Автор Тема: Повишаване ефективността чрез йонно азотиране  (Прочетена 8887 пъти)

erolchy

  • Гост
Здравейте днес говорих с един приятел който ми каза, че след обработването на ламелите с шкурка и бъдат допълнителни обработени чрез йонно азотиране ефективността се увеличавала още, като видимо се получавали повече мехури върху ламелите, някой опитвал ли е този метод ? И с колко се увеличава ефективността ?
« Последна редакция: Февруари 23, 2013, 07:55:06 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Повишаване ефективността чрез йонно азотиране
« Отговор #1 -: Февруари 22, 2013, 09:36:05 pm »
Не знам защо би се получило увеличение на добива, но азотацията е изключително здраво и устойчиво покритие и би трябвало да увеличи живота на ламелите. Ако прави и някаква катализа може и да увеличи добива не знам.   

erolchy

  • Гост
Re: Повишаване ефективността чрез йонно азотиране
« Отговор #2 -: Февруари 22, 2013, 09:45:49 pm »
А ако газа не е азот а някакъв друг инертен газ дали няма да се получи нещо, защото този моя приятел нищо друго не знае :D
и информацията е твърде малка за жалост.. :(  надявам се и той нещо грешно да не е разбрал.. и да ме е подвел


Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Повишаване ефективността чрез йонно азотиране
« Отговор #3 -: Февруари 22, 2013, 10:22:00 pm »
Не не не може с инертен газ. Азотирането не се извършва директно с газ. Някакви азотни съединения използват и се получава слой от железен нитрид или разни други подобни. Преди години това беше ужасно вреден и мръсен способ защото се правеше в тигли с врящ цианкалий. После измислиха някакъв нов способ подобен на потъмняването на стъкла във вакуум, но вече не съм в тази индустрия и не съм в час с новостите, те сигурно не са и новости вече.     
« Последна редакция: Февруари 23, 2013, 07:57:59 am от Maistora52 »

erolchy

  • Гост
Re: Повишаване ефективността чрез йонно азотиране
« Отговор #4 -: Февруари 22, 2013, 10:25:38 pm »
Ще се опитам да изкопча повече инфо, даже имам един колега на който баща му има фирма за това и ще го питам да ми направи поне две плочи за да видя какво ще се получи...
« Последна редакция: Февруари 23, 2013, 07:58:33 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Повишаване ефективността чрез йонно азотиране
« Отговор #5 -: Февруари 22, 2013, 11:00:59 pm »
Това е най сигурният начин да се разбере истината. Аз съм си наумил нещо по въпроса с наслагване на въглерод, но за сега чака да му дойде ред. За целта ще ми е необходима клетка с мембрани разделящи водорода от кислорода. Абе с прости думи Хофманов апарат. 

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Повишаване ефективността чрез йонно азотиране
« Отговор #6 -: Февруари 23, 2013, 03:56:03 pm »
Направих експеримент със стомана 304 покрита с TiN (титан нитрид). Катастрофа!!!!!!! Без коментар!!!!!!!!!!  А  CO2 e убиец на каталитичния процес!!!!!!!!!!
« Последна редакция: Февруари 24, 2013, 01:39:49 pm от Maistora52 »

radonen

  • Гост
Re: Повишаване ефективността чрез йонно азотиране
« Отговор #7 -: Февруари 24, 2013, 12:46:33 pm »
Азотирането се извършва в камера под вакуум, с амоняк. При напрежение над 500 V и ток около 100 А се поддържа определена температура. Така се разгаря плазма около детайлите и се получава повърхностна закалка на метала. Дали обаче ще е устойчиво на електролиза... не знам. Просто съм писал цялото управление на такава машина.
« Последна редакция: Февруари 24, 2013, 01:41:00 pm от Maistora52 »

erolchy

  • Гост
Re: Повишаване ефективността чрез йонно азотиране
« Отговор #8 -: Март 12, 2013, 11:31:03 pm »
Направих опита и никаква разлика няма след азотирането... :(
Искам да попитам някой пробвал ли е да прави електролиза с графитни електроди, до колкото съм на ясно малко или много неръждаемата стомана се разлага след време от електролизата, а при графита според мен няма как да стане, или другия вариант е да се вземе някаква плоча без значение дали е неръждаема и да се нанесе графитно покритие и така трябва да не потъмнява електролитния разтвор и да не се разпадат електродите.
Вие как мислите ?
« Последна редакция: Март 13, 2013, 05:16:15 am от Maistora52 »