възможностите на тази схема към настоящите изисквания.
Сега с Поясненията на колегата всичко става ясно.
Ще ви пусна схемата, ако желаете да я обсъждате. На мен ми е достатъчно ясно.
Това са важните пояснения:
Взето от http://www.pchelar-probvaisambg.com/statia115_21_spisak.htm
Инвертор на напрежение Антон Стоилов
Радио телевизия електроника 1998/2/стр. 12,13
и
Преобразувател 12 V/~220 V С. Mихайлов
Млад Конструктор 1988/6/стр.6,7
са простите транзисторни схеми с мултивибратор за управление на електромагнитите, които искате, като вместо намотките на трансформатора се свързват електромагнитите, а честотата се регулира с RP или във втората схема с промяната на стойноста на R12, R13 в мултивибратора. Вместо това може да промените схемата, като добавите потенциометър в схемата за регулиране на честотата, както е направено в горната схема. ...
http://forum.eshop.bg/viewtopic.php?t=10156 изчисляване на двутранзисторен мултивибратор

Това което е подчертано с червено ЗА ВТОРАТА СХЕМА ще ме затрудни, защото аз не мога да определя мястото където да се постави потенциометъра. Това трябва да каже специалиста по схемите.
Христо, ти можеш ли?
Ще я пусна и нея тук.
Всъщност, така като я гледам ВТОРАТА схема, май самите резистори R12 и R13 могат да бъдат заменени с потенциометри, НАЛИ?
« Последна редакция: Ноември 28, 2013, 10:14:51 pm от Maistora52 »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #48 -: Ноември 29, 2013, 12:48:32 pm »
Здравей Майсторе,
предполагам че идеята за електромагнита ти е необходима за двигателя с кобилицата поместен в началото на "Тема за размисъл". Още тогава ти казах, че това е работещ модел. Но! За да се получи синхронност между магнит и електромагнит т.е. смяната на положението на статичният магнит от положение 1 в положение 2 трябва да се ръководи от въртящият се диск с магнитите. Това става чрез оптичен сензор който задейства електромагнита, а самият той се управлява от светло отразяващо фолио залепено на въртящото се поле. Така ще има контрол на оборотите и те ще са реални.
Бъди...
Ивановец
« Последна редакция: Декември 03, 2013, 08:06:34 am от Maistora52 »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #49 -: Ноември 29, 2013, 06:19:30 pm »
Здравейте,
 Майстора търси схема на транзисторен комутатор за Лада. Работи на 12В, вместо бобина включва електромагнит с омично съпротивление около 4 ома . Вместо чукче и наковалня, слага бутон и прекъсва тока на ръка с честота 1-2 Хц (морзов ключ). За честота около 10 херца може да ползва шайба от телефон. Врътваш нула 10 импулса. За по-високи честоти е следващ етап, просто да пробва идеята, ако е работещо нещата се усложняват по електрониката. Елементната база (транзистори) най-вероятно я има.
« Последна редакция: Ноември 29, 2013, 06:28:34 pm от mi68 »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #50 -: Ноември 29, 2013, 09:31:39 pm »
Принципно това дали би свършило работа ?

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #51 -: Декември 03, 2013, 08:35:18 am »
Бат Мишо, това върши работа, но зависи каква му е електронната схема, а също и принципа на механично движение. Трябва да ми е ясно предварително, за да кажа.
Иначе още в "зората на електромагнетизма" са разработени електрически двигатели и с електромагнити и  с линейни соленоиди. Има купища конструкции на такива, които могат да се видят в мрежата.
Това, което е НОВО днес, е принципа на задвижване с актюаторния магнит, който намерих и който разработвам вече втора година. Има доста сериозен въртящ момент, и може да върти на собствената си ос електрогенератор, който да захранва съответни електромагнити и/или соленоиди, и директно и/или през акумулатор.
Освен факта, че имам механично самозадвижване с този принцип, ми е необходимо да мога да регулирам честотата на "отклонение" на актюаторния магнит, като по този начин регулирам (по един по-съвременен начин) честотата на въртене на двигателния вал. Това е цялата въпросителна тук.
Търся възможно най-малко механични загуби, най-утилитарна конструкция, най-просто механично решение, най-малко шум, най-проста електронна схема с най-малко консумация на ток и най-висок КПД (аз си го знам така - КПД или Коефициент на Полезно Действие - това другото, новото название си е същото, но с други думи в сходен аспект).
Има решение и за механично регулиране на въпросната честота, но тя изисква доста сериозна конструкция, която не ми е по възможностите да ги "издялам с теслата". Сходно е с принципа на регулиране на наклона на лопатките при хеликоптерите, както и при някои от конструкциите за отклонение на лопатите на вятърните турбини и се сещаш какво ме затруднява.

Ctah

  • Гост
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #52 -: Декември 03, 2013, 08:42:19 am »
  Моето уважение към г-н. Матов, ама това генераторче, за което говори, че възвръщало енергията към батерията е
просто едно диодче ;)
   Успех!

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #53 -: Декември 03, 2013, 08:46:49 am »
Ctah, ти си велик, знаеш си го! - обясни с две думи, моля те, това диодче НА СХЕМАТА какво е и какво  прави, БОБИНАТА като каква е и има ли тя нещо общо с неговия магнит, кое отваря и затваря ключа?

Ctah

  • Гост
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #54 -: Декември 03, 2013, 08:56:16 am »
  Диода връща натрупания обратен импулс от бобината (по-корав и бърз), а пък ТЯ си е соленоид-ел.магнит
Ключа се комутира от някаква гърбица около мотовилката (не се вижда добре)
   Успех!

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #55 -: Декември 03, 2013, 09:55:39 am »
 Ctah то това си е принципа на Бедини.

Ctah

  • Гост
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #56 -: Декември 03, 2013, 10:36:12 am »
Ctah то това си е принципа на Бедини.

  Да, и какво от това, освен, че сме късогледи!
Тоя по-възрастен колега (Бедини) от къде се е сефирясъл... Ъ?

  Не трябва да забравяме КОЙ, КОЙ ;D въобще е измислил намотката, соленоида и въобще всичко с
което сега разполагаме!
 
  Разбира се, сега има някои подобрения, които понякога се оказват излишни или забиващи прогреса...
Защо ли?   Това е друга тема... не обичам да пиша фермани и да се обяснявам

   Успех!

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #57 -: Декември 03, 2013, 10:37:08 am »
Това е диод на Шотки. Сигурен ли си, че такъв е използван? - с две крачета, че има и с три.
Тук в уикипедията показват и дават разни видове: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D0%BE%D0%B4_%D0%BD%D0%B0_%D0%A8%D0%BE%D1%82%D0%BA%D0%B8

Неактивен roskoj

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 16
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #58 -: Декември 03, 2013, 10:55:10 am »
Момчета не обърквайте Майстора.
На заредена намотка обратния импулс е с обратен поляритет, и без втора батерия или кондензатор няма
как да стане.
А и поради бавния химически процес в акумулатора, не може едновременно заряд/разряд.

Поздрави.
« Последна редакция: Декември 03, 2013, 11:00:14 am от roskoj »

Ctah

  • Гост
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #59 -: Декември 03, 2013, 11:01:22 am »
Това е диод на Шотки.


  Точно такъв!
А този с трите крачета е ДВОЕН шотки
Има разновидност  с общ анод, общ катод и грец с три или четири извода, но за експерименти става и
обикновени с които разполагаш, защото честотата е сравнително НИСКА - 5-50Hz

  Успех!
« Последна редакция: Декември 03, 2013, 11:14:48 am от Ctah »