Алтернативни енергоизточници > Трансформатор на Tesla

Класически SG тр-р на Тесла

<< < (3/7) > >>

hyparh:
Първи глътки въздух за големия ми трансформатор :) Тези дни довърших кондензаторната батерия (50nF/45kV) и днес си поиграх с първичната намотка и по-точно колко навивки са необходими за доближаване до резонанс. Оказаха се само около 3,5 навивки. Първоначалните тестове са с доста ниска производителност - само 17 см. искри, които са малко за такава голяма намотка. Целта е 1MV (около метър светкавица) или поне 80-90 см. Опитах различни захранвания - 3 МОТ-а, както и запалителен трансформатор 10kV, но и двата източника някак не успяват да заредят както трябва кондензаторите, не съм сигурен точно защо. Вместо звучни и ярки искри на разрядника получавам доста слаби такива. ZVS схемата за момента влиза най-добре в ролята на захранване, явно високочестотното напрежение успява да зареди кондензаторите както трябва и при разрядника се получават мощни импулси. Минусът е, че схемичката загрява сравнително бързо, може би ще сменя резисторите с по-големи или ще сложа някое охлаждащо вентилаторче. Самите мосфети загряват слабо. Входящото напрежение е до 50V на 2-3A, демек вкарвам само между 100 и 150 вата. Една от следващите стъпки ще бъде подмяната на статичния разрядник с въртящ се такъв, което би трябвало да повиши производителността. Ще трябва да измисля нещо високооборотно.
Ето как изглежда установката в момента:




Пускам снимки и на самоделната ми кондензаторна батерия:








Тези самоделки са доста подходящи за работа в импулсен режим, а потопени в масло стават безспорно най-добрата алтернатива на фабрични кондензатори от този род.
Относно целите на проекта... като за начало искам да постигна възможно най-високо напрежение, след което ще се заема с по-сериозни експерименти като например тестове за получаване на кълбовидна мълния с облъчване на полето с магнетрон (който между другото наскоро подкарах), а може би и с два магнетрона за по-лесно постигане на стоящи вълни чрез интерференция. Прицелил съм се и към някои още по-екзотични неща от рода на Хътчисън ефектите и по-точно експериментите, за които пуснах превод тук: http://mazeto.net/index.php/topic,8535.msg54542/topicseen.html#msg54542

Ето и клип на трафа в действие: http://www.youtube.com/watch?v=RMOtbY5gNj8

PyroVeso:
Абе, човек, ти си луд! (в добрия смисъл...) Гранде респект за ентусиазма и постиженията!
Би ли споделил подробности за кондензаторната ти батерия? На мен ми трябват ~50kV 200nF и захранване към него за друг експеримент.

hyparh:
Мерси PyroVeso! :) За кондензаторите следвам това ръководство: http://wiki.4hv.org/index.php/Rolled_foil_capacitor_-_60_kV,_3.5_nF
Един прозрачен лист за лазерен принтер издържа 15kV (може би и малко повече, но не е сигурно). За всичките ми бройки взех 2 кутии по 100 листа всяка - излизат по около 24 лв., общо ми излязоха към 55 лв. с доставката. Това е и скъпата част. Другото е алуминиево фолио, кабелчета и тиксо. Изразходвайки по 9 листа на кондензатор (3 отдолу, 3 между "плочите" и 3 отгоре), успях да направя 22 броя, всеки по около 3.5-3.7nF или общо към 87nF (при предвидени 80nF), макар и за момента да не ползвам всички. Имайки предвид, че ще ги потапям в масло, реших да пусна алуминиевите листове малко по-големи, също така, когато маслото запълни хубаво въздушните междини, капацитета им се качва още малко.
Общо взето можеш да си ги конструираш според нуждите, в зависимост от желания волтаж да ползваш съответната бройка листа. Примерно за 50kV бих ти препоръчал по 5 листа между плочите. От друга страна пък капацитета ще падне донякъде, което означава много бройки... Пада си доста занимавка, аз след петия-шестия кондензатор се предавам и продължавам на другия ден :D Но според мен си заслужава, ако трябва да се купуват фабрични с такива стойности, трябва доста да се изръси човек.


PyroVeso:
Здравей hyparh!

Твърде много благодаря за линка. Бях гледал подобно нещо някога, някъде, но съм го забравил.

Имам идея(и):
1) след като ще топиш всичко в масло, защо не мазваш по малко върху листите/фолиото докато изглаждаш? Така и много по-лесно ще гониш въздуха, и изолацията ще е много по-добра, и контактната повърхност/здравината - също?

2) вместо да навиваш кондензаторите на руло, защо не ги "трупаш" направо като листи един върху друг, като всеки следващ алуминиев лист е срещуположен електрически полюс и му пускаш жицата ту отляво, ту отдясно. После запаралеляваш жиците от всяка от страните и имаш стекче от паралелни кондензатори. Вярно, че ще прилича на кубче, но какво от това... така и така си ги наслагал в кутия с масло, сега можеш да направиш същото и то по-лесно, а и пространство и масло ще се пести, понеже няма да имаш въздух вътре в тръбите... Като се замисля - и фолио и листи ще се спестят, понеже ще използваш и двете страни на всеки лист... А ако се опасяваш, че натрупаните жици от едната страна ще се явят много и ще надигат фолиото, ще те успокоя, че при такива напрежения и капацитети трябват съвсе-е-ем тънки жички, тънки почти колкото човешки косъм.
И не на последно място - полученият кондензатор няма да има почти никаква паразитна индуктивност!

hyparh:
Капването на масло между листите действително ще подобри доста характеристиките. Когато ги навивах обаче не разполагах с тр-рно масло, инак можеше да пробвам. А за свободния стек си мисля, че ще се изгуби ценен капацитет поради липса на силно притискане, което е от голямо значение (въпреки маслото). Ще трябва да се добави тежка плоскост. Ролките съм ги стегнал максимално здраво, до степен преди скъсване на тиксото/изолирбанда и това си оказва доста положително влияние.
А ако трябва да ги "изстискаме" максимално, може да се ползва само един лист между плочите, намазан с бариев титанат :) Тази смес е зверски диелектрик, но, поне доколкото съм гледал, е доста скъпа.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия