Справочници, схемотехника, теория > Практически опит

Изработка на зъбни колела

<< < (8/9) > >>

Радико:
Абсолютно идентичен е със предавката на волана спокойно можеш да им размениш местата. А и някой даже може би всички имат един планетарен редуктор като при стартерите. Мисля, че това би било перфектно решение за теб. Че и за една моя разработка тук за един приятел. Благодаря за идеята. Много ми помогна с нея.

EDM electronics:
Радико, нещо не те разбрах, бъди по-ясен. Кое е абсолютно идентично и какви места да разменя? Планетарен редуктор не ми трябва, казах червячен. В стартерите има планетарен, но предавателното им число е много малко - 4 пъти. Червячния има редукция около 70 пъти, колкото е броят на зъбите на колелото.

Радико:
Самата рейка на кормилото се явява нещо като червячен редуктор.  Над него обаче в корпуса на електродвителя има допълнителен планетарен редуктор. Преди малко обаче погледнах не при всички е така. Тука ми попаднаха в полезрението едни рена едни тойоти при ко попито електродвигателя задвижва реиката през червячен редуктор. Примерно Тойота Ярис.

EDM electronics:
Нормално е двигателя да има планетарен редуктор, за да намали оборотите и увеличи въртящия момент. Аз също ще ползвам такъв двигател-редуктор, но готов. Въпросът е, че трябва да въртя големия двигател ротационно на + - 120 гр. Рейка не ми върши работа, а кръгло зъбно колело за червяк.

Радико:
Мисля, че при теб би се получило добре със една шпилова лебедка задвижвана от двигателчето и двата края на въжето вързани за мотора на лодката и да го завъртат наляво надясно. Или пък да монтираш дсигателчето на рамата на големия мотор а двата края на въжето да са прикрепени към двата борда.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия