Автор Тема: СЛЪНЧЕВО ПАРНО  (Прочетена 380069 пъти)

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #225 -: Февруари 14, 2016, 11:13:28 am »
шоп, за действието си прав, но все пак малко мисъл предварително не е излишна, нали  :) Дай малко подробности за серпентините в бидоните, ако имаш желание, де...и още - отнетата топлина само м бойлера ли я пращаш като подгрята входяща вода или подпомагаш и отоплението?..
ELPUNTO, проблеми има, така е...важното е, че системата ти работи и информацията, която споделяш е много ценна за хора с желание да я повторят и ползват FREE енергия от сълнцето. Корозията в отоплителните системи и сериозен проблем, който не се решава лесно и евтино за съжаление. Вариантите са буферни съдове от некородиращ материа (нераждаема ламарина или черна с покритие, пластмаса), серпентини от нераждаемо гофре (като на шоп) или външни такива топлообменници. Е, има варианти с добавяне на разни химии във водата, магнезиеви електроди и подбни.
Благодаря и на двама ви за желанието да споделяте инфо, което е много ценно, поне за мен. От известно време съм в размисъл за бъдеща реализация на подобна система, затова питам и чета с цел избягване на вече допуснати грешки. Мисля да пусна отделна тема за дане цапаме тази.
Поздрави !..

Добавка: Защита от корозия - материали и технологии

Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #226 -: Февруари 14, 2016, 12:14:57 pm »
getca, предполагам си чел темите ми в другият форум, където стъпка по стъпка и подплатено с много снимки съм показал всичко. Серпентините са от ф20 тръба с ал. вложка с дължина всяка по 50 метра. Гофрето има голямо вътрешно съпротивление и го ползвам в участъците  с огромни температурни натоварвания ( във вакумна тръба при слънчево време температурата надминава 250 градуса, ако не пусна помпата водата в гофрето се изпарява и няма проблеми)

Серпентината с ал.вложка е евтина ( 30 лв бр) и топлоносителя, въпреки по-лошият коефициент на топлопроводимост на пластмасата заради дългият път има време да отдаде топлината си.

Пак в тези мои теми съм и показал как съм вързал две подови отопления, защото заради оптималният зимен ъгъл зимата имам по-голям добив от лятото.
« Последна редакция: Февруари 14, 2016, 03:06:28 pm от atos »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #227 -: Февруари 16, 2016, 12:23:15 am »
getca днес 15 февруари температурата но водата в буфера достигна 59* С.
За твое успокоение, ако има някакви гадини във водата на кръга за парното, то те са се
сварили на бульон.Утре 16 февруари, вероятно Т* на буфера ще бъде още по висока.
Няма как гадините да оцелеят когато няколко последователни дни се варят при Т* 60* С
или по висока.

На 15 февруари Соларът произведе 16 кВат/часа топлинна енергия.Топлината изцяло се
акумулира в буферния съд.Соларът и ДЕЦ произведоха над 20 кВат/часа топлинна и ел. енергия FREE   ;D

Включих Слънчевото парно в 18:00 ч. и то ще отоплява къщата до към 04:00 ч. сутринта.Този режим на работа на
Солара е типичен за пролетния сезон, необичайно е за м. февруари да има такива топли и слънчеви дни.
Но когато зимата дава такива бонуси . . . взимам . . .  ;D

 

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #228 -: Февруари 17, 2016, 11:09:00 am »
Здрасти, ELPUNTO, благородно ти завиждам на отоплението FREE  :) Мисля да драсна една схемка на твоята инсталация, че с тия писаници не е много ясно. Та заради тия ми мераци би ли могъл да поясниш кръга за БГВ как точно е вързан - проточно пускаш входящата студена вода през серпентината на буфера или имаш отделна помпа, която върти през бойлер със серпентина и в него евентуално доподгряваш до нужната темепература с ток или от газовия котел?.. Въпреки, че споменаваш само две помпи по 60Вт, аз да питам за по-сигурно  :) А, и още...контролера в соларния кръг следи ли температурата в буфера освен тази в колекторите с идеята да спре циркулацията под някаква делта Т?..
Поздрави!..

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #229 -: Февруари 17, 2016, 12:19:35 pm »
. . .  би ли могъл да поясниш кръга за БГВ как точно е вързан - проточно пускаш входящата студена вода през серпентината на буфера или имаш отделна помпа, която върти през бойлер със серпентина и в него евентуално доподгряваш до нужната темепература с ток или от газовия котел?.. Въпреки, че споменаваш само две помпи по 60Вт, аз да питам за по-сигурно  :) А, и още...контролера в соларния кръг следи ли температурата в буфера освен тази в колекторите с идеята да спре циркулацията под някаква делта Т?..
Поздрави!..

getca правилно си разбрал, кръгът за БГВ е ПРОТОЧЕН.Студената вода от водопровода влиза в долния край на серпентината,
от горния край излиза ГОРЕЩА СЛЪНЧЕВА вода . . . ГОРЕЩА СЛЪНЧЕВА вода безкрай . . .  ;D
НЯМА помпа, НЯМА подгряване.Когато водата в буфера е 50*С или повече от серпентината се лее вода с часове.
Топлообменът е достатъчен и студената вода се загрява за времето което минава през серпентината.
Когато  в буфера имаме 43* С, тогава се налага известно чакане, БГВ тече но постепенно се охлажда, трябва да се изчака 2-3 мин. за да
се подгрее, след това отново потича топла вода.Но ние се "разглезихме" и когато водата в буфера е 45* С, смятаме че е "студена" и
не става за къпане а само за миене.  :(

При мен контролерът в соларният кръг следи САМО температурата на колекторите.Контролерът е просто един цифров термостат.
През 2009 г. когато изграждах солара в "ИНТИЕЛ" - Поморие (производителя на контролера) имаше само този модел.
Сега гледам, че има по - добри контролери които са като диференциални регуратори и са ЗНАЧИТЕЛНО по добри от моя.
Измерват няколко температури, както и разликата в T*.
Когато разликата в T* на колекторите и в буфера е 2 - 3* С практически няма топлообмен, и помпата трябва да се спре.
Новите контролери имат тази функция, съветвам те да вземеш от новите.

getca в моя Солар никъде НЯМА подгряване т.е. газовият котел и Соларът работят независимо един от друг.
Това е така защото котелът ми НЕ Е ПРИГОДЕН да работи със Солар, такива котли имаше на пазара в 2009 г.
Но ако котелът или бойлерът са пригодени да работят със Солар, системата ще работи ПО ЕФЕКТИВНО, защото
ще използва и водата в буфера при T* под 35 *С т.е. ще работи с подгряване.




Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #230 -: Февруари 17, 2016, 02:13:52 pm »
ELPUNTO, позволи ми един съвет!

Сложи си диференциален терморегулатор. Цените са повече от поносими. Например аз ползвам диференциални терморегулатори за  около 30 лв, който могат да работят и на 12 волта прав ток и на 220 променлив.
С 2 датчика са и използвам всеки слънчев лъч. Не съм съгласен с теб, че при 2 градуса разлика няма топлообмен ( мога да го регулирам от 2 до 20 ) и знам, че при 2 градуса разлика в ден с променлива облачност се акумулира доста енергия.

Един такъв терморегулатор при мен е за 6 бр колектори и 1 помпа.

На снимката диференциалният терморегулатор е включен и показва 58 градуса
по средата е обикновен за 10 лв с един датчик, а от другара страна още един не свързан за нови соларни полета.
Успехи!

Неактивен gvg

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 136
  • Пол: Мъж
  • Скайп: gogopopo5
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #231 -: Февруари 17, 2016, 08:02:26 pm »
Ето ви нещо като диференциален датчик който е лесен за изработка и което е най важно не се разваля така лесно.Купувах два или три готови но при токов удар или гръм лесно дефектираха. С това нещо нямам проблем повече от 10 години.

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #232 -: Февруари 19, 2016, 05:09:52 pm »
Здрасти, ELPUNTO, днеска ми дойде музата и си поиграх малко с Libre Office. Резултатът е в прикачената картинка. Ако има грешки свиркай да ги оправям  :) Покрай рисуването ми се въртяха разни идеи в главата за подобрения в инсталацията. Би могло без особени трудности да се добави още една помпа само за газовия котел плюс два възвратни(еднопосочни) клапана с цел паралелна работа на соларния буфер и котела. Когато температурата на буфера е по-висока от заданието на котела, той не работи. Помпата на буфера сега може да върти до доста по-ниска температура на водата в него, като тя ще се доподгрява от котела с минимум енергия. Това ще повищи и КПД на соларните панели и акумулираната соларна енелгия. Е, малко ще се промени хидравличната схема и ще се добави още едно управление по делта Т на водата от радиаторите за котелната помпа. Не е голямо усложнение мисля, но би трябвало значително да се подобри работата на цялата система. Дотук написаното важи само ако котела няма вградена помпа със собствено управление. Много други неща също могат да се  подобрят, БГВто например, но засега толкова :) Та идеата си е идея, но нещата трябва да се обмислят все пак.  ???
Поздрави !..

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #233 -: Февруари 22, 2016, 09:30:14 pm »
getca ти си направил принципна схема на Солара - картина, която има художествена стойност.  :)
Не знам какъв си по професия, но успешно може да работиш компютърна графика . . .  :) 
Картината си е картина, принц. схема си е схема, имам дребни забележки по схемата :
- "кръгът парно" черпи нагрятата вода направо от буферния съд, не минава през серпентина (писах за това преди)
   оказа се, че така е по - ефективно, помпата работи по малко, печелят се 1 - 2*С заради
   топлинното съпротивление на серпентината, използват се ниските температури в буфера 35 - 36*С.
- газ котелът има своя собствена циркулационна помпа, а  "кръгът парно" своя т.е. имам ДВЕ циркулационни помпи
  поради това котелът и Соларът при мен работят РАЗДЕЛНО, пречат си ако работят едновременно.
- не е нанесен разширителният съд на външния кръг, няма ги елементите на помпената група на "слънчевата помпа",
  но това са дребни пропуски.
 
getca твоята принц. схема отразява схемата на моя Солар.Разбира се това НЕ е единствената възможна схема.
Възможни са други схемни решения, например колегата miro 13 (пост 170) има друга схема, колегата шоп
е направил Солара с подово отопление и т.н.

Няма една обща рецепта за Солари, всеки обект си е сам за себе си.Много е важно да се направи точна монтажна схема,
която да отразява особеностите на конкретния обект.Това ще ти спести време, труд, пари, нерви и т.н.
Тук могат да ти помогнат "соларните маняци"  miro 13, шоп, моя милост и др. които имат опит в изграждане
и експлоатация на Солари.
getca дерзай смело !  :)

   

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #234 -: Февруари 23, 2016, 10:27:14 am »
ELPUNTO, колега...темата е за твоята соларна инсталация, тъй че идеята ми беше да нарисувам нейната хидравлична схема. Ето, сам виждаш, от толкова писаници досега още не са напълно ясни нещата. Беше писал за буфер с три серпентини и проблем с тази за БГВ кръга, сега казваш, че водата от буфера директно се ползва. За помпите също - споменаваш два броя, а се оказва, че са три с тази на газ-котела. Това, че не са показани допълнителните елементи по инсталацията като разширителни съдове, предпазни клапани, обезвъздушители и подобни не е толкова важно. По-важно е да се изясни принципно как точно са свързани при теб нещата, предимставата и недостатъците на конкретната схема. Не става въпрос за някаква рецепта, просто споделения от теб опит при експлоатацията на солара е ценен за хора, решили да градят подобна система. Конкретната схема може да се надгражда, да се ползват други топлоизточници (термопомпа, камина), като се отчетат посочените досега проблеми и недостатъци. Рисуването на схемата ми загуби известно време, но пък с един поглед само чавек схваща идеята. Шоп-а също не обеча схемите  ;D и въпреки камарата снимки и писания в другия форум се налага да се пишат маса букви за изясняване кое-как-защо. Смятам се за човек техничар и мисля досега съм го отразил в коментарите си във форума.
Сега давай пак да конкретизираме нещата при теб, за да коригирам схемата. Помпи - соларен кръг колектори-буфер, кръг отопление и кръг газ-котел. Буфер - серпентина колектори, серпентина отопление и директно БГВ. Ако е така давай одобрение, ако не коригирай  :)
А относно паралелната работа на солара и котела не разбирам защо да си пречат. Ето ти един пример за паралелна работа на буфер и газ-котел в долното видео. Въпреки, че иде реч за захранване на буфера от котел с твърдо гориво, принципът е важен. Еднопосочните вентили позволяват независимата работа на двата топлоизточника - буфер и газ-котел според заданията им.

<a href="https://www.youtube.com/v/pg7CSV5QBO4" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/pg7CSV5QBO4</a>

Поздрави!..
« Последна редакция: Февруари 23, 2016, 10:42:40 am от getca »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #235 -: Февруари 26, 2016, 12:55:03 am »
. . . . . . .
Сега давай пак да конкретизираме нещата при теб, за да коригирам схемата. Помпи - соларен кръг колектори-буфер, кръг отопление и кръг газ-котел. Буфер - серпентина колектори, серпентина отопление и директно БГВ. Ако е така давай одобрение, ако не коригирай  :)
. . . . . . .

getca гледаме твоята схема - картина   :o

- "слънчев кръг"  ОК! Съответсва напълно на моя Солар
- кръг БГВ, ОК! Съответсва напълно на моя Солар
- кръг парно  >:( има корекция. Помпа П2 трябва да се постави между ЕМВ НО и Буфера, така както си я поставил ще препиятства
  помпата на газ котела.Втората корекция е, че водата се черпи направо от Буфера, без серпентина.

. . . . . . . . . . .
А относно паралелната работа на солара и котела не разбирам защо да си пречат. Ето ти един пример за паралелна работа на буфер и газ-котел в долното видео. Въпреки, че иде реч за захранване на буфера от котел с твърдо гориво, принципът е важен. Еднопосочните вентили позволяват независимата работа на двата топлоизточника - буфер и газ-котел според заданията им.


getca ВЕРВАЙ МИ, двете помпи си ПРЕЧАТ ако са включени едновременно.   ;D
Примерът който даваш с руския клип ПОТВЪРЖДАВА МОЯТА ТЕЗА !
Мужикът уверено и ПОГРЕШНО обяснява НЕСКОПОСАНАТА СИ схема  >:(
Пример : двата трипътни клапана в руската схема са НАПЪЛНО ИЗЛИШНИ !!!
Ако вместо котелът на въглища в руската схема се поставят топлинни колектори, се получава 1 : 1 схемата на
моя Солар т.е. "слънчевия кръг".Моят Солар работи вече 6 години БЕЗ трипътен вентил.

Мога да посоча конкретно поредицата от погрешни съждения на "набедения специалист" от руската фирмата "ТЕРМОСТАР", но
защо . . .  ???






Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #236 -: Март 01, 2016, 01:33:51 pm »
ELPUNTO, що се сърдиш бе човек. Споко, нали идеята е да оправим схемата на ТВОЯТА инсталация. Исках само да изясним нещата, а ти се нервиш. Не съм виновен, че не си споменал помпата на котела и че черпиш директно водата от буфера. Нищо де, важното е че нещата си дойдоха на мястото все пак.  :) Прикачвам коригираната опростена хидравлична схема и файла в Open формат, сорса тъй да се каже. Можеш да си го коригираш както ти е угодно.  :)
Сега да кажа и за руския клип. Не знам защо обявяваш показаната схема за НЕСКОПОСАНА, трипътните вентили за излишни и т.н. Трипътния вентил между котела и буфера е задължителен за да се поддържа нормалния му температурен режим, което гарантира липсата на конденз и дълъг живот на водната риза. Отделно с вентила си вървят в комплект и разни защити. Вторият вентил между буфера и радиаторите поддържа постоянна температура на водата подавана към тях, което пък гарантира тяхната оптимална работа. Е, може и без него, вярно. Схемата наистина много наподобява твоята, именно затова исках да видиш клипа. Според мен човекът обяснява доста добре нещата, но след като не ти харесва, здраве да има.  :)
Относно помпите, дето си пречат как да ти вярвам, като не казваш в какво се изразява туй пречене. Във форума Направи Сам има писания за подобни режими на помпи и хората не споменават за подобни проблеми. Ако внесеш малко яснота по въпроса няма да е зле.
Накрая да се извиня за отнетото време, исках просто темата да е полезна, щото напоследък форумът яко запада (мое мнение, де). Понеже виждам, че се дразниш, спирам дотук с писането и рисуването. Желая безавариина експлоатация на солара!..

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #237 -: Март 05, 2016, 06:04:17 pm »
Посрещнахме Баба Марта, изпратихме м. февруари.
Месец февруари 2016 г. не бе зимен месец.Необичайно високи дневни и нощни температури,
голям брой слънчеви дни : 10 слънчеви и 5 полуслънчеви дни.  :)
М. февруари по скоро приличаше на пролетен месец, например април.

Слънчевото парно и ДЕЦ осигуряваха топлина и ел. енергия на домакинството FREE  5 денонощия   ;D
Разходът на газ през февруари бе 136 куб. м. ( през януари 254 куб.м.), това е НАЙ - НИСКИЯТ февруарски разход
на газ от 2004 г. до сега.  :)




Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #238 -: Май 19, 2016, 02:08:27 am »
Вече сме във втората половина на м. май, но отоплителният сезон за домакинството
продължава.Дъжда, високата влажност и ниските нощни температури са причина да пускам
Слънчевото парно или газ парното всяка вечер.   :(

През април Соларът произведе над 350 кВт/часа топлинна енергия.Енергията изцяло бе използвана
за ОТОПЛИНИЕ на къщата.Слънчевото парно топлеше жилището 20 дни, а газ парното 10 дни.
Разходът на газ през април . . . . . . 38 куб. м.
Разход газ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 28, 80 лв.

Без Соларът, разходът на газ щеше да бъде към 90 куб. м., а парите над 60 лв.
Слънчевото парно осигуряваше топлинния комфорт екологично и FREE  :)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #239 -: Май 19, 2016, 01:58:59 pm »
ELPUNTO, май си се поразглезил малко с фрий енергията ;D

Аз отоплителен уред не съм включвал втори месец вече! Това не значи, че стоя на студено, просто времето сега е такова, че вътре в стаите си е нормална температура...