Алтернативни енергоизточници > Testatika, електростатични генератори

Експеримент с кондензатори

<< < (2/9) > >>

Радико:
На теория 11 човека могат да спят в 10 стай всеки сам в стая.
За справка и подробности:
Мартин Гарднер Забавна математика том 1. Викат му още математическа заблуда, е тука си е чиста измама. Пак ти казвам, ако не беше измама вече да има такива устройства с мегавати мощност. Всъщност много хора се изхитриха и отвориха магазинчета за мечти. понякога плаща друг за да ги получиш ти мечтите но това са подробности, важното е, че алъшвериша върви и този който плаща печели не хилядократно а знам ли го как се казва числото. Пък ти си мечтай и си плащай тока и бензина, а иначе мечтите били безплатни  ;D
всъщност чуждите мечти са много доходоносни.       

Ksurnev:
Правих, мерих, правих, мерих и не можах да получа пълното напрежение на третия кондензатор.
Получавам половината.
С електролитни кондензатори не става, имат големи загуби.
С ниско напрежение става с танталови кондензатори, а за сухи кондензатори трябва високо напрежение.
Трябва и волтметър с голямо съпротивление на волт, над 20Мо на в.
И при двата случая не мога да измеря повече от половината напрежение на третия кондензатор минус напрежението върху диода в права посока.

mi68:
Здравейте,
От изложеното трябва да се съблюдава начало и край на трансформатора. Друго - ферита може се насища от постоянния ток, следва да има въздушна междина в магнитната верига.
Тук се говори за електростатична индукция. С тази индукция има неясни въпроси (капацитивна връзка). Според Максуел имаме затворено, вихрово (индукционно) електрично поле. Опити в  моите учебници липсват за тази индукция. За това ще си ги направя сам, за удоволствие.
Говори се за закон за запазване на заряда. Един кондензатор като се разреди заряда изчезва ли ? Това ме навежда на мисъл да видя с бобина мога ли да предизвикам електростатична индукция. Това е видоизменен опит с полувълнов резонатор (дипол).

vsl:
Здравейте,

MI68, с нетърпение чакам експериментите ти. Ще те помоля да публикуваш резултатите и размишленията ти по въпроса. Темата за електростатичната индукция е доста неразвита. Затова бих се радвал ако задълбаем малко в този раздел. Нека сме наясно, че това, което в днешни дни наричаме трансформатор на Тесла е електромагнитен трансформатор на Sir Oliver Lodge. Тесловият траф работи с електростатична индукция.

hyparh:

--- Цитат на: mi68 в Юни 02, 2013, 06:56:07 pm ---Това ме навежда на мисъл да видя с бобина мога ли да предизвикам електростатична индукция.
--- Край на цитат ---

Привет, mi68
Преди няколко дни проведох някои експерименти, в които няма да задълбавам, само ще споделя получения неочакван електростатичен ефект с бобина - намотах няколко навивки емайлиран меден проводник върху парче PVC тръба и й подадох слабо променливо напрежение. В тръбата поставих няколко парчета различен материал (пластмаса, стиропор, метал) за експеримента и ги "облъчих" с тесловия ми трансформатор на половин мощност (към стотина kV потенциално напрежение) с целта да придаде на предметите голям електрически потенциал. Е, нищо интересно не се получи, но накрая, когато разглабях установката, ми направи впечатление как като си доближа ръката към намотката на PVC тръбата излизат малки искрички направо през емайла и така на няколко пъти докато намотката не се разреди. Развързах я от захранващия траф и отново пуснах Тесла-та - след изключването и пак се наблюдаваха малките искрички от бобината (при доближаване с ръка). Искрите бяха точно такива все едно някой си съблича синтетична дреха и се получава статично електричество.
Аз си го обяснявам така - тесловия траф е наелектризирал PVC тръбата, заряда изцяло се е задържал в нея (понеже заряда се задържа в диелектрика), а намотката върху нея е подействала като плоча на кондензатор и при докосване постепенно се разрежда. Получи се сякаш кондензатор само с една "плоча", до момента не бях наблюдавал такъв ефект.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия