Автор Тема: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"  (Прочетена 234238 пъти)

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #165 -: Септември 18, 2014, 01:27:50 pm »
Майсторе, а не може ли по някакъв начин тази работа да се направи "двутактова", "тритактова", "четиритактова" и т.н.?
Какво имам в предвид - когато магнитите минават през критичната зона, където някой трябва да ги побутне, или поне да ги отдалечи, та да не си пречат, в същия този момент някъде другаде по диска друг набор от магнити да се проявява в пълната си сила! Така ускорението и силата от този втори набор магнити ще помогне на първия набор да премине през критичната точка.
Ако са 3,4 и повече комплекта, съответно ефектът ще е още по-равномерно разпределен и почти няма да се усеща.

Velektra

  • Гост
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #166 -: Септември 18, 2014, 03:51:07 pm »
Майсторе, аз не съм много съгласен с това, което пишеш.
Да вземем за пример втория модел от клипа ти. Той най-много се доближава до начина за движение на акт. магнит наляво и надясно(гледано от камерата). Да кажем, че го развърташ например до 1000 об/мин и пускаш схемата с датчиците и "щракалките". Тъй като акт. магнит, след подаване на сигнал от датчика на Хол, рязко ще сe премести в противоположната посока може да се окаже че рязко избутва магнит от диска и така се ускорява въртенето. Може и обратно - при рязко превключване на акт. магнит, той да не може с достатъчна сила да избута магнит от диска и последния да забави въртенето. Средния вариант - да улучиш поддържане на скорост на въртене без коригиращ механизъм ще е невъзможна задача!
С две думи имаш датчик, който подава импулс и акт. магнит РЯЗКО! отива в противоположна посока и дали се ускорява или забавя диска, никой не следи. Липсва логиката!
Още преди исках да ти кажа, че механичното ти управление не тръгва (това е модела, който показваше преди, горе с ексцентрика, който движеше акт. магнит), защото "предавателното число" е постоянно. Става въпрос за колко оборота на диска, ексцентрика колко пъти ще задвижи нагоре и надолу акт. магнит. Ти може да настроиш всичко, но то ще е постоянно. Сега и тук с електрониката пак е така. Акт. магнит се превключва винаги с една и съща скорост! Не става въпрос за скоростта на подаване на импулси от датчика!, а за скоростта на прещракване на соленоида(електромагнита)!
Така при ниски обороти акт. магнит ще избута с много по-голяма сила магнита от диска, докато при по-високи обороти, тоя магнит от диска ще му "избяга" по-надалече и акт. магнит няма да може да го избута и да му даде същото ускорение, защото "прещраква" със СЪЩАТА СКОРОСТ!

Ето затова е нужна теорията! Най-малкото да намали разочарованията и псувните при неспирните практични опити с надеждата нещо да тръгне, пък после ще му мислим за другото  :)

П.П. С други думи казано: 10 пъти мисли, един път прави!
« Последна редакция: Септември 27, 2014, 08:10:01 am от Maistora52 »

Неактивен g1905

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 96
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #167 -: Септември 18, 2014, 04:01:46 pm »
Точно за това, управлението трябва да става  с PIC контролер и сензори за обратна връзка.

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #168 -: Септември 18, 2014, 05:27:35 pm »
За да се постигне точност с датчика на Хол трябва да се екранира, като му се остави малък процеп отпред. Иначе е по- добре да се използва оптичен датчик на отражение или оптрон.

Неактивен tsvetan.filev

  • Специалист
  • Beginner
  • ***
  • Публикации: 79
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #169 -: Октомври 01, 2014, 02:48:58 pm »
Здрасти.

Без да се бъркам и да преча пиша един коментар за хора, които мислят разумно и се опитват да си обяснят как работят нещата.
Прикачил съм картинка на която се вижда какво точно ще се случи.
Ако ръката дърпа лост създава сила F и прилага линеен момент p който развърта колелото пак със сила F и създава въртящ момент tau. Въртящия момент е съхранена енергия съща както е индуктивността. Също така го наричат инерция. След това колелото чрез ремък и колела развърта гума, която задвижва кола. Гумата се трие в пътя и се загрява, като се създава обратна сила, която се съпротивлява на пораждащата. Колкото повече натиска ръката толкова по - бързо се движи колата, но също и се получава повече триене.

Същото важи и ако вместо ръка се подаде напрежение (Fig 2) и се ползва бобина вместо постоянен магнит но освен това там има и индукция и електрическо съпротивление.

Последната фигура показва един велосипедист в три различни положения. Оставам на вас да се сетите кой е в най - изгодна ситуация и кой върши най - много работа.

Неактивен tsvetan.filev

  • Специалист
  • Beginner
  • ***
  • Публикации: 79
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #170 -: Ноември 01, 2014, 10:46:31 pm »
Към Цветан - всичко което казваш е така и е много правилно. Обаче аз не правя въобще такава конструкция. Това, което е на клипа тук:  http://youtu.be/8yjA9gbpW3s  само прилича на нарисуваната схема от теб, но САМО прилича. Иначе посоката е друга. Няма местене на маси - с изключение тази на лоста (сведена до минимум - от порядъка на 20 грама, компенсирана хиляди пъти от силата на един само магнит от 13 кг = 13 000 грама!) няма ремъци, няма зъбни предавки, няма пряко задвижване на велосипед или друго превозно средство, има само реакцията от медните бобини на генератора (на същата основна ос) и елементарното лагерно триене в два лагера, а може и само с един, сведено до минимум. Казано просто - само да го духнеш и то тръгва!

Значи Никола Тесла казва: в едно тяло няма никаква друга енергия освен енергията, която е приело от околното пространство. Т.е. колкото линеен момент се подаде такъв въртящ момент ще се получи минус малките загуби от загряване и съответно в един момент е необходимо точно толкова линеен момент от ръката ти или електромагнит колкотo са загубите за да се поддържат оборотите. Ако наистина направиш перпетуум мобиле от втори тип няма да има нужда да го пипаш въобще. Всяка система обаче била тя механична или електрическа има няколко режима на работа:
- Режим на празен ход (без товар) - това което ти правиш. Напрежението/силата е максимална, но работата е нула.
- Режим с товар - това е схемата която аз ти нарисувах. Тогава напрежението/силата спадат понеже почва да се върши работа и има обратна реакция от околната среда.
- Режим на късо съединение - тока е максимален а напрежението минимално. Пак не се върши работа, а се разсейва само топлина и обикновено се получава изгаряне.

Иначе казано ако ти направиш една много ефективна система с малки загуби и се опиташ да извлечеш енергия от въртенето тогава ще пречиш на въртенето отнемайки от него енергия.
Но тогава вече ти трябва ново количество енергия което да възстанови оборотите. Ако натовариш маховика с товар тогава оборотите му падат и ти трябва още енергия която да компенсира.  "има само реакцията от медните бобини на генератора" - това е една малка подробност (Закон на Ленц в електрическите вериги), която обаче на практика е много важна. Това е закон за запазване на енергията в електрическите вериги. Иначе би се разпаднал света. Същото се случва и  с един трансформатор. Ако той е на празен ход тогава напрежението му да речем 12V но ако се закачи електрическо съпротивление тогава напрежението пада. Измерете и сами ще се убедите. За целта се ползва стабилизатор на напрежение който запазва напрежението 12V, но това е на цената на по - голяма консумация на ток.

Няма безплатен обяд.

Относно въпросните изобретатели само един коментар ще си позволя: щом някой твърди че е направил дадена система и тя работи, но не разкрива принципа на работа то няма как да му се доверя.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #171 -: Ноември 02, 2014, 01:35:59 am »

- Режим на празен ход (без товар) - това което ти правиш. Напрежението/силата е максимална, но работата е нула.

Цветане, тук съм длъжен да те поправя!
Когато говорим за механичен двигател, няма такова нещо като РЕЖИМ НА ПРАЗЕН ХОД!
Понятието "празен ход" е фиктивно, тъй като винаги в тези случаи се ИЗВЪРШВА работа, освен ако въпросният вал, ротор или каквото и да е там не е с абсолютно тегло=0 (маса -също), което няма как да стане!Но и триенето трябва да е =0, разбираш ли какво имам в предвид?
Работата никога не е нула, когато има въртене или преместване.
Възможно е ПОЛЕЗНАТА РАБОТА да е нула- тази, която ние сме определили като такава, но не в абсолютния смисъл!
Ще дам конкретен пример-Успешна установка с тегло около 200 килограма не би се повлияла практически, ако увеличиш теглото на ротора с 0.002 грама, което се явява ТОВАР  и е КЛЮЧЪТ  за бараката:)

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #172 -: Ноември 02, 2014, 08:31:09 am »
Майсторе, тоя Млечков нещо не ми вдъхна доверие още първия път като го показаха. И ся на видеото казва че е направил бедини мотора (на Тесла) за да му използва въртящия момент. Тоя двигател няма голям въртящ момент. Дори и с бубина с по дебел проводник момента е малък и оборотите при малко натоварване падат много. Силата му е другаде на тоя двигател. Сега не знам дали заради телевизията има цензура и говори ала бала или толкова е прочел само.
 И още нещо. Ако си забелязал на филмите които ти пуснах в чата преди време като споменат Тесла винаги казват че е бил при Стъбълфийлд. Много е вероятно самия Тесла да е работел по чужди идеи.

