Автор Тема: СЛЪНЧЕВО ПАРНО  (Прочетена 379665 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #420 -: Декември 03, 2022, 10:30:39 pm »
... Според ELPUNTO сега икономически най изгодно е солара отопление за без пари а след него идва нощна електроенергия като най икономично отпление...
Когато сложиш в сметката буфера, който може да ти осигури отоплението в продължение на 1 месец мъгла и температури около нулата, сметката излиза космическа. А такива пероиди именно в нашите ширини изобилстват. От три дни в София слънце на практика няма.
Нощната електроенергия (и електроенергията за битовите абонати) е субсидирана мощно и няма много общо с реалната й себестойност. Това че скубят от бизнеса за да дават на гражданите за мен е порочна практика, която трябва час по-скоро да се прекрати. Много по-ефективно ще е всички да плащат реалната цена, а само бедните да получават субсидии за да си плащат енергията, необходима за преживяване на зимата. За мен е дълбоко непонято защо от моите данъци трябва да се субсидира ел. енергията която харчи у дома си Левон Хампарцумян или Цоло Вутов...

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 522
  • Невежеството ражда химери...
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #421 -: Декември 03, 2022, 11:01:09 pm »
За мен е дълбоко непонято защо от моите данъци трябва да се субсидира ел. енергията която харчи у дома си Левон Хампарцумян...
За мен пък е дълбоко понятно.
Нарича се отрицателен кадров подбор в колониалната администрация.
Това е една от малките спирачки на скъсяващият се политически цикъл (що у властта се гризе колъла, а не извън нея).

Какво е: скъсяващ се политически цикъл? Е тука един доцент да ти го обясни: https://bnr.bg/horizont/post/101745858 (цъкаш и слушаш до края).

И понеже селяните няма да се вдигнат на протест (а гражданите), започнаха да изключват тока по селата, що енергосистемата да не даде фира.
И така до все по-пълната победа на евроатлантическите ценности. Тепърва всичко започва...


Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #422 -: Декември 04, 2022, 09:31:18 am »
Витан, вече трайно отбелязвам, че ти непрекъснато предричаш апокалипсис на Европа, който все не се случва, все тепърва започва! Европа щеше да замръзне според теб през зимата, а то се оказа че газохранилищата са пълни и без Путин! И ние от колониите все я закъсваме, и все някак си оцеляваме! Да кажа какво предпочитам? По добре да ми вадят душата с памук, от колкото по путински със скалпел! Колкото и да злорадстваш и ти си в кюпа драги!

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 522
  • Невежеството ражда химери...
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #423 -: Декември 04, 2022, 11:45:36 am »
Витан, вече трайно отбелязвам, че ти непрекъснато предричаш апокалипсис на Европа, който все не се случва, все тепърва започва!
Деде, сигур и ти като Хулио се информираш само от политкоректни източници. Да?
Да си чувал, че тия дни влиза таван на цената на Руският нефт и никой няма право да го джитка из колективният Запад на цена над 60$?
Ние отде ще вземаме нефт, щом Русия ги прати тия в далечно еротично пътешествие?!
Спасява ни туй, че можем да се направим на луди, що част от горивото отива за войната в Украйна...

Европа щеше да замръзне според теб през зимата, а то се оказа че газохранилищата са пълни и без Путин!
Тая зима ще се изкрета, после става интересно. Справки индустрията в Германия!

И ние от колониите все я закъсваме, и все някак си оцеляваме!
Е те живата жаба я сваряват постепенно, иначе ще изскочи от тенджерата.

Да кажа какво предпочитам? По добре да ми вадят душата с памук, от колкото по путински със скалпел!
Що си пораженец. Аз не предпочитам да ми вадят душата - никак!
Свободен не е този, който прави, каквото си иска. (например да кара с 200 км/ч из града)
Свободен е този, който може да НЕ прави това, което НЕ иска.

Колкото и да злорадстваш и ти си в кюпа драги!
Моето жилище е топло. Нищо да не топля, едва ли ще падне зимата под 10 градуса, колкото и градуса да е навън.
Баща ми така си спеше зимата понякога - без да включва да се топли.
И 20 лева да стане бензина на тия пари, пак ще карам. Мога да си го позволя.
Даже с по-голям кеф, що много русофоби ще станат принципни и ще спрат да наливат недемократично руско гориво..., и ще се разкарат от пътя.

Тук едно видео за зимата, енергетиката и положителният кадров подбор:

<a href="https://www.youtube.com/v/XnW6GSqyCx0" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/XnW6GSqyCx0</a>

П.п. Кой ще опонира - в друга тема, тази е за друго.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #424 -: Декември 31, 2022, 11:10:56 am »
Привет,

Вчера се разходихме със семейството до Самоков. Прекрасен ден за разходка,  както и повечето дни през тази и вероятно идната седмица. Роднините, които се преместиха там от София, ни разходиха през местния парк и през новия квартал с тъй нарачените милионерски къщи. Една то тях сериозно ме впечатли (съжелявам че не наравих снимки) понеже, въпреки че беше ниска ( етаж и половина ), цялата и южна фасада беше от стъкло, с добре издаден покрив, така че през лятото влънцето да не влиза, а през зимата когато е ниско силно да огрява страната. На ден като вчерашния тази приблизително 80 квадрата площ съвсем спокойно вкарва в къщата 300 KWh, за 7 часово слънчегреене, и 50% ефективност на пропусквателността на стъклото.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #425 -: Декември 31, 2022, 12:14:04 pm »
Проблема с тия 80 квадрата площ от стъкло е през нощта... Дългата зимна нощ, и стъклото което по изолационни характеристики се доближава до ламарината...

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #426 -: Декември 31, 2022, 12:39:25 pm »
Има решение за проблема - Кепенци (Капаци) или съвременния им аналог външни ролетни щори с механизирани с моторче и управлявано с Shelly Plus 2PM - All Product - Products - Shelly

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #427 -: Декември 31, 2022, 01:02:59 pm »
Алвионе, благодаря ти че ме светна с какво да си управялвам моторчето... но продължаваш да не схващаш каква е разликата между 10-15 см изолация и още един лист ламарина във вид на кепенци или ролетни щори.
Направи кепенци с 10 см изолация да видиш какъв ботур се получава. 80 квадрата стъкла с 10 см изолация прави 8 кубика щори. Представи си една камара с размер 4 х 2 х 1 метър (или по-образно - размера на един автомобил), закачена на фасадата на прекрасната ти модерна къща....

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #428 -: Декември 31, 2022, 02:48:38 pm »
Проблема с тия 80 квадрата площ от стъкло е през нощта... Дългата зимна нощ, и стъклото което по изолационни характеристики се доближава до ламарината...
Говориме за двойно или тройно стъкло. Такива, торйните, имат характеристики около 1 W/m2К ( а и до към 0.4 W/m2К ). Тоест за 17 часа без слънце (при най-късите дни и приемаме 30 K разлика между външната и вътрешната температура ) имаме  17h x 1W/m2K x 80 m2 x 30K = 17h x  2.4KW = 40.8 KWh. И така излиза, при слънчеви дни, има 7.3 повече директен приход на енергия ( в помещенията ) отколкото загубите, основно при конвекционните движвния на въздуха допирайки се до прозоцрите, които всъщност могат да бъдат допълително ограничени с около 50% с добре нанаправени големи завеси ( при мен имам планирани такива ) които да се пускат когато няма слънце или за презнощта.

Да не забравяме факта че слъцето нагрява цялата маса на стените вътре в къщата, и при полжение че е избран по-тъмен цвят, кето е възможно когато има достатъчно дневна светлина, цялата тази маса акумулира сънчевата енергия през деня и бавно я излъчва през нощта. Точно и затова казвам че няма по-икономически изгоден начин да се вкара слънчевата енергия директно в къщата от добре направени южни прозорци със сравнително добри термални характеристики. И затова ме радва че и заможни хора осъзнават дългосрочните енергиини ползит от така изградена къща и инвестират в това.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #429 -: Декември 31, 2022, 03:10:36 pm »
Да, през зимата като има ярко слънце - ОК. А като е мъгливо? Като е облачно? Ще стоя по 1 месец със спуснати завеси и лопнати кепенци денонощно ли?

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #430 -: Декември 31, 2022, 03:42:08 pm »
Да, през зимата като има ярко слънце - ОК. А като е мъгливо? Като е облачно? Ще стоя по 1 месец със спуснати завеси и лопнати кепенци денонощно ли?
Всеки годишен сезон си има своите метериологични особенности. Всичко живо в природата се влияе и променя начина си на живот в сравнение с температурата и слънцегреенето, така трябва да е и с хората. Или ние да не се влияем от това дали слънцето греее или не?.

В крайна сметка това което искам да покажа е че има икономически много по-изгодна алтернатива на стандартното виждане, и натрапеното маркетингово-ориентирано виждане, че виждате ли хората трябва да инвестират в екелктро-соларни панели за да "прихваща" слънчевата енергия (и да се пропагандира като "зелен"). Има много начини да се изплзва директната слънчева енергия, само човек трябва да помисли малко повече, да направи някои елементарни изчисления и да тръси начини да оптимизира.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 522
  • Невежеството ражда химери...
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #431 -: Декември 31, 2022, 04:41:50 pm »
Не знам дали някъде се прави тази идея:

Система от няколко огледала
(колко големи няма значение, колко на брой също => според сметките)
прави слънчеви "зайчета" в тия широки прозорци.
Системата може да е част от оградата, но следи местоположението на слънцето.
Когато го няма или ще стане прегряване в помещението, автоматиката извежда огледалата в позиция,
да гледат надолу или ги деактивира по някакъв друг начин.
Идейка просто.
Минуса (?) е само, че от време на време трябва гимнастика - с миещ препарат и вода.

П.п. Писки, моят теракот в кухнята хич не е тъмен, но яко "попива" слънце.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #432 -: Януари 01, 2023, 10:29:24 am »
Не знам дали някъде се прави тази идея:
Система от няколко огледала
(колко големи няма значение, колко на брой също => според сметките)
прави слънчеви "зайчета" в тия широки прозорци.
Системата може да е част от оградата, но следи местоположението на слънцето.
Да това е един от начините за соларна концентрация и може да се прилага, като също съм оптивал подобни техники, но си изисква въртене на огледалата и това трябва да се автоматизира. Имам няколко огледала подредени стационарно на терасата (на която рядко се излиза) и те пренасочват допълнително около 2 KW към прозорците. Трябва да се почистват обаче, като при мен почистването е на всеки 2-3 седмици, за около 5 минути.
П.п. Писки, моят теракот в кухнята хич не е тъмен, но яко "попива" слънце.
Всяко масивно покритие, особенно с по тъмен цвят, попипва слънчевата радиация. Металните парапети на терасите, боядисани в черно, през последната седмица се нагряваха до 27-28 С, при външна температура 15 С. Колкото повече слънчево греене прихващате (и задържате) в дома си, толкова по-малко ще имате нуждата от отопление.

GMG

  • Гост
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #433 -: Януари 01, 2023, 10:50:22 am »
   Пикси, витко и там другите.... Вие сте ненормални,
осрахте поредната тема, а тя Е за С. парно!   ;D
 
  За много години!

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #434 -: Януари 01, 2023, 12:44:18 pm »
Всеки годишен сезон си има своите метериологични особенности. Всичко живо в природата се влияе и променя начина си на живот в сравнение с температурата и слънцегреенето, така трябва да е и с хората. Или ние да не се влияем от това дали слънцето греее или не?.
Опитвам се да ти обясня, че такива големи прозорци те правят много по-зависим от природните условия, като в голяма част от времето (поне по нашите географски ширини) тази зависимост няма да е в твоя полза.
И би ли ми обяснил к'во ще се случва в стая с 80 квадрата прозорци и стени боядисани в тъмно август месец в 3 часа следобед?
А, да... сетих се... пак ще стоиш със затворени кепенци...

Поради тази причина не си купувам автомобил кабрио. Изглежда прекрасно, на пръв поглед е изккючително практичен, докато не го покараш няколко дни и разбереш, че можеш да се възползваш от свалящия се покрив точно по 2 часа на ден само по 1-2 месеца в годината и само когато използваш колата по определен начин. А през останалите 22 часа и останалите 10 месеца се "наслаждаваш" на повишения шум, постоянната влага и течове, постоянното притеснение някой да не порне тавана за да ти свие цигарите от купето, притеснението да не вземе да завали докато тавана е спуснат... Получаваш и схванат врат, главоболие, синузит, мухи в устата, прахоляк до дупката на задника...