Начало > Реални резултати от експериментите
Опити с магнитен отоплител
@praktik:
И аз да си кажа мнението, вероятно загубите при магнитният отоплител, се получават вследствие на отнесена енергия във вид на ЕМВ. Освен това специфичното съпротивление на медта е ниско, а от закона на Джаул за топлината отделена при протичане на ел ток има следната зависимост: Q=I.R.t отделената топлина е пропорционална на тока и специфичното съпротивление на проводника по времето . Ако се експериментира вместо с медни тръби, а с железни ? Но тогава токовете на Фуко ще са по-малки, съответно и Ленцовата сила ще е по-малка, но пък нищо не пречи оборотите да се вдигнат още нагоре, и по този начин да се увеличат токовете на Фуко .
x_name41:
здравейте, във форума вече са разглеждани подобни теми, ето още една Индукционен нагревател с токове на Фуко :)
Брадатия:
Да се опитам да дам идея на експериментиращите. Понеже не съм специалист в материята, ще ме извините ако има неправилно употребена терминология.
1. Например ако медната тръба се използва като намотка, която не е дадена на късо, а към двата ѝ края е свързан кондензатор така, че да се получи трептящ кръг, дали няма да се получи усилване на ефекта? Предполагам, че специалистите ще могат да сметнат честотата на трептящия кръг, според оборотите на диска и броя на магнитите и да се търси някакъв резонанс.
2. Какво ще се получи ако медния пръстен има повече от една намотка и те са разположени в равнина успоредна на равнината на въртене на магнитите?
3. С по-тънка медна тръба няма ли да има по-добър ефект?
4. Ако на диска с магнитите се закрепи въздушна турбина с външен диаметър по-малък от диаметъра на разположение на магнитите, а медната тръба е просто меден проводник, тогава въздушната турбина ще охлажда медния проводник и магнитите и ще се получи въздушен отоплител тип "калорифер". Част от въздушния поток може да се насочи да охлажда и електродвигателя, така, че топлинните му загуби да се усвоят за отопление.
@praktik:
--- Цитат --- Например ако медната тръба се използва като намотка, която не е дадена на късо, а към двата ѝ края е свързан кондензатор така, че да се получи трептящ кръг, дали няма да се получи усилване на ефекта?
--- Край на цитат ---
Токовете на фуко са вихрови, получават се от вихрово ЕДС. По Максуел rot B дава rot E, и си нямам на идея как ще зарежда кондензатора . Ако го зареди, кондензатора моментално ще се разреди през тръбната бобина, индуктивните и капацитивни съпротивления, взаимно би трябвало, да се неутрализират. От което и фуко токовете трябва да нарастнат. Тук може и да е разковничето, трябва да се експериментира с кондензатор.
Иван Димов:
Радико, много ясно че става дума за моментна индукция - само докато се изменя тока. Но единият ток нараства наляво, а другият не знам защо нараства надясно. Какъв е този посредник (вакуум), който действа наобратно на нашата логика? Вторият вариант е по-приемлив - когато ток наляво спира, токът в другия проводник нараства наляво. Въобще широко поле за умуване.
За левитацията - доближавайки магнит до свръхпроводник се индуцират незатихващи вихрови токове, които са противопосочни на "токовете" на магнита. Противопосочни токове се отблъскват и затова магнитът виси. Ако тръгнем да го отдалечаваме се индуцират съпосочни токове, които привличайки се с тези на магнита, повдигат и свръхпроводника заедно с магнита. Така магнит и свръхпроводник са като закачени един за друг.
Идеята на Брадатия май не е лоша - тази за кондензатор и бобина. То така ще се получи генератор с капацитивен товар. Няма да има голямо спиране, но колко ще е топлината - трябват експерименти.
Друго важно, Стефан Маринов говори за анти-Ленц ефект при високи честоти. Трябва дебела мед (пък защо не и желязо) и високи обороти. Този ефект се дължи на закъсняването на тока спрямо напрежението при индуктивен товар.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия