Форум > Препратки, сайтове, източници
Манипулиране на реалността
lz1jer:
juliang, това, което обясняваш се казва спонтанно излъчване (емисия), тогава не е задължително електронът да се върне в основно състояние и излъченият фотон има енергия съответстваща на енергията на прехода. Обаче има едно нещо наречено принудено излъчване (емисия), това е когато удариш електрона с фотон, чиято енергия е равна на енергията между възбудено и основно състояние и направо се излъчва нов фотон със същата честота, енергия, фаза и посока. Иначе казано, роденият фотон е неотличим от породилият го.
Радико:
Я чакай и на вас да ви разваля лакардията щот всичко това звучи също като, че е вярно, ноо като вземат да се уплитат заплитат пияните фотони какво се случва? Боза братче боза. Я потърсете някакво по рационално обяснение.
Аtos:
lz1jer, juliang, разбирам ви обясненията, ясно е, че това са съществуващи процеси, първият лазер (по мои спомени) е бил създаден чрез рубинен кристал.
Но тук ви говоря за друго - мощен, вече създаден по един или друг начин лазерен лъч, способен да разтопи скала минава през...тънка пластинка стъкло?
Наистина ли тази тънка пластинка има материйния енергиен потенциал да откликне на тези процеси, пресъздавайки точния лазерен лъч, без самата тя да "пострада"? Невероятно звучи?
Разбирате ли това, което ви казва и Радико? Ако гледате през стъкления прозорец (и всичко казано от вас е валидно за всеки фотон и всяко стъкло) и виждате реална картина на образите отвън, това означава, че простото стъкло не е прозрачно, а е един вид като камерата на телефона - отпред снима, отзад - пресъздава образа?
Т.е. парче стъкло се явява по-сложна технология от най-съвременната камера!
Абсурдно!
А предвиждането за точният ъгъл на пречупване би било невъзможно:
Всеки знае, че ъгълът на пречупване е еднакъв на вход и изход, когато повърхностите на стъклото са успоредни!
Това се ползва в оптиката. Еднакъв е и при отражение!
Разлагане става, само когато тези повърхности не са успоредни - триъгълна призма, например.
Но...ако процесите, които описвате са валидни при всяко преминаване през стъкло, би следвало, гледайки през прозореца да виждате различните цветове най-малко размазани след изхода им от стъклото, поради различната им честота и енергийност, тези процеси биха дали разлика в "синтезирането" на изходящите фотони.
Аааа, Хипарх, сега се сетих, като ти препрочитах поста - по повод резонаторните огледала...пак опираме до въпроса за огледалото! То отразява ли или пресъздава?
juliang:
--- Цитат на: atos в Декември 17, 2018, 11:09:18 pm ---Разбирате ли това, което ви казва и Радико? Ако гледате през стъкления прозорец (и всичко казано от вас е валидно за всеки фотон и всяко стъкло) и виждате реална картина на образите отвън, това означава, че простото стъкло не е прозрачно, а е един вид като камерата на телефона - отпред снима, отзад - пресъздава образа?
Т.е. парче стъкло се явява по-сложна технология от най-съвременната камера!
Абсурдно!
--- Край на цитат ---
Специално за стъклото: То пропуска светлината, фотоните с енергия във видимия спектър не намират в него електрони на подходящи енергийни орбити за да взаимодействат с тях. Но има стъкла (тези на качествените слънчеви очила) които проускат видимата светлина, но спират ултравиолетовата която е съвсем близка по честота (и енергия). Има нискоемисионно стъкло, което пропуска видимата светлина, но задържа инфрачервената радиация. Има стъкла задържащи радиация в ядрените реактори или в рентгеновите апарати. По дяволите ... едно елемнтарно цветно стъкло пропуска (или спира) само определен спектър на видимата светлина. И това не е rocket science... Да, звучи изключително сложно като теория, но цветни стъкла са правили още преди Христа...
Малко по-подробни обяснения можете да прочетете тук: https://physics.stackexchange.com/questions/7437/why-is-glass-transparent
Това го обяснявах и малко по-нагоре:
--- Цитат на: juliang в Декември 16, 2018, 06:04:08 am ---Естествено че фотона не може да спре. Единствения начин да спре е да се погълне от някой атом. Но за да се погълне, електрона на този атом трябва да се качи на по-висока (по-енергийна) орбита. А не всички електронни орбити са с еднаква "енергийност". По-точно каано "не всички разлики между две орбити изискват еднакво количество енергия".
И с'я какво се случва когато един фотон с ниска енергия срещне материал на който електроните обикалят на такива орбити, че преминаването на следващите изисква повече енергия отколкото носи фотона? Фотона не може да спре, но няма сила и да качи електрон на висока орбита. Демек ... атома не проявява интерес към тоя фотон. Не ще да взаимодейства с него. И фотона обиден го подминава.
--- Край на цитат ---
но както ти обичаш да казваш "няма кой да чете..."
Отново да повторя - не можеш да взмеш само половината енергия на фотона, или само някакъв процент. Фотона се движи със скоростта на светлината и не може да спре или да намали. Или се поглъща изцяло, или подминава. Единствения начин е фотона да се погълне изцяло и да се излъчи нов фотон с по-ниска енергия, като при това електрона остане (за кратко или по-дълго) във по-високо енергийно състояние.
Поглъщането и излъчването на фотон е по-често срещано при отражение на светлината от някакъв материал. Едно огледало примерно дава илюзията че просто изменя посоката на фотоните блъскащи се в него, но това изобщо не е така. Фотоните се поглъщат и се излъчват нови.
Аtos:
--- Цитат на: juliang в Декември 18, 2018, 12:22:42 am ---Специално за стъклото: То пропуска светлината, фотоните с енергия във видимия спектър не намират в него електрони на подходящи енергийни орбити за да взаимодействат с тях.
--- Край на цитат ---
--- Цитат на: juliang в Декември 18, 2018, 12:22:42 am --- А ако трябва да сме още по-точни... фотона който е преминал не е същия този фотон който е влезнал в тялото... дори и то да е прозрачно... :)
--- Край на цитат ---
А сега де?
Фурнаджийската лопата...ряпа да яде :D
--- Цитат на: juliang в Декември 18, 2018, 12:22:42 am ---Поглъщането и излъчването на фотон е по-често срещано при отражение на светлината от някакъв материал. Едно огледало примерно дава илюзията че просто изменя посоката на фотоните блъскащи се в него, но това изобщо не е така. Фотоните се поглъщат и се излъчват нови.
--- Край на цитат ---
Значи...щом не се излъчват същите, се синтезират нови на място. Знаем, че почти всяка материя при поглъщане на достатъчно топлинна енергия, започва да излъчва фотони (да свети). От това следва, че атомите имат почти неизчерпаем запас от фотони, даже дали не са и направо съставени от тях или както е казал Тесла - всичко е светлина!
Остава да ме убедиш в начина, по който се запазва информацията (матрицата), подреждаща тези изходящи фотони по същия начин, по който са влезли входящите...иначе в огледалото можеш да се видиш като...вълк, примерно :D
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия