Автор Тема: Двигател-генераторна група с магнитно зацепване  (Прочетена 47470 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 539
  • Z - Оркестър Вагнер
Колега Иван Димов, първоначално мислех да ползвам МЮ-пластина, но при първоначалните опити  се оказа ненужно, тъй като и обикновена черна ламарина върши същата работа, да разсея магнитното поле на два едноименни магнита. Особеното е, че размера или по-точно площта на тази пластина е пропорционална на силата на магнитите и разстоянието между тях. Т.е., за да се направи е необходимо опитно да се нагоди. Скоро ще се занимая с това, и стане ли, със сигурност е възможен магнитния двигател само с въртящ ротор.

Но търся и други начини за екраниране - управляеми. Примерно бобина, електрическо поле, плазма или нещо друго. Ако някой има идеи, тук е мястото да каже.... :D

« Последна редакция: Май 18, 2013, 01:35:32 pm от EDM electronics »

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
   Искам да направя малка забележка на някои колеги. И аз съм учил в МЕИ, но това не ме прави по-умен от другите. Няма нужда да се парадира кой колко суха информация е преработил в образователната ни система.

Забележката Ви не се приема колега! Ако сте учил в МЕИ по добре си отворете добрите стари хартиени учебници и си припомнете някой основни неща, щом искате да се занимавате с машини. Тук не става дума за парадиране, а за фундамент който всеки уважаващ професията инженер трябва да притежава.

Тук говорим за творчество и трябва да си ценим времето.

Човек който си цени времето, трябва наистина да притежава по-горе споменатият фундамент и да го прилага, без да се мотае да открива всеки път топлата вода!
Само при тези условия може да има творчество според мен, в противен случай се разсейва енергия с търсенето и постоянното откриване на вече открити неща!
Лично моето мнение е че ако тази енергия се вкара в творческия процес КПД-то на същият ще се увеличи! Не мислите ли така? ;)

Ако някой е по-силен в дадена област, то друг повече го бива другаде. Нека да търсим положителното за да го намерим най-сетне.

Тук вече съм напълно съгласен с вас, всеки трябва да работи в областа която е най-силен, само така всеки може да намери своето положително НЕЩО!


   На мен силата ми е в механиката, не ми е проблем да превърна Нютоните в килограми. Но не ми харесват усложнените формули за придаване на важност. Какво толкова сложно е да кажеш, че лагерът издържа определено радиално натоварване и има даден живот. Това може да се илюстрира с една графика само. Но явно много хора трябва да "разпъват локуми" за да се прехранват с тях.

Колега, казвате усложнени формули?
Имам простичък въпрос:
Как си представяте графиката за ~10К изделия каквато e примерно номенклатурата на една компания за лагери, всяка от тези графики трябва да отразява:
Тип на натоварване, пулсиращо или знакопроменливо
Честота на натоварване, времена за спиране, околни температури, смазване
Коя гривна се върти (вътрешна или външна),
Съотношение радилано - аксиално натоварване и сигурно има още параметри за които не се сещам в момента.
Е как би изглеждала според вас такава графика?
Не мислите ли, че една простичка функция със съотвените коефициенти която описва физичният процес би била много по-удобна и по-полезна за може би хилядите  условия за приложение на търкалящите лагери?
Незнам защо си мислите че някой си разпъва локуми за да си придава някаква важност. ;)
« Последна редакция: Май 18, 2013, 01:47:30 pm от fade »

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Caduceus, това което описваш като процес е много близко до реалното.
Изработката на магнитите се извършва по методите на праховата металургия - пресоване под високо налягане с приложено магнитно поле в желаната посока за първоначално ориентиране на магнитните домейни. Следва изпичане във вакуум (неодима много интензивно се окислява при температури над 150 гр.). Следва нанасяне на някакъв вид покритие - за предотвратяване на окисляване и самозапалване при загряване. И накрая окончателно намагнитизиране - за целта се използват намагнетизатори със накрайници от материал с най-висока индукция на насищане и се прилагат полета със стойност около 3 пъти над остатъчната индукция. Това няма как да се направи в любителски условия без закупуване на скъпо оборудване.
Иначе си обсолютно прав - технологията на изработка на отделните детайли и обработка на материала, е точно онова камъче, което обръща колата. В интернет пространството можеш да намериш много конструкции включително и чертежите на някои, но никъде няма да намериш нищо за технологията на изработка и обработка.
Успех!

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
   Веднага казвам, че нямам нищо против тесните специалисти, но аз съм широк. С тази моя критика ви правя услуга, защото лагери купуват не само тесни специалисти. И като направих информационно проучване - от 10 сайта едвам един намерих с бърза и точна информация, познайте кой продава повече лагери? Ами който обяснява по-бързо и по-точно и по-лесно за потребителя. Мен не ме интересува технологията в подробности с всичките и` тънкости и детайли - аз знам, че нещата са сложни. Но същественото не е никак сложно - кажи го на две на три набързо, а който иска да се задълбава - да се рови. Освен това точно за лагерите нещата са мно-ого относителни и едва ли чичото от село ще прави сметка колко пъти си е включил помпата за да си полива доматите и ще седне да смята кога да си смени лагерите. А няма да си наеме и инженер за точно тази работа.
   Нищо не пречи, когато се прави реклама на лагери (пък и на други стоки) най-отпред да се даде популярна кратка информация на общодостъпен, а не на тясноспециализиран език. По назад може и да има подробности, но хората търсят лесна и бърза информация, пазарът е пълен с всичко и който се предлага по-разбираемо ще е едни гърди напред. Ако аз продавам лагери ще дам за основна информация графиката, която прилагам с файл. И всеки, който се интересува ще си засече според натоварването колко ще му издържи лагера. Може да се направят графики при различни скорости на въртене и т. н., но информацията ще е по-нагледна. Аз мисля, че производителите разполагат с нужната информация и не е нужно да карат потребителя сам да си смята по специфични за всяка фирма формули. Те и без друго сметките са приблизителни.

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
   Веднага казвам, че нямам нищо против тесните специалисти, но аз съм широк. С тази моя критика ви правя услуга, защото лагери купуват не само тесни специалисти. И като направих информационно проучване - от 10 сайта едвам един намерих с бърза и точна информация, познайте кой продава повече лагери? Ами който обяснява по-бързо и по-точно и по-лесно за потребителя. Мен не ме интересува технологията в подробности с всичките и` тънкости и детайли - аз знам, че нещата са сложни. Но същественото не е никак сложно - кажи го на две на три набързо, а който иска да се задълбава - да се рови. Освен това точно за лагерите нещата са мно-ого относителни и едва ли чичото от село ще прави сметка колко пъти си е включил помпата за да си полива доматите и ще седне да смята кога да си смени лагерите. А няма да си наеме и инженер за точно тази работа.
  ...
Колега в голяма грешка сте, чичото на село няма нищо общо с избора на лагери за помпата му!
Тия лагери са избрани от оня безименен инженер който е конструирал помпата! Чичото на село има вече избран лагер, с който той отива в магазина и купува точно същият!
Ако Вие колега сте решили да правите помпи ще се наложи да знаете как се избират лагери, понеже няма да можете да предпишете на колко часа чичото ще трябва да си приготви едни парички за смяна на лагера. Тия разходи чичото трябва да си ги предвиди като си избира помпата не мислите ли?


Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Иване, отговарям специално на твоя пост №29.
Първата схема НЕ Е ТОЧНО по "моя" принцип. Акт. магнит ТРЯБВА ДА Е върху линията на синусоидата на валовите магнити, КАТО ПРИ НАСТРОЙКИТЕ, според "закъснението" се измества леко след тяхната синусоида.
Ако го поставиш както ти си го нарисувал, използваш САМО ПОЛОВИНАТА от неговото магнитно поле, включително и само половината от един ред на валовите магнити. Това, че го поставяш между два реда валови магнити, не променя крайния резултат. Така, евентуално трябва да използваш много по-мощен акт. магнит, но пък губиш половината от силата на двата крайни реда валови магнити.
Въпрос на личен избор е, но просто споделям какво съм разбрал и намерил аз.
Ако го поставиш, както аз го рисувам - използваш цялото му магнитно поле, и вкл. цялото магнитно поле на валовите магнити.
Това, което ти рисуваш, като твои решения, съм го пробвал и съм му видял недостатъците.

Caduceus, отговарям и на твоя пост №44: Има по-просто решение - нищо да не се прави като дообработка на самите магнити, а да се прецизира самата конструкция. Направил съм го! - вече!

Velektra

  • Гост
Майсторе, да кажа нещо за твоя пост 42.
Не разбрах, за какви затъмнения и замърсения говориш, но нали знаеш от кои трябва най-много да се пазиш - от тия, които те хвалят.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
   Майсторе, вече разбрах - така се "натяга" полето. Аз умувах за начин да се неутрализират осовите сили, т.е. статорният магнит да не изпитва сила, тикаща го в осово направление. Но явно няма начин или аз не се сещам. Пък може и това да не е задължително за успешна работа.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 376
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Хора, да ви го наблегна! Майстора ви го е написал.
 Заиграх се с една готова схема, затова не можах да направя амплитудата на акт. магнит по-висока, респ. по-ниска от ГМТ и ДМТ на валовите магнити.
Тука е заровено кучето!!!
« Последна редакция: Май 19, 2013, 10:32:08 am от Ksurnev »

Strashimir

  • Гост
...
Но търся и други начини за екраниране - управляеми. Примерно бобина, електрическо поле, плазма или нещо друго. Ако някой има идеи, тук е мястото да каже.... :D

Мисля, че има такова решение (което е по средата на управляем екран и неуправляем, но пък и не черпи енергия). В магнитния двигател на Камю ( http://mazeto.net/index.php/topic,3556.msg19076.html#msg19076 ) се ползват алуминиеви пластини като "щит". Идеята е, че като диамагнетик, те не "влияят" върху постоянните магнити - един вид "пропускат" полето през себе си, когато магнитите не се движат един спрямо друг. НО, задвижат ли се магнитите (при относително неподвижна пластина-екран), то макар и да е от диамагнетик, в пластината се генерират вихрови токове от движещите се магнитни полета, КОИТО ОТ СВОЯ страна генерират срещуположно магнитно поле - това е ефекта на Ленц (в нета има много видеа с които се демонстрира това). Управлението на този тип "екраниране" идва от площта, формата и разположението на пластината спрямо магнитите. На прима виста не се сещам как да стане обратната връзка, т.е. в зависимост от обороти или някакъв друг признак да се променя положението на "екрана" в пространството с цел да се влияе на качеството на обратното "ленцово поле" (може с някакъв механичен ексцентрик да се "отдалечава" или "приближава" пластината, или пък подобно на асансьорните спирачки, в зависимост от оборотите на макарата (въртене) да се регулира разстоянието). Може и чрез "полупропускливо управляемо заземяване" да се отнемат част от вихровите токове и така да се регулира "ленцовото поле" (ХА! Какъв термин измислих - "ленцово поле" - дано да няма такъв   ;D ).

Майсторе, и към тебе е тази идея - чисто механична е! - може да пробваш да я приложиш в твоя двигател.
« Последна редакция: Май 19, 2013, 08:43:01 pm от Strashimir »

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Прекалено много разсъждения и догадки,а никой не експериментира ...
« Последна редакция: Май 19, 2013, 09:10:48 pm от Maistora52 »

Strashimir

  • Гост
Прекалено много разсъждения и догадки,а никой не експериментира ...

По-лошия вариант е НИКОЙ да не разсъждава и споделя идеи  :o

Силно се надявам, че имаш време и финансова възможност, както и достъп до инструменти, лаборатория или цех за да правиш безпрепятствени експерименти...
« Последна редакция: Май 19, 2013, 09:11:05 pm от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Вектор май чака наготово... Ние да си трошим пръстите, а той ... Кажи, бре душо, ти лично правиш ли експерименти... ? До къде я докара твойта "машина" дето си купувал скъпи чаркове за нея ... пък то, нищо не излязло!!!
Да не помисли случайно, че като няма снимки от последните 24 часа, че ние седим и си смучем пръстите! ... е, да! - случва се и това, когато потече кръв от някой пръст, смачкан с магнити...
Хващай чарковете, Векторе и дерзай!

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Няма време маисторе .. но имам някой хрумки :)
Интересно е как ротор с N наредени магнити,се развърта в статор с S наредени магнити - клипове бол. http://www.youtube.com/watch?v=GHN-Nr61IDI
http://www.youtube.com/watch?v=1ttm13AyiMs&feature=endscreen&NR=1
Тез дни ми хрумна идея с капилярни тръбички, който вдигат вода ( като в природата -цветенца,храстчета и др. )и развъртат турбина .. мисля и за гравитационен мотор, и още много идеи .Та нещата не са толко сложни -си мисля
Скоро ще се отдам на експерименти ;)
Успех!
« Последна редакция: Май 19, 2013, 10:43:00 pm от Vector »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Здравейте,
Доразвивам  идея за динамично екраниране на постоянно магнитно поле, чрез вихрови токове, с пара или диамагнит. Правят се ламели подобно на феромагнитен трансформатор. Получава се хармоника, която се свива и разтяга механично поставена надлъжно в магнитно поле. С това се управлява вихровия ток, съответно магнитното му действие, параметрично управление.