Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Ветро генератори

Хоризонтално-осеви вятърни турбини

<< < (2/16) > >>

valex:
GTV
Темата е наистина много широка. Какви турбини имаш в предвид: като се почне каква е мощността 500W или 500000W разликата е огромна, освен тези турбини с хоризонтална ос има още поне 2 вида, каква е турбината зависи и от скоростта на вятъра, който имаш. За какви цели ще се ползва вятърната енергия. Зависи и от мястото на поставяне и още други "подробности". Не знам точно какви коментари очакваш, но ако конкретизираш нещо поне акъл можем да дадем :)

Seeker:
@ GTV
Ти изпитваш ли ме по въпроса за ХОВТ? Нещо като асистент  в ТУ ли си, с професионално изкривяване? Или просто пускаш фишеци ?
С два-три копирани линка от мрежата, висене по различни форуми и стана голям специалист по аеродинамика, електромагнитни преобразувания и силова електроника; даже почна да раздаваш оценки на хора, на които дори не си прочел постовете. Много добре.....

 
@Valex
Сещам се за нещо подобно, но мисля че беше за крилата на бухала - има малки триъгълни перца по изходящия ръб на крилата, които разпадат вихровия шнур на много, по-малки вихри. Така полета става практически безшумен и мишока няма шансове.  Но в случая с ХОВТ имаме и радиално изтичане на повърхностния слой от центробежната сила - от него се получава голяма част от звуковите и  инфразвуковите колебания.

valex:
Seeker
Не съм специалист по витла, но си мисля най-големия шум не е ли от високата периферна скорост по върховата част на перките? Доколкото знам по периферията линейната скорост може да се приближи до свръхзвуковата.

Seeker:
В зависимост от линейната скорост на краищата на лопатите, отношението на компонентите  формиращи звуковите ефекти са различни. Ако периферията достигне 0,9Мах  тогава се получава ударна вълна и звукът става убийствен. При по-ниски скорости, звук се получава от периферното изтичане и вихрите от ъгъла на атака на профила. Спектъра и силата на шума за виси от периферната скорост,ъгъла на атака и дебелината на профила, грапавостта на покритието, наличието на остри ръбове по заканцовката и много други фактори. Погледнато спектрално, най-трудно се спират шумовете от звуковата и инфразвуковата част. Ултразвукът затихва много бързо.  Части от сгради могат да резонират с инфразвуците и така да усилват неприятните въздействия.

fade:

--- Цитат на: Seeker в Юни 28, 2013, 08:07:43 am --- Сещам се за нещо подобно, но мисля че беше за крилата на бухала - има малки триъгълни перца по изходящия ръб на крилата, които разпадат вихровия шнур на много, по-малки вихри. Така полета става практически безшумен и мишока няма шансове.  Но в случая с ХОВТ имаме и радиално изтичане на повърхностния слой от центробежната сила - от него се получава голяма част от звуковите и  инфразвуковите колебания.

--- Край на цитат ---
Ами то затова са сложили Winglet-и на перките до колкото видях на бързо във филмчето. На перките на съвременните хеликоптери пък правят саблевиден връх пак с тази цел да намалят шума, а това съответно се отразява положително и на подемната сила. Мисля, че Тончев правеше некви такива опити и демонстрации с подобни Winglet-и ... естествено беше го представил като свое откритие, че и патент беше пуснал даже. :)
Според мен точно заради тези си недостатъци които споменавате, хоризонтално осовите перки не са много подходящи за градска среда, за разлика от вертикално осовите, при които тоя проблем с шума не съществува.
Обаче с ей това ваше становище, нещо не съм много съгласен:  ::)

--- Цитат на: Seeker в Юни 27, 2013, 05:01:41 pm ---Нелеката задача се решава лесно, като се ползват многополюсни променливотокови генератори, на които се регулира възбудителния ток.
...

--- Край на цитат ---
Особено за малки мощности и слаби ветрове... то не стига че, енергията малко, ами и ще взимаме част от нея за да, правим възбуждане. Да не говорим за когинга и прогресивното му нарастване с увеличаването на силата/напрегнатостта на магнитното поле. Ако не ме лъже паметта до към 10% от ефективността на един генератор отиват за загуби в когинг, и в желязото. Сега може и аз да съм пристрастен към магнитите, обаче според мен Сименс не са пристрастни...
Siemens Launches Permanent Magnet-Based Gearless Wind Turbine
Щом произвеждат генератори за големи турбини с постоянни магнити, значи не е чак толкова голяма панацея железният генератор с управляемо възбуждане. Да не говорим за допълнителните разходи за управляваща система и повишеният риск от откази следователно и загуба на контрол над ветровия двигател в следствие на добавянето на още една система. Изобщо когато става дума за комерсиално приложение, се цеди всяка стотинка и се правят хиляди анализи преди да се пусне нещо на пазара и това ви го казвам не като красива фраза ами от опит в бранша в последните няколко години ;)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия