Автор Тема: Разни идеи на хора с "пламнала глава"  (Прочетена 338445 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #150 -: Февруари 13, 2017, 02:42:30 pm »
Ами...добре дошъл (липсваше ми) :'(

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #151 -: Февруари 13, 2017, 02:43:14 pm »
А в момента участвам и в една група на име "да си направим заедно комуна" във феисбук и на пролет ставаме комуна някъде в България. Тази идея ме е грабнала и почти не се вдъхновявам от друго, но на една комуна ще й е нужна енергийна независимост и ако се откачим от тока па имаме ток ще станем голяма комуна, а не само малка комуна или опит за комуна! И това ме накара да се завърна тук!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #152 -: Февруари 13, 2017, 02:44:37 pm »
Само да не вземеш с'я да се превърнеш в проповедник?
Иван Димов е твоят човек :D

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #153 -: Февруари 13, 2017, 02:49:52 pm »
 ;D Добре заварили, благодаря за топлия прием! Проповедите не са ми силата, споко! Не че не съм проповядвал тъдява де! :P

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #154 -: Февруари 13, 2017, 03:33:30 pm »
svetlio760, трогна ме бе ЧОВЕК! Ми не знам дали на много хора може да се напише, човек с големи букви?

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #155 -: Февруари 13, 2017, 04:15:33 pm »
Е, благодаря, но нали ви казвам- камерите малко се оливат, аз съм там най- вече щото не ми се бачка като спасител на охраняеми плажове с гадни шефове, па и аз малко там се поиздокарах за пред телевизора! Фаталния инцидент беше станал предния ден и всичкото ми беше прясно. Пази Боже!

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #156 -: Февруари 13, 2017, 04:30:23 pm »
Велик си братко, Светльо! Велик!
Като бивш (платен) морски спасител ги знам  всичките ти ядове...
Жив и здрав да си!
Като направя моите магнитни преобразуватели,, един от тях ще е за теб! - безплатен!
Поздрави!

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #157 -: Февруари 13, 2017, 07:21:47 pm »
Ее Майсторе, колко време вече съм тука, сега научавам че сме колеги! Браво!Благодаря за признанието! Вероятно и ти си спасявал човешки живот, така че знаеш как е.
Хората са благодарни, хвалят те правят ти реклама и в един момент опитваш да стъпиш на земята, защото мястото ти не е в облаците.
Някой от инцидентите са леки, не се напрягам, работата ми не е тежка, това половината средностатистически спасители го могат и го правят.
Герой съм единствено защото като охраняващ сам на плажа има доза риск и за мен, но много по- малък риск от всеки друг плажуващ.
Насълзих се и изговорих едни неща такива- същност исках да кажа, че не върви- аз съм се провалил- има труп, а хората ме възнаграждават за това! Ами ако си беше нормален охраняван плаж и аз бях един от платените спасители? Тогава щях да влезна в затвор! Мина ми през акъла да кажа това, но после викам, чек да кажа нещо по-завоалирано да не ми подирят сметка, знам ли!
Това не е голям героизъм!
Един приятел каза "Добре е че си тук, няма значение, че има "такива неща". И да пропуснеш и да не пропуснеш, по- добре е да си тук." С други думи хората все ще те превъзнасят, дори само заради опита. Е "такова нещо" има- случи се. Като не гледам- така ще е. Това не е героизъм. Това, че не съм се запилял, а имах друга важна работа, заедно с другите по случайност плажуващи там трима спасителя колеги не е точно оправдание. Те можеха и сами да се оправят. Все като споделя нещо такова ме питат "Колко живота си спасил?" Няма значение колко- човека е мъртъв. Неговото семейство е в траур и едва ли им действат успокоително статистиките. Човека беше мой набор габровец- 40 годишен. Не помня почти нищо за предните инциденти, с изключение на един дето ми стана приятел във фейса и не пропуска случай да ме нахрани и напои като се видим с него, та взех да не му казвам кога ходя в София, но този инцидент няма да забравя и този габровец няма да го забравя също, защото доказва, че не съм герой, а правя каквото мога от момента, в който видя, а то си става каквото ще. Според мен всеки друг би постъпвал така, или поне всеки който го може. Това е по- скоро обикновена човешка реакция, отколкото героизъм.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #158 -: Февруари 14, 2017, 12:27:47 am »
Та както и да е- да се спрем на тока от солената вода! Понеже принципа по който работят батериите ми е малко мътен, (даже мноого мътен) големият ми въпрос е: Възможно ли е да пъхна в морето два електрода от различен материал и по тях да потече ток? Гледам момчетата от клиповете вадят едни чашки и в тях една по една слагат солена вода. Струва ми се това с морето дето го мисля няма да се получи, но не знам защо! А тоя другия с графита извлича повече ток от тоя със солената вода! Чувал съм и батерии с урина, в което има логика- тя е и солена и киселинна. Какво ще стане ако заместим солената вода с урина- това поне лесно. Чувал съм също, че като пъхнеш два електрода в един лимон, също получаваш някакви мизерни ватчета, същото се отнася и за картоф! И най- важното, разбира се, след като се постигнат ватчетата да се знае как ще се презаредят когато се изтощят. Аз ако в караванката лятото успея да си светна лампа и да си заредя тела, друго не ми трябва. За пералня и съдомиялня ще мисля кат стана милионер!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #159 -: Февруари 14, 2017, 01:12:01 am »
С електроди в морето ще стане, но е важно разстоянието между тях. Трябва да е фиксирано и да го определиш опитно. Може да докараш 1.5 волта, зависи колко е голяма разликата между електродите в състав и структура. От площта на електродите зависи големината на тока. От солената вода играе само тази, която в момента е между електродите, хубавото е, че ще се освежава постоянно. И може би трябва да ги чистиш денем, няма как да не става галванизация.
Този процес е точно обратния на електролизата (за практическото изпълнение говоря), може да си направиш и серия от свързани последователно пластини, ще го докараш до 6-9 волта, опитът му е майката ;)

Ето, това е "прясна тема" :
http://mazeto.net/index.php/topic,9980.msg85049.html#msg85049

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #160 -: Февруари 14, 2017, 02:43:44 am »
Благодаря, Атос, ама яко са се захапали оттатък. Поне ми изясниха ситуацията!  ;D

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 416
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #161 -: Февруари 14, 2017, 06:56:09 am »
По-добре инвестирай в слънчев панел вместо да топиш разни тенекии в морето, по сигурно ще си заредиш телефона.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #162 -: Февруари 14, 2017, 10:36:49 am »
Понеже тази тема си е лично на Светльо, позволявам се да му отговоря тук, а не на лични, защото ...
Ее Майсторе, ...
Вероятно и ти си спасявал човешки живот, така че знаеш как е.
Насълзих се и изговорих едни неща
Защото има неща, които твърде често убягват от съзнанието на ежедневно храносмилащите люде.
Първо - знам какво ти е отвътре - в сърцето и душата, брат, да срещнеш смъртта "от упор"... Няма да го забравиш цял живот... Така както и няма да забравиш всичките си Спасявания... Това е като на война! - и не ти си Командира. Тук - във водно и планинско-спасителната дейност, в противопожарната и гражданската служби, Командир е Смъртта!
И ти, както аз, и хиляди други Спасители, приемайки тази дейност за Мисия, всъщност сме на война със Смъртта. Ако и надделеем, мисията ни е осъществена, но ако не и надделеем, вината не бива да търсим у себе си, защото Смъртта има свои правила. Разбира се, има и случаи на смърт поради небрежност, но те са "капка в морето" в сравнение с другите, когато Смъртта взима своя дан. Неизбежно е. Не сме богове! Хора сме, слаби и уязвими, и най-често губим битките със Смъртта.
В твоя конкретен случай, само си помисли, колко много причини може да има, съответният удавил се, да се е удавил дори по свое желание, или пък глупост, или пък колапс - инсулт, инфаркт, крампа, уплах, преяждане, препиване... Летовниците са в почти 99% невежи за опасностите в морето, реките, езерата и дори обикновените басейни... И най-често се юрват като невидели да се "бафнат" във водата...
Мой пръв приятел, връстник от детството ми, при това със "кетап" за воден спасител се преби на Варненския плаж, като скочил с главата надолу от кея, а то било дълбоко само 80 см... Смазва си вратните прешлени и ... инвалид на легло, до смъртта си ...
Аз също на два пъти съм имал - веднъж в морето и веднъж в Дунава - истински опасни моменти, но по случайност надмогнах най-страшното. Плувец съм, бивш състезател от ЦСКА, имам даже покрит републикански разряд на състезания, но ... дали е късметт, дали е съобразителност, дали е инстинкт... не е от значение, Важното е, че съм оцелявал, и впоследствие - с придобитата опитност, сам съм се впускал в битката със Смъртта.
Отново бих казал - за общ късмет -  надделявал съм над Смъртта. Имам девет спасявания, като едното от тях, последното - беше най-тежко... на убийствените плажове в Обзор, където има силни подводни течения ту от север, ту от юг и ... да не говорим за дънните ями, дето днес са тук, утре на ... майната си! И забележете датата - 11 септември, но 1973г.
Така... в едно от поредните почни бесни вълнения ... Тревога! Скок във водата... и сякаш някакво торпедо пори вълните вместо мен... извадих го момичето - дето предния ден беше взело второ място за Мис плаж - но и до ден днешен помня всичко най-подробно... то си е за цял роман, и имам преживяване от "първа ръка" - за сигурно НАД десетократното увеличение на собствената сила, в борбата с вълните, с изтеглянето на обездвиженото тяло, с първите вдишвания "уста в нос" още във водата, на два метра дълбочина... без плавници... абе - страшна тръпка е! После ... обдишването на плажа, изнасянето на тялото до мед-центъра, разтриването на вече моравите крайници... и.. до сюблимния момент, когато момичето отвори очи и ... аз само го попитах: - Кажи ми как се казваш?... сякаш да се убедя че е живо...
Благодарности от никой, никога не съм получавал, дори и вест нямам от потърпевшите, как са, къде са... но усещането ми за изпълнен дълг е достатъчно...
...
Така, че, братко, Светльо, и на мен ми изскочиха сълзи в очите, когато те гледах и слушах, знам какво е!
От мен имаш отново братската прегръдка и ... Велик си!
« Последна редакция: Февруари 14, 2017, 11:11:47 am от Maistora52 »

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #163 -: Февруари 14, 2017, 03:40:20 pm »
Благодаря ти, Майсторе, и ти си преживял много! И ти си герой! Опитвам се да измисля какво да кажа, мисля, че не е нужно да казвам че съм разчувстван малко, може би това, че аз съм признат, даже препризнат герой, а ти и всички други колеги тънете в забвение.
Аз не съм завършил нищо друго спортно освен курсовете за спасител и ски и сноуборд учител. Не съм и в никакъв случай от най- добрите спасители, но ей на- реших да охранявам неохраняем плаж и стана това- хората ме признават. Явно разликата между героя и обикновения спасител е в това какъв плаж охранява- дали там трябва или не трябва да има охрана, а това, че няма разлика в усилията и борбите с морето и теченията, адреналина, изразходването на всичко налично в тялото ти- също както при теб случвало ми се е да припадна когато изляза на пясъка, разликата е в това, че мен после ме интервюират и дават по телевизията, а тези които са видели ми пълнят касичката с пари.
Тези, пък, които съм спасил, ме черпят и също ми дават пари! Не казвам, че съм забогатял от това или че някога ще забогатея, но отношението на хората е различно, а не би трябвало.
Бях няколко години спасител на Приморско северен. Също като Обзор и там никога не знаеш кога къде дърпа- шефовете ми опорочиха професията и за в момента не знам, но преди две- три години реваха, че нямат качествени спасители, а единия изтърва концесията и сега не е той. Там ми беше и на мен най- тежкия инцидент. Не се стигна до изкуствено дишане. Баща и син загазиха много навътре, съвсем близо до една плитчина. Влезнах ей така- да видя за какво става дума защото нещо се усъмних. Без плавници, въже, само по бански. Бащата някак се добрал до дъно ни жив ни умрял сочи сина си, който спрял съпротивата лежи с лице във водата и тяло потънало надолу в зверското течение. Отидох, обърнах го, заплувах, но можеш ли без плавници да вървиш срещу водно течение с такава скорост и с товар? Драпах драпах, колегата опитва да пристигне с въжето, но то късо, снаждат от брега, пак не стига, вълните го преплитат, заплитат, отнемат от дължината... В крайна сметка стигна- подадох го на колегата.
Като излязох ми се зави свят.
Линейки, вливки, пневмония, оправил се. След два дни научихме от шефа. От бащата и сина няма и следа.
Тук на този плаж до сега имам 20 инцидента грубо казано, единия от които фатален. Почти няма случай в който да не са ми благодарили, макар че това дето казвам пред камерата също се е случвало.
Баща и дъщеря, и двамата плуват сносно. Дръпва ги леко- паникьосват се- отивам с плавници, буй(гума) и въже от брега. Отивам, давам гумата и от брега ги изтеглят, а аз оставам заедно с един плувец за охрана- да видим дали ще може да излезе сам- той беше първия, който отиде да им помага, защото е бил наблизо във водата. Не мога да го виня. Щеше да излезе, не се правеше на герой. Останах с него за всеки случай, защото бях с плавници и след малко излязохме и двамата. Отделно всичко, което тези хора и всички които видяха дадоха и пуснаха в касичката, това семейство ми изпрати подарък за нова година! Скъп подарък- икона, звезда и класни бонбони с невероятни думи. Пак казвам- лек инцидент никаква умора, минимално усилие.
Каква е разликата между двата? Разликата е като тази между мен и теб- Аз съм втория инцидент, ти си първия.
Смъртта на този човек, който описвам в клипа е странна, но аз съм в състояние на конфликт на интереси и като говоря все си мисля, че опитвам да се оправдая, а то какво оправдание- пред кого? Кой ме обвинява?
Приятел на брат му с приятелката си дойдоха при мен, благодариха ми, искаха да вечерям с тях, насилиха ме да приема 20 лева от тях и ми казаха, че смъртта му е мистерия за тях, защото той не можел да плува и стоял само на плиткото! "Ооо" казвам им "На мен ли го казвате"?! И започвам да им обяснявам. Нека започнем от там, че вълните бяха огромни, но морето не дърпаше! С огромни усилия успях да пробия прибоя, за да се добера до него на дълбокото. Добрах се, а той ту потъне ту изплува! Хванах го и просто се оставих една вълна да ни изкара. Той в безсъзнание, но не син, а блед с притворен поглед, сякаш ей сега ще отвори очи. Започвам обдишване- изкарва максимум две шепи вода- не повече, даже ми лъхна леко на цигари. Обнадеждих се, продължихме- 4 човека се изреждахме минимум един час и той за това време така и не посиня- аха да стане и да си тръгне. Единия колега е вадил почти труп и разказва "Труп, бе, гледаш син труп, изхвърлен от прибоя на пясъка, започваме да го обдишваме и се съживява! Няма нищо общо с този!" Аутопсията, обаче, на този казва "смърт чрез удавяне", а аз работих в тая сфера, там не грешат!!! Иска ми се да вярвам, че му е станало нещо, но гореописаните приятели на брат му казаха резултата, казаха и че няма сърдечни проблеми. Лекар ми обясни, че явно смъртта е настъпила от удавяне, но то е станало в следствие на припадък може и от съвсем лек инфаркт. Не знам. Знам само, че ако го бях видял и извадил на време, поне нямаше да го пишат удавен.
Аз и останалите колеги носихме една жена с изкълчено ходило до възможно за превоз място, защото другия край, където е станал фала с жената е стръмно.
Прехода не беше труден- 4 човека не бяха нужни. Достатъчни за пренасянето на жената бяха двама от нас. Освен това удавянето не стана докато я носихме, а вече я бяхме принесли и се суетяхме около нея, умно зяпахме крака й, докато жената на единия колега погледна морето и каза "Ейй, тези май са влезнали доста навътре" аз погледах колко навътре са влезнали и се изстрелях, но беше късно.
Ето това стана.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Разни идеи на хора с "пламнала глава"
« Отговор #164 -: Февруари 14, 2017, 09:06:49 pm »
И тъй, те спасителските неволи ясни, ами да пусна нещо по моята си тема- напоследък опитвам да измисля печка за горене на гума. Въпросът със саждите го разреших- има минимум две прахосмукачки работещи на принципа, който ме интересува, чрез който саждите се сепарират на 100% и се събират и изхвърлят лесно. Въпроса е какво още остава освен въглероден двуокис, защото каквото и да е мирише лошо и трябва да се съедини с нещо друго и да се изхвърли.
Разсъждавам така- гумата е нефтен продукт, което означава, че газовете, които се отделят не са по- лоши от останалите нефтени продукти и не са и много по- различни от тях. Има всякакви филтри по колите на ауспухите, които се справят с тези газове, значи е възможно и аз да се справя. Въпроса е дали тези филтри, които бих взел от сервиза ще свършат работа? И на какъв принцип работят тези филтри?
А замисляте ли се, че ако накараме гумата да гори чисто ще си решим енергийните потребности?