Форум > Препратки, сайтове, източници

НОВАТА ДАТА

<< < (15/21) > >>

juliang:
Турбовентилаторния двигател, който се ползва в съвременните пътнически самолети прави точно това - засмуква огромни количества въздух пред себе си и ги избутва зад себе си, като по този начин движи самолета:


Турбореактивния засмуква само въздух необходим за горенето на горивото, и изхвърля само продукта на горене.


Чисто реактивния двигател си носи и горивото и окислителя и е единствения, който може да работи на височини над 20-тина километра.

По писанията на epwpixieq-1 аз разпознавам турбовентилаторния двигател. Ако той има нещо друго напредвид - да го обясни.

Другото за което се сещам е ... е една скица на Леонардо Да Винчи:

но както се сещате, това е една безкрайно неефективна концепция. Била е нещо нечувано преди 500 години, но сега ...

Въпроса е в закона за запазване на импулса. За да получиш импулс напред, трябва да изхвърляш маса назад. Колкото по-голяма маса изхвърляш, или с колкото по-голяма скорост я изхвърляш, толкова по-голям импулс получаваш. Турбовентилаторния двигател разчита на масата на околния въздух, взима го отпред и го запокитва отзад. В огромни количества. Има обаче има проблем - не можеш да взимаш неограничено количетво въздух отпред. Колкото повече смучеш, толкова по-малко става въздуха отпред и реално изхвърляш по-малко отзад. За да взимаш повече ти трябва по-голям отвор. по-голям отвор означава по-голяма перка, която е по-тежка, това пък почва да ограничава оборотите, което пък ограничава дебита и се завърта един затворен кръг.

Турбореактивния двигател пък набляга на скоростта - изхвърля по-малко количество газове, но с много по-висока скорост.

Чисто реактивния ... ми той няма с какво да се похвали - каквото си носи, това ще изхвърля. И при него се набляга на скоростта, щото масата е ограничена.

Обаче скоростта зависи от скоростта на горене на горивото. То е крайна величина. Колкото по-голяма е тази скорост, толкова по-големи са изикванията към горивната камера (или това, което ще направлява газовете в една посока - назад). Идеално ще е да ползваме взривове на материал с изключително висока скорост на горене, ма ... взривове в затворена камера се нещо дет е мног отудно за контрол и изискванията за якост на камерата правят това начинание доста проблематично от финансова и чисто технологична гледна точка.
Съществува и проблема с подаването на гориво в камерата, в която има високо налягане. Колкото по-голяма скорост имаме на изхода, толкова по-голямо е налягането в самата камера. За да вкарваме гориво, трябва да го подаваме с налягане по-високо от това в камерата ... и почват едни помпи, едни горивопровди ... и излиза че на теория става, ма на практика ...

Радико:
Интересното е, че на практика нещата са много по лесни от колкото на теория. Нещата тук опират пак до решения на едни определени хора взимащи решенията си на база на една друга елементарна но желязна логика която диктува, че в никакъв случай не трябва да се ползва най лесното и ефективно решение. Защото това би било убииственно за тях. Поради същата причина е избран урановият ядрен реактор пред ториевия. Или пред други подобни много по безопасни. Предполагам вече се сте сетили коя точно общественна прослойка визирам.

juliang:

--- Цитат на: Радико в Декември 21, 2019, 09:48:11 pm ---Интересното е, че на практика нещата са много по лесни от колкото на теория...

--- Край на цитат ---

Коя практика, че не забелязвам нещо ... :) Щото теории много, но практиката май е само една.

Радико:

--- Цитат на: juliang в Декември 22, 2019, 01:05:48 am ---Коя практика, че не забелязвам нещо ... :) Щото теории много, но практиката май е само една.

--- Край на цитат ---

Не е една. Като изключим безумните теории от останалите всяка една има някакво практическо потвърждение. Нека вземем един нож и една пръчка. Ти можеш да се опиташ теотетично да двлкаш пръчката с ножа по горе долу три основни начина:
 1. Като държиш ножа за острието и се опитваш да обработваш пръчката с дръжката
 2. Като държиш ножа за дръжката и се опитваш да обработваш с тъпата страна на острието.
 3. Като обработваш със острата страна.
Очевидно първия начин ще бъде неуспешен. Обаче при втория ако си достатъчно упорит би могъл да постигнеш доста добри резултати. Е вярно за седмица две работа вместо за две минути, но практиката е работеща. Е ако това се случва в някакво първобитно общество и тази пръчка струва два три убити бизона ти ще демонстрираш ли правилния начин на работа. Като знаеш, че след това повече бизони нама да има защото диваците ще се научат да си дялкат пръчките сами. Аналогичен е случая и с ракетите и с реакторите.

Ksurnev:
Н'даааа... Почти всички теми савъпшват ТЕ ТУКА:

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия