Автор Тема: Дайте съвет за област от химията свързана с алтернативните източници на енергия.  (Прочетена 6884 пъти)

taurus

  • Гост
Привет,

В предвид перспективите и най-вече интересите ми – се опитвам да открия област в химията (физика, техника), в която да развия потенциала си - изобретателския нюх.
Изучавал съм три години Органични химични технологии, с инженерна насоченост. Обмислям каква магистратура да уча и къде да работя (мисля да започна от лаборатория в институт на БАН - да, изледванията в тази сфера там се броят на пръсти, но все пак има допирни точки) .
 
Kолебая се към кой дял на химията (природните науки) да се насоча (магистратура и/или експериментално/самостоятелно), по-долу съм изброил интересите ми.
Може би в - Огранична химия, неорганична химия, физикохимия...
 Физиката, механиката са ми много интересни и ми се ще да е нещо свързано с нея! Най-вече ме вълнува енергията.

 - Алтернативни източници на енергия (извличане, преобразуване, генериране, съхранение, ...), фазови превръщания, екзотермични реакции, отопление, топлинни процеси, специфични явления, процеси, апарати и устройства, енергийна ефективност, алтернативни горива, енергия за превозно средство, зелена химия, и космически технологии, рециклиране.
Ще ми се да не е нещо тривиално, например подобрение на КПД (или цената) във фотоволтаичните панели с няколко % ???, а над нещо по-новаторско, с по-голям потенциал  :)

Tук гледам, че повечето раздели, устройства, са свързани с тоците - а там не ми е силата за съжаление.

Друго което съм се сетил:
Освен гайда: Free energy devices от Patrick J. Kelly (PJKBook) - има ли нещо друго като алманах от тази сфера или по-скоро разделите и подразделите на химията и физиката и сам ще се ориентирам (съответно ще потърся и у нас дали се работи по съответната тематика - БАН, университет... или в чужбина). По възможност да не е твърде абстрактно, за да не ме погледнат като Фокс Мълдър в някоя лаборатория, ако пък е ще работя самостоятелно, но искам да започна в някоя лаборатория с достъп до ресурси  :D

Има и вариант Б (който избягвам засега) е да се насоча към сфера/специалност, която има голяма реализация/перспектива и ми е що-годе в кръга на интересите ми - например електрохимия (>електромобили...).

Можете ли да препоръчате източници, журнали за новини, открития, статии по тези теми?

Отправил съм поглед към този панаир на изобретенията, новите технологии в Нюрнберг през есента:
http://www.iena.de/en/home.html Дано успея тази година да се класирам. Знаете ли за друг подобен и по-близо до родината?


Поздрави
« Последна редакция: Януари 24, 2013, 12:27:14 pm от taurus »

Кибик

  • Гост
Форума е голям и е трудно се запомни всичко написано. Прочети това:http://mazeto.net/index.php/topic,6461.30.html
Може и да ти е интересно и това:

http://www.ps-innova.ru/nashi-predlozheniya/alternativnye-istochniki-sinteticheskogo-topliva-aist

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=4INDHGIGfo8

И кажи какво ти е мнението.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Така е, токът е основно и универсално средство. На него се дължи технократския прогрес.
С ток може да се усили или евентуално регенерира биотъкан, не изследвана област. Слага се разтение между две метални плочи, сиреч кондензатор-електрично поле, генерираното напрежение се усилва от постояннотоков усилвател и се връща през бобини -магнитно поле. В зависимост от усилването имаме ускорявани на разтежа. Методът не изска химия, но чрез химията може се установи ефективността. Това е техномедитация, енергията дирекно идва от ефира, липсват междинни физико-химични процеси.
Перспективи има безкрайно големи, въпросът е как ти идва от вътре творческия импулс?   
« Последна редакция: Януари 24, 2013, 07:28:11 pm от mi68 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Колега taurus
За начало с едно две изречения по традиция ще поохладя ентусиазма ти. после може и да успея поне да го загрея пак малко ако не го нажежа  :D
Безсмислено е да търсиш съвети, указания ръководства и Т.Н. относно това как да направиш "голямото откритие" Ако някой знаеше как да го направи, да го е направил вместо да дава съвети "макар че и аз давам съвет в момента"
фри енергията "по мое мнение" като всяка енергия е по скоро физическа величина и като такава по традиция се опитваме да уловим с физически методи. Друг е въпроса, че се очертава това да е възможно може би само с доста сложни и високотехнологични материали за които е нужно и доста познания по химия. Освен това единствените неща които биха те насочили към прав път трябва да са парадоксите в съвременната физика дето маститите старци учени със всички сили се стремят да отбягват и заобикалят. Едно от нещата които бих нарекъл перспективни е тук в тази тема:
http://mazeto.net/index.php/topic,6745.15.html   Обаче има нужда от материал с определени свойства "предполага се неорганичен"
И накрая бих добавил че, според мен нещата са толкова сложни вече, че е почти невъзможно това да се направи от сам един човек. Нужна е колективна мисъл по въпроса.


Е успех в начинанието и добре дошъл в лудницата.

Strashimir

  • Гост
Не съм химик и нямам нищо общо с химията, но си мисля, че бъдещето е в две големи насоки:

1. Електрохимия (както го нарече) - всичко свързано с направата на по-добри устройства за съхранение не ел. енергия ("батерии" в общия случай). Не говоря за генериране или произвеждане, а за съхранение - като заредиш един път, да се ползва 100 години (примерно) :-) ! Има все пак подвариант на материали за добиване на енергия от соларно естество - т. е. да се измисли по-ефективно превръщане на соларната енергия в електрическа от сегашните фотоволтаици....

2. Материали за свръхпроводимост при стайна температура (или поне близка до нея - от минус 50% до плюс 50%). Ако това се открие, смятай, че свободната енергия (добиването й, и съхранението й са следващата стъпка) !!!!
« Последна редакция: Януари 25, 2013, 09:42:03 am от Strashimir »

@praktik

  • Гост
Напълно вярно , подкрепям  ;)