Неактивен tsvetan.filev

  • Специалист
  • Beginner
  • ***
  • Публикации: 79
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #173 -: Ноември 03, 2014, 11:33:38 am »
Пак всички сте прави, особено Цветан. НО, пак имам добавка, която все някой забравя - казал съм в много по-предни мои постове: В магнитите е ВЛОЖЕНА енергия И точно ТАЗИ ЕНЕРГИЯ аз впримчвам в работа. Опитите ми на практика ми показаха с времето много неща.
Да, магнитите ще изразходват тази вложена в тях енергия с времето - неоспоримо е. Номерът е, че тази енергия може да се точи - точно като от кранчето с вода - Вярно е, и че колкото повече се отвори кранчето, толкова повече вода ще рукне, НО - понеже тази вода (енергия) е с ограничен обем, и винаги свършва, то Унифицирането в конструкциите ми е в посока с малко вода (енергия) да си измия ръцете - МНОГО ПЪТИ, а не с много вода ЕДИН ПЪТ. Да - може и под водопада Ниагара да си измиеш ръцете, но може и със струйка от 2 мм. В случая с Ниагара сме на загуба, но в случая със "струйката" е съвсем друго.
В показаната (втора по обяснения) в последния клип конструкция - тази с лоста-рейка дето ви хареса на всички - идеята е точно такава - с два магнита задвижвам 10-20 - и "източвам" по малко от вложената в магнитите енергия... много по малко, почти незабележимо, защото според разположението на акт. магнити спрямо двигателни (с перпендикулярни оси на сил.линии) в половината от въртенето на диска половината от магнитите се "разреждат", но пък другата половина се "зареждат" (тук може да не ме разберете!!!), и после - обратно - "заредените" се "разреждат", а "разредените" се "зареждат" - това е според теорията на Ледскалнин.
Е точно това търся. Защото точно практическите ми опити ми показаха, че това е възможно: с 2 магнита да завъртиш 20 магнита, и ако се "заиграем в посока тегло/сила/размери/форма на магнитите - работата отива съвсем на "кяр".
Може да ме обори или научи на нещо неизвестно само човек, който повече от три години си е "играл" с магнитите денонощно - като мен.
А това, че съм на прав път ми го доказват с клиповете си множеството други експериментатори, повечето от които се чудят - "ама защо не става?!"... е ми да ми дойдат на гости! и ще видят!

На Баш Майстора: Прави каквото си намислил само гледай да не туриш шапката на края. Ти хубаво засилваш с малко енергия голям маховик, но вложената енергия за развъртане винаги е равна на извлечената минус загубите от триене на вала. Магнита не усилва той просто променя линейния момент във въртящ или обратното. Не забравяй че енергията нито се създава нито се разрушава тя само сменя състоянието си. Няма как маховика да се засили от самосебе си и да създаде енергия от нищо. От магнит не може да се изтегли полезна енергия понеже магнитното поле е затворено винаги и не върши работа (второ уравнение на Максуел - интеграл по затворена площ от магнитната индукция е винаги 0 - доказват го множеството експерименти които хората правят в този форум). Това например се случва и при свръх проводимост където тока тече безкрайно поради липса на загуби, но не може да се извлече енергия от това въртене тъй - като системата е уравновесена и няма изменение. Същото важи за електрона и за планетите около слънцето. Енергията която ни вълнува е изменящо се движение, а не просто движение.
Това тук http://www.ieeemagnetics.org/ е IEEE magnetics society. В него хората от поне 50 години изследват свойствата на магнетизма а той е познат на хората от хиляди години. Защо реши че в домашни условия за 3 години знаеш повече от останалите. Ако магнита вършеше работа тогава той щеше да се движи от самосебе си без да го докосваш.

На останалите: Природата не се интересува от словесни пластики. Тя си има точно определени закони, по които работи и наша задача е да ги установим и прилагаме. Всичко останало е в сферата на фантазията и е само в главите ви.

Гледах го пак въпросния изобретател по БТВ оня ден и се чудя защо бърза да показва разни неща преди да е патентовал и да ни покаже принципа на действие. Дали гони известност и внимание не знам.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #174 -: Ноември 03, 2014, 01:36:43 pm »
Тя си има точно определени закони, по които работи и наша задача е да ги установим и прилагаме. Всичко останало е в сферата на фантазията и е само в главите ви.

Гледах го пак въпросния изобретател по БТВ оня ден и се чудя защо бърза да показва разни неща преди да е патентовал и да ни покаже принципа на действие. Дали гони известност и внимание не знам.

Абе има си Природата определени закони, ама не сме ги открили всичките, така, че не излизай с тези крайни становища!
А сферата на "фантазията, която е в главите ни" създава този свят, в който ти самият живееш!

Няма как маховика да се засили от само себе си и да създаде енергия от нищо
Няма такова нещо, като НИЩО!Кое е нищото?

Защо бързал да покаже, човекът? Много просто - трябва да пораздуха нещата предварително, да предизвика интерес, за да ЗНАЕ някой, че има такова нещо и такъв човек!
Иначе кое ще му гарантира, че няма да изчезне безследно после, като десетките си предшественици, ако никой не е чувал за него?
Или си мислиш, че бюрата по патентите не са на първо място по следене на постъпилите заявки за патентоване?
Хич не е глупав даже!

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #175 -: Ноември 03, 2014, 01:57:55 pm »
Здравей tsvetan.filev, ти пък откъде си сигурен че тия с големите и богати лаборатории знаят всичко. Ами те изобщо не търсят свободната енергия, тях още от малки са ги убедили че такова нещо не съществува. А едно нещо като не го търсиш как ще го намериш. В началото когато започнах да работя за намирането на свободната енергия и аз се притеснявах че не притежавам такава лаборатория. Сега съм убеден че ако имах такава лаборатория нямаше да стигна доникъде.

Velektra

  • Гост
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #176 -: Ноември 03, 2014, 03:29:46 pm »
Майсторе ще използвам случая да ти се противопоставя.
Помниш ли, когато коментирах различните положения когато имаме променлив ток в бобина, имаме променливо магнитно поле, когато движим постоянен магнит в бобина получаваме променлив ток, когато пуснем ПОСТОЯНЕН ток, получаваме ПОСТОЯННО магнитно поле, но когато сложим ПОСТОЯНЕН магнит в намотка, тогава нямаме ток. Защо?
Засега аз имам само един отговор.
Думите подвеждат. Тока е ПОСТОЯНЕН, но по стойност. Токоносителите се движат по проводника! Движението "върши" много неща в природата. Дори от него зависи и времето, което било в нас, а пък ние сме ... никъде. Така, че времето е зависима величина.
Така, че според мен нямаме ток в бобината, ако не се движи постоянния магнит в нея е: защото постоянното магнитно поле е стационарно!
И за целта трябва това стационарно магнитно поле да бъде задвижено, за да се индуктира ток в бобината.
Ако искаш направи експеримент, за да видиш, че е така.


Velektra

  • Гост
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #177 -: Ноември 03, 2014, 05:11:49 pm »
За това:

................
Да - полето на силовите линии около само един магнит (видимо с просташко око!!!) може и да изглежда стационарно, ОБАЧЕ НЕ Е!
...........

Velektra

  • Гост
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #178 -: Ноември 03, 2014, 05:38:06 pm »
Майсторе, правя аналогия с това, че при тока (дали е променлив или постоянен по амплитуда - няма значение), винаги има движение на токоносителите по проводника и така се създава магнитно поле около него. Но при постоянния магнит магнитното поле около него не зная от какво е съставено, но това "нещо" не се движи, за да индуцира ток в проводника. Трябва някой друг да го движи.
Ток ->  движещи се токоносители -> магнитно поле
Магнитно поле -> няма движение в магнитното поле (стационарно) -> няма ток

Неактивен tsvetan.filev

  • Специалист
  • Beginner
  • ***
  • Публикации: 79
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #179 -: Ноември 03, 2014, 05:58:09 pm »
Майсторе, правя аналогия с това, че при тока (дали е променлив или постоянен по амплитуда - няма значение), винаги има движение на токоносителите по проводника и така се създава магнитно поле около него. Но при постоянния магнит магнитното поле около него не зная от какво е съставено, но това "нещо" не се движи, за да индуцира ток в проводника. Трябва някой друг да го движи.
Ток ->  движещи се токоносители -> магнитно поле
Магнитно поле -> няма движение в магнитното поле (стационарно) -> няма ток

Ееееее имаме участник познал верния отговор. Абе май те удари ябълката току що.
Значи къде е разковничето. При DC магнитното поле тече в една посока. Каква е субстанцията на магнитното поле никой не знае още. При AC магнитното поле се променя с дадена честота и съотвенто тази промяна обира електроните в една и друга посока и за това протича ток. Ако увеличим честотата или амплитудата се усилва и тока. Например импулсните трансформатори работят точно така. Те имат много проста конструкция: един транзистор много често променя полето и така прехвърля повече енергия с по малък размер.

Но забележете: нито при механична система нито при трансформатор има усилване. Има повишаващи трансформатори но те са за сметка на тока.
Усилването винаги е за сметка на спад на нещо друго или внасяне на енергия от вън.
Както казах енергията е константа и формулите си работя идеално за това всички ги ползват а не за да ви промиват мозъците.
« Последна редакция: Ноември 19, 2014, 11:34:48 am от Maistora52 »