Автор Тема: СЛЪНЧЕВО ПАРНО  (Прочетена 380291 пъти)

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192

Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #211 -: Януари 23, 2016, 07:31:38 pm »
+1  за неръждаемото гофре. Аз ползвам такова Ф16, запасих на добра цена над километър:-)
С нея си правя самоделните U вакумни колектори.
Издържа до 16 бара. Има и ф18 и ф20
Не ти трябва водопроводчик и да си късаш нервите с майстор. Инструмента струва 160-170 лв и сам си запресоваш фитингите. Елементарно е.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #212 -: Януари 23, 2016, 11:49:14 pm »
Благодаря на всички за гофрираните тръби от неръждавейка.
Не съм работил с такива тръби.Накрайниците трябва да са запресовани добре, както и да се
поставят подходящи уплътнения.Иначе ще има теч, загуба на течност, ниско налягане във
външния кръг, въздух и т.н. . . . :(

Връзките трябва да са надеждни при промяна на наклона, предполагам че поне веднъж месечно ще се променя
наклона.Не бива след всяка корекция да се долива течност или да се обезвъздушава системата.
« Последна редакция: Януари 25, 2016, 07:27:53 pm от atos »

Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #213 -: Януари 24, 2016, 08:48:51 am »
Връзките са херметични. Към комплекта холендрови гайки (по спомен един фитинг за тръба ф16 струваше левче) си има всички: гайка, зегерка и клингеритова гарнитура.

Съветвам всички, който сами си запресоват накрайниците да запресоват не по един, а по два прешлена от гофрето. По-здраво става.

Единствено ако по тези тръбопроводи минава метан или пропан бутан е препоръчително фитингите да се заваряват.

За вода и пропилен гликол запресоването е предостатъчно. Имам стотици запресовки и нито един теч.

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #214 -: Януари 24, 2016, 01:05:58 pm »
Добре де..Не може ли това гофре да се навие в един херметически затворен аквариум на който да е изтеглен въздуха с вакум помпа ?Това няма ли да е идеалния ,евтин солар?

Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #215 -: Януари 24, 2016, 01:22:39 pm »
 ;D
ше получите идеалната имплозия, вместо евтин и идеален солар.

Според мен китайците са го измислили, по-евтино от техните елементи няма

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #216 -: Януари 24, 2016, 02:54:21 pm »
Естествено ще трябва да има бленди-подпори ,като това по никакъв начин няма да възпрепятства работата на солара. важно е единствено гофрето да не се опира в стените а да е в вакум.даже за по евтино може да се направи с бирени кутийки като това ще улесни циркулацията на въздух .една турбина и готово...
« Последна редакция: Януари 24, 2016, 05:06:59 pm от Vector »

Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #217 -: Януари 25, 2016, 06:55:19 pm »
Vector, ще се радвам да опитате и да споделите резултатите с фотоотчет:-)

Когато долара бе под 1.45лв и една  тръба ф58х1800мм бе 5$ се запасих с достатъчно количество тръби. При мен  на дневен ред  не бе да свалям допълнително разходите, а да се възползвам да направя за един  месец максимално количество колекторно площ. Успях да направя за месец няколко колектора с над 110 бр тръби. Тази година се надявам  на  повече!

Не забравяйте, че не всичко е вакум и тръби. Трябва да има и абсорбер, а китайките по 5$ са със селективно покритие.
Успехи и не забравяйте да споделите успехите  си.

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #218 -: Януари 26, 2016, 12:22:32 pm »
шоп, привет, как ти се вижда цена от 480лв за 10-тръбен колектор U-pipe с площ около 1м2? Правят ги в БГ, едно село до морето. U-pipe-а е от 8мм медни тръби, а колекторните са пак мед Ф22мм. Чувал ли си за някой да ползва техните колектори и евентуално мнение? Ако връзките на тръбите са направени добре, това би било доста добро решение за една домашна система от няколко панела, акумулираща енергията в голям буферен съд. Е, ще ми се и на мен да сътворя панел като твоя с неръждаемите U-pipe, но трябва време, а при сегашните цени на тръбите и неръждаемото гофре не знам дали си струва усилията. Вярно има варианти за внос и по-тънки цени, но всичко пак опира до губене на време и нерви.


Туй чудо ще има доста ефективен топлообмен, особено в затворена система под налягане. Тоя панел го дават да грее 100л бойлер, докато плосък 2м2 - за 100-150л. Фирмата има реализирана инсталация от 15 панела, като са измерили мощност при топлообменника 7.5кВт. Тия дни чета доста и ми се въртят в главата проекти за нискотемпературно отопление на къща с няколко подобни панела и термопомпа въздух-вода, тъпчещи енергията в буфер 1м3, примерно. Нещо като подобрен вариант на системата на ELPUNTO. Подобрения с насока по-висока ефективност на цялата система, която би могла да се получи от вакуумните колектори, термопомпата с COP~3 и възможност за утилизация на изхвърляната топлина в режим охлаждане. По-голям обем на буфера ще съхрани повече слънчева енергия, като се появява възможност за използване на по-голяма част от нея посредством термопомпата и допълнителен топлообменник. Уу, размечтах се, затова спирам  :)
Поздрави!..

Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #219 -: Януари 27, 2016, 11:09:26 am »
Знам я фирмата, познавам ги колекторите. За мен U тръбата е най-добрата технология.

Имах идеята да правя U тръби с мед и закупих няколко топчета медна тръба на руло ф8х0,5, но след като ми изпадна гофрето минах на него, че  е по-лесно за работа.

В посочените колектори, не ми харесва, че рамката е от черен метал. Аз лично предпочитам на покрива да качвам само алумин и неръждавейка. Не ми харесват и  дизайна на  кутиията на колектора. С тези самонарезни винтове е много грозно и рано или късно според мен водата ще проникне в изолацията. П образна кутия затапена отдолу според мен ше предпазва по-добре колектора.

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #220 -: Февруари 13, 2016, 02:47:51 pm »
Здрасти, шоп, прав си за грозната кутия и вероятността от ръжда, отделно колко качествено са направени връзките на тръбите. Лятото може да мина натам и да ги погледна какво творят юнаците  :)
ELPUNTO, привет!.. Да те питам нещо важно - правил ли си досега профилактика на отоплителната система и как стои въпроса с разни гадории извътре от сорта на ръжда, котлен камък, утайки и подобни. Също и за соларния кръг, че чета за разни ужасии с тия пропилен-гликоли или каквото е там. Буферния ти съд има ли някаква защита като вид покритие или друго? Туй нещо корозията  е гадна работа и май няма спасение на прилична цена.
А, шоп-е, абе мернах едни снимки на твои пластмасови буфери, та се чудя вършат ли работа. Разбрах, че си вързал проточно серпентините вътре за вадене на топлината, но не разбрах как ги топлиш от соларите. Няма ли да се завъдят гадинки в тез отворени бидони, а ;D Аз също съм мислил нещо подобно, но ме притеснява какво става при повишаване на температурата лятото да речем. Иначе готовите буфери са цифра и то джилезни без покритие, което хич не ми се нрави.
Поздрави!..

Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #221 -: Февруари 13, 2016, 05:21:45 pm »
Вършат работа пласмасовите буфери разбира се. Те са просто един акумулатор. Кръгът към солара и към бойлера са си на отделни серпентини. Дали има бацили или не не ме интересува-не се къпя с тази вода и не я пия нали?:-)

1000 лв за буфер не бих дал никога, с тези пари ще си купя да кажем 100 вакумни тръби и ще увелича добива:-)

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #222 -: Февруари 13, 2016, 09:17:42 pm »
Добре де, то убаво ше увеличиш добива, ама де ше го складираш тоя добив, ако не го ползваш на момента. Нали туй питам какво правим като се повиши темепературата в буфера от пластамаса. Явно решението е гооолема цистерна, зарината в земята, но как ше се вкарват серпентини вътре не знам. Не ми се мисли и как се изолира едно таквоз чудо 4-5 кубика примерно. Явно някакъв компромис е нужен - мислил съм за модулен буфер от N бр. по-малки, но се явяват други проблеми тогаз.
А за гадинките не си прав, щото като се разлигави водата става кофти, лепят се по серпентини и секви повърхности, като намаляват топлопреноса. Може би трябват химии някакви да ги изтребят, подобно но тия за басейни. Може би разреден антифриз, знам ли  ??? Друг въпрос - какво въртиш през соларите да не мръзне зимата, че чета вървят спорове между гликоли някакви и антифриз?..

Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #223 -: Февруари 13, 2016, 11:00:11 pm »
В соларите се върти антифриз до -30
Сините бидони от по 220-240 литра си ги загрявам редовно до към 70 градуса-проблеми няма. С нарастването на температурите и загубите растат и ако всичко е  прилично сметнато системата влиза в баланс.
Жената и децата искат басейн-така че летните добиви не ме притесняват...изобщо с много мислене не става, а трябва действие ;)

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #224 -: Февруари 13, 2016, 11:18:35 pm »
. . . . . . . .
ELPUNTO, привет!.. Да те питам нещо важно - правил ли си досега профилактика на отоплителната система и как стои въпроса с разни гадории извътре от сорта на ръжда, котлен камък, утайки и подобни. Също и за соларния кръг, че чета за разни ужасии с тия пропилен-гликоли или каквото е там. Буферния ти съд има ли някаква защита като вид покритие или друго? Туй нещо корозията  е гадна работа и май няма спасение на прилична цена.
. . . . . . . .

getca като всяка система и тази се нуждае от поддръжка.Каква ?
ПЪРВО : колекторите се нуждаят от почистване на прахта поне веднъж в месец.Ако са в прашна, градска среда, може и по често.

ВТОРО : външният "слънчев кръг" т.е. колектори, тръби, серпентина и помпа използва студоустойчива течност.Първо използвах
етилен - гликол, после антифриз, сега има някаква мешавица от различни студоустойчиви течности, което не е беда.Важното е
да НЕ ЗАМРЪЗВАТ поне при -25*С.Аз се презастраховам и имам течност която издържа до - 30* С.
Тази течност НЕ е агресивна и не разяжда компонентите на "слънчевия кръг".

ТРЕТО : "слънчевият кръг" работи под налягане макс. 3 бара.Може би поради теч, или от изпарение или Бог знае защо налягането пада
под 1 бар за около 1 - 1,5 година.Тогава доливам 3 - 4 литра студоустойчива течност и вдигам налягането да 3 бара.Според някои техници
налягането може да се вдигне да 4 - 5 бара, но аз не смея да го повиша над 3,5.

ЧЕТВЪРТО : кръгът "парно" т.е. буферен съд, тръби, радиатори и помпа работи с ЧЕШМЯНА ВОДА.Буферът ми е от черна ламарина 3 мм.
която има някакво символично покритие.Буферът е уязвим от корозия но се надявам 3 мм. ламарина да издържи поне 10 - 15 години.
Относно гадините които се въдят в буфера, не съм правил нищо, PyroVeso дава прост и ефикасен начин за борба с тях.

ПЕТО : кръгът "Битова Гореща Вода" (БГВ) т.е. серпентина, филтър, водопровод и кранове е най - прост, но ми създава най - големи
ядове  >:(  Причината е, че "специалистът" който наех за изпълнител ми достави буфер със серпентини от черни тръби, БЕЗ покритие  >:(
Тогава аз имах "0" познания за Солара и не подозирах какво ще ми навлече серпентина от черна ламарина . . . разбрах това шест месеца
по късно през май 2010 г.  . . . когато от чешмата потече черна гнусна вряла вода.Поставих филтър за гореща вода, който спираше чернилката
но се задръстваше след 1 месец, защото бе от конци.Цената му е над 10 лв. ако давам всеки летен месец по 10 лв. за филтър се губи смисъла
от Солара през лятото.Поставих мрежов филтър, който може да се мие.Мрежата донякъде улавя чернилката, но не всичката.Сега през лятото
когато използвам Солара за БГВ от чешмата потича първо "черната" вода, после "златната" вода и накрая "бялата" вода за ужас на моята
"нежна половинка"  :(  Въпреки това, да се къпе човек със "слънчева вода" е много по приятно отколкото вода нагрята от газ или ток.
Това мога да кажа съвсем уверено и то се потвърждава от всеки, който е използвал Солар за БГВ.

getca вероятно пропускам нещо по тема "поддръжка".Соларът е сложна система, въпреки че на пръв поглед изглежда проста . . .
Затова започнах темата за Слънчевото парно, за да не се повтарят моите грешки от хората които искат да използват Солари.
Затова призовавам колегите които имат Солари да споделят своя опит и бъдещите системи да бъдат по ефективни и надежни.