Автор Тема: Разни идеи на хора с "пламнала глава"  (Прочетена 342189 пъти)

Активен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 251
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #165 -: Февруари 14, 2017, 09:31:34 pm »
За вулканизирането на каучука до гума се ползва сяра. Също така в автомобилните гуми има камара други химии, които генерират вредни газове при изгаряне. Така че можеш да си докараш неприятности с РИОСВ ако редовно гориш гуми.
Противно на първоначалното впечатление гумата не е добро гориво. За да изгори пълноценно (т.е. да се избегнат саждите, които са до голяма степен въглерод, който би могъл да изгори вместо да чади само) е необходимо гумите да се горят заедно с някакво друго гориво, развиващо висока температура. Примерно гуми се ползват за горене в инсталациите за производство на цимент - там в пещите се развива температура до 1400 градуса и гумата може да изгори напълно, спестявайки малко от природния газ необходим за процеса.
Също така поради характера на процеса на производството на цимент пещите там са със сериозни очистващи системи, способни да уловят гадориите които се получават при изпичането на варовика, а покрай това и от горенето на гумите.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #166 -: Февруари 14, 2017, 09:35:58 pm »
Проблемът на старите гуми е във сярата която се използва за вулканизирането и.
При изгарянто и се отделя сере двуокис и съответно после серниста киселина. проблемът присъства и при големите тецове на въглища. Там го решават като пропускат газовете през едни душове от които вали разтвор на вар Демек калциева основа която взаимодейства малко с въглеродният двуокис малко със серния и на финала се получава най обикновен гипс от който пък в цех до теца правят гипсокартон.
При по новите гуми проблема е усложнен поради влагането в тях на разни подобряващи каучука вещества като силикони и полиуретани. Последните при изгарянето си както е известо отделят фосген. който е бойноотровен газ. По принцип кофти тръпка, но като се замисля. Фосгена пък е основен инструмент за разни полимеризиращи реакции в органичната химия.
Сажди, фосген, серн двуокис, остатъчна температура. Дли не може да се получи на финала нещо поне малко от малко полезно.
П.П. Оопс Юлиян ме е изпреварил с малко.
 

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 416
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #167 -: Февруари 14, 2017, 10:36:21 pm »
Ми да кажем че имам доста опит в горенето на гуми, преди няколко години за две зими изгорих към 1500 гуми, та на въпроса за горенето само въздух мнооого въздух му е майката, тогава няма сажди и черен пушек, но пък е ужасно трудно да оползотвориш отделената топлина. Имам печка, правена от 12-15мм железо, дето влиза цяла 15-ска комина е 250 и е към 4 метра има топлообменник преди него към 2 метра, та тая печка става бяла а топлообменника червен от една гума с много въздух. Няма друг начин е поне аз не съм намерил за горене на гуми.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 370
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #168 -: Февруари 15, 2017, 01:52:00 am »
Пипилика, даваш ми надежди.
Сега ще се опитам да обясня как аз си представям нещата с отдаването на топлината.
Предполагам сте наясно с реактивната печка. Тя има един вътрешен корпус и един външен. Този вътрешния смятам да го направя със спирала- така въздуха от горенето на гумата ще удължи пътя си невероятно много. Стените на този вътрешен корпус ще са облечени от да речем пясък, но ще са дебели. Пушекът излиза по спиралата навън и попада в по- големия корпус, където вече е попрочистен от саждите, но все още е горещ. На реактивната печка пушеците излизат долу по една тръба, като максимално са отдали топлината си вече и на външния корпус. Ако все още пушекът е твърде горещ в междината между външния и вътрешния корпус отново може да се сложи спирала, а въпросния външен корпус да се облицова с огнеупорни тухли. Въздуха вероятно вече отдал достатъчно топлина минава през вода, която да поеме остатъка от саждите и лошите миризми, след което излиза през комин, като след водата има компресор, който всмуква целият този въздух от мястото на горенето по пътя който описах, до окончателното му напускане през комина. И двете спирали ще ги направя лесно да се вадят и изтръскват от саждите някъде на сметище. Топлината трябва да може да се превръща в ток, което няма да е много трудно. Гумите на практика са безкраен ресурс.

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 416
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #169 -: Февруари 15, 2017, 02:29:16 am »
Хубаво си го измислил но си мисля че няма да стане, гледал съм клипчета за тая реактивна печка, може би ако слагаш малки парчета гума може и да работи, не знам. Ако работи ще имаш проблем с рязането на гумите, не е от лесните и приятни неща. Мога да ти споделя един познат какво беше направил но и той се отказа от гумите. Голяма печка за гуми, по-голяма от моята с много топлообменници и комина беше изкаран в една голяма плевня където се утаяваха саждите, е не е истина какво беше вътре, иначе нямаше сажди в района.
Аз съм пробвал и пиролиза на гуми, цяла гума смачкана и навряна в метална тръба с капак с уплътнение и няколко отвора за газовете, това нещо се нагрява на въглища на друго не става, и почват едни пушаци да излизат които горят с един мазен жълт пламък и фъркат малко сажди и като се нагрее още почва да извира разтопена гума и всичко се пали и става един ужас.
Пробвал съм и парче гума в микровълновата, отделя се сив плътен пушек който много силно гори и отделя сажди.
Ся може и да има някаква индустриална технология за стари гуми но в домашни условия няма никакъв смисъл да се цапотиш със сажди и да си рискуваш здравето.
Ако имаше да съм го открил за двете зими докато горях гумите, и сега съм на въглища до тука тая зима съм изгорял вече 12 тона Донбаски по 285 лв/т а като си помислиш че една гума дава топло колкото 5-6 кила кюмур и е без пари.
И друго съм правил на хубаво разгоряна гума почвам да пръскам вода с дюзи с налягане към 5 атм много яко става пламъка се усилва още топлото тоже но саждите си остават.
Горещо ти препоръчвам да не се занимаваш с гуми, да много блазни че са без пари и дават много топло но гадните сажди са проблема.

june1900

  • Гост
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #170 -: Февруари 15, 2017, 10:29:03 am »
Добре де... То е ясно, че сега обсъждаме техническата страна на нещата, това си е така, както е.

Но аз, като чета отстрани, не мога да спра да се питам доколко е морално да се горят гуми за отопление. Горенето им в завод ми се струва неморално само по себе си, но някак си горенето им с битово приложение ми се струва още по-неморално.

Активен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 251
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #171 -: Февруари 15, 2017, 12:39:51 pm »
При спазване на технологията горенето на гумите не е вредно, или поне не е по-вредно от горенето на въглища или нафта. А при горенето дори на природен газ или пропан-бутан може работите да се оплескат така, че то да се превърне в огромен замърсител. Малък недостиг на кислород, съчетан с лошо избрана горелка и кофти котел докарват съдържанието на въглероден оксид извън границата на измерване на уреда с който работим, а специално заради "българския технически гений" сме му сложили клетка която може да мери до 100 000 ppm-а, или 10%. 10% въглероден оксид са способни да те убият за минута. А аз лично съм виждал такива показания на уредби, които са работили в този режим години...

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #172 -: Февруари 15, 2017, 12:53:04 pm »
Добре де... ... доколко е морално
Ако говорим за морал, аз считам че изобщо производството на гуми, които примерно не могат да навъртят 30 обиколки на пистата, е много по-неморално.

Активен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 251
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #173 -: Февруари 15, 2017, 01:01:53 pm »
Технологично няма проблем да се направят гумите от ... стомана. Ще издържат не 30, а 30 000 обиколки. Обаче ... сещаш се колко ще държат, нали?
Повишаване на твърдостта на гумата води до намаляване на сцеплението с настилката. Няма как гумата хем да е с добро сцепление, хем да е издържлива. Просто процеса на сцепление е дефакто процес на триене. А един материал като го триеш, той се износва.

june1900

  • Гост
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #174 -: Февруари 15, 2017, 01:17:16 pm »
А ако не се износва, спира да бъде консуматив.
А ако не е консуматив, единственият друг начин да прибираш кинти от него е отдаването му под наем. Което е социално неприемливо.

Така че тук става дума за социални норми - не за технически съображения.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #175 -: Февруари 15, 2017, 02:03:20 pm »
Цитат
Повишаване на твърдостта на гумата води до намаляване на сцеплението

Цитат
Така че тук става дума за социални норми - не за технически съображения.
june1900 Започвам да подозирам, че ти книвка нямаш и никога не си управлявал автомобил.
В противният случай излиза че това което пишеш тук е пълна демагогия със динствената самоцел нещо да се пише във форума.
и във двата случая горната ти публикация е достойна за номинация за форумен бисер.


Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #176 -: Февруари 15, 2017, 02:11:43 pm »
Мамка му
june1900 разкрих те:
Ти си зъболекар и за това се бориш за каузата на стоманените гуми. Те ще са вечни ама като караме по бързо и ще ни пдат пломбите и ти ще забогатяваш все повече и повеч.

june1900

  • Гост
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #177 -: Февруари 15, 2017, 02:16:12 pm »
Изложих си логиката в предния коментар. Целият съм в слух за твоите аргументирани възражения.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #178 -: Февруари 15, 2017, 02:29:33 pm »
Мойте аргументи ще можеш да ги видиш и то с максимални подробности на 26ти март. стига да има пряко предаване от Мелбърн.
Ако бързаш разгледай долният линк.
http://formula1.sportal.bg/news.php

june1900

  • Гост
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #179 -: Февруари 15, 2017, 02:50:07 pm »
Екзистенциалните въпроси май са ти малко мъгла... Защо тогава се опитваш да ги използваш като обвинителна база за нечия демагогия?