Справочници, схемотехника, теория > Трансформатори, силова, захранваща и стабилизаторна схемотехника

Синусов инвертор реализиран с PIC16F876

(1/7) > >>

coke2k:
Предлагам Ви схеми на синусов инвертор реализиран с PIC16F876 който по принцип е разработка на българин потребител на форума http://www"точка"edaboard"точка"com. Прилагам HEX файла за пик-а  печатната платка която аз съм изменил малко според елементите които аз съм използвал и схема на инвертора(прикачвам и оригиналите). От доста време си играя с него, ако някои прояви интерес можем да го коментираме или да погледне за подробности в цитирания по горе форум. Думата "точка" да се замени с истинска точка. Инвертора работи перфектно по отношение на формата на сигнала и режимите на работа обратни връзки, но има някои недостатъци, които ще коментираме ако се стигне до там. Работи добре както с активен , така и индуктивен товар. Забива при някои преходни режими но след рестарт на пик-а се оправя.
 

avr:
Значи позагледах се в твоята схема, не ми харесаха - IRL3803, много, аз бих махнал 4, да остане по 1.
- пълен брич, много , аз бих махнал едното рамо, значи да останат 2 IRL3803-а. Другото рамо с 2 кондензатора, ма пък трафа се променя, та тук не знам,
- драйверите са слаби и за по един, гледам 5 нанофарада на тия транзистори входен капацитет,  а там са по 2 транзистора. Съответно резистора в гейта поне наполовина.
Така, на око казвам, предполагам че схемата работи, ама грее.
 

pilgrim:
схемата е удачна само за упражнение но не и практическа реализация.
трансформатора е желязо- загуби голями.
по удачно е ако се направи с DC-DC конвертор на високо напрежение и след това се разклати моста от високоволтови транзистори.

coke2k:
Вече направих такъв инвертор 3 киловата на 48 волта  - работи перфектно.  Освен това няколко по 1 киловат вече задвижват хладилници ръчни циркуляри и бързовари по няколко рибарски фургона .... а КПД-то не ме интерисува .... слънцето е безплатно, железни трансформатори се проектират много по лесно от феритни, разнообразието от транзистори е много голямо и всеки може да твори до безкрайност стига да иска (аз ползвам IRFP064) и най важното е , че вече всичко е отработено и работи. Който иска да си го направи за това съм споделил схема. И от сега на татък ще коментирам с хора които искат да си го направят , а не такива които много знаят.
Поздрави
П.С. Мога да покажа видео на такъв инвертор с контролер за зареждане на акумилатори от PV панел и всичките му там фасони необходими за автономно захранване на малко домакинство, бунгало, хижа, каравана или каквото и да е, ще дам опита си и всички технически подробности напълно безплатно на хора които искат да си го направят и нямат комерсиални  цели.

krasias:
 coke2k ще се радвам да споделиш опита си защото и аз мисля да купувам фотоволтаици. Поздрави Краси.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия