Справочници, схемотехника, теория > Трансформатори, силова, захранваща и стабилизаторна схемотехника

Синусов инвертор реализиран с PIC16F876

<< < (2/7) > >>

coke2k:
Днес имах удоволствието да ме поканят на барбекю на едната от малките фотоволтаични системки с напълно автономно захранване изградени с панел 60 вата (не фабричен) 2 акумулатора  100 АЧ (2 х 12волта) и синусов инвертор 1000 вата правен по схемата от по горния ми пост. Вече година работи без никакъв проблем без профилактика без дозареждане на батериите без каквато и да е намеса от моя страна. Вижда се, че района е типично извънградски без никакво електричество от енергото и в абсолютна тишина и спокойствие - харесвам такива места, жалко че не мога да се пенсионирам и да се махна от това гадно място наречено ГРАД. Качвам снимки и видео от днес следобед ... Това което се вижда от видеото е работа на инвертора без товар с проби на всяка секунда за наличието на товар и в случай на включване на каквото и да е в мрежата инвертора тръгва , след което отново си влиза в режим стенд бай и си стои.... напълно самостоятелно без по нищо да си личи че тока не е от енергото.  Виждат се също контролера за заряд на акумулаторите , модула за синус сигнала и защитната автоматика както и трафа 1000 ВА ... има и токов трансформатор който следи за наличието на товар в мрежата и стрелкови прибори за измерване на ток и напрежение всичко е събрано в ел табло 300/400/250.
Поздрави

coke2k:
Ето няколко снимки

EDM electronics:
Професионална изработка, браво!

Колега coke2k, мога да ти предложа доста по-добър транзистор от  IRFP064. Видно от изходната му характеристика, при 80 А падът върху транзистора е 1,2 V. Това означава 96 W загуби в топлина.

Аз също съм фен на инверторите, но понижаващите мрежови с мн. високо КПД - над 95%. Погледни този транзистор: AP9970GP-HF - http://www.a-powerusa.com/docs/AP9970GP-3.pdf
Транзисторът се продава в "Комет електроникс": http://store.comet.bg/Search/?keywords=AP9970GP-HF#eyJpcHAiOiIxMCIsImsiOiJBUDk5NzBHUC1IRiJ9



При ток от 80 А падът на напрежение върху него /дрейн-сорс/ е 0,2 V, това прави 16 W. Дори при рекордните 175 гр/С напрежението се качва с 0,1 V - 0,2 V.
Разликата е осезаема  :D, особено когато става въпрос за инвертор, който се захранва от акумулатор. Спестените 80 W доволно могат да осветят една стая.

Поздрави!

coke2k:
Да благодаря за инфото и не е скъп транзистора, което също е важо. Просто разнообразието от мосфети е толкова голямо , че човек трудно може да нацели най добрия вариант ... Благодаря за инфото още веднъж в следващия модел ще ги пробвам :)

EDM electronics:
Да, голямо е разнообразието, но аз по-добро от това не съм срещал досега.
Има обаче нещо, което винаги ме е смущавало около тия мощни транзистори. Корпусът е ТО220, крачетата са тънки и ми е чудно, как аджеба ще минат през тях тия 240 А? Не съм виждал предпазител за 240 А, но ми се струва, че проводникът му ще е доста по-дебел от крачетата на транзистора!

Все още не съм го изпробвал този транзистор, но скоро. Набелязал съм го за синхронен изправител - просто перфектен! :D
Синхронния изправител значително повишава КПД-то на инвертора.

Поздрави!

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